
Ceea ce este propriu fiecărui lucru, este din fire cel mai bun și mai plăcut acestuia pentru ființele umane, de aceea, viața conformă cu rațiunea este cea mai bună și mai plăcută, de vreme ce rațiunea mai mult decât orice altceva este omenească. Astfel de viață, prin urmare, este totodată și cea mai fericită.
Aristotel în Etica nicomahică
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare

Prin bine înțeleg orice fel de bucurie;și, mai mult, tot ce duce la bucurie;în primul rând, ceea ce satisface o nevoie, oricare ar fi ea. Prin rău înțeleg orice fel de tristețe;și în primul rând, ceea ce lasă nesatisfăcută o nevoie. De aceea, fiecare judecă și apreciază, potrivit afectului său, ce este bun și ce este rău, ce este mai bun și ce este mai rău și, în sfârșit, ce este foarte bun și ce este foarte rău. Astfel, avarul crede că mulțimea banilor este ceva foarte bun și că lipsa lor este ceva foarte rău. Ambițiosul râvnește mai mult decât orice gloria și dimpotrivă, de nimic nu se teme mai mult decât de rușine. Pentru invidios, nimic nu e mai plăcut decât nefericirea altuia și nimic mai supărător decât fericirea altuia. Astfel, fiecare judecă, potrivit afectului său, ce lucru e bun sau rău, folositor sau nefolositor.
Baruch Spinoza în Etica
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Omul este fericit când poate realiza ceea ce prin natura sa este destinat să realizeze, iar acest lucru înseamnă, dincolo de determinările exterioare, să-și îndeplinească datoria prescrisă de imperativul rațiunii. Esența fericirii este determinată însă de natura actului specific omului în calitate de om, act de natură pur spirituală, constând în activitatea sufletului "conformă cu rațiunea sau nu lipsită de rațiune", îndeplinit la superlativ de omul desăvârșit din punct de vedere intelectual și moral. Dacă contingența ține de neputința formei de a domina materia, omului îi este dat, pentru a realiza în el însuși perfecțiunea, să ordoneze lumea, nu să o nege în favoarea altei lumi.
citat celebru din Aristotel
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Viața fericită este cea conformă cu virtutea.
citat celebru din Aristotel
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Divinitatea este activă în domeniul viului și nu în cel al morții; ea se găsește în ceea ce devine și este în schimbare, iar nu în ceea ce este devenit și încremenit. De aceea rațiunea, în aspirația ei către divin, nu trebuie să aibă de-a face decât cu ceea ce devine, cu viul, în timp ce intelectul se va ocupa de ceea ce este devenit, de cele pietrificate, cu scopul de a profita de pe urma lor.
Goethe în convorbire cu Eckermann
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Care dintre cele două facultăți este mai nobilă: rațiunea sau voința? Vorbind la modul absolut, rațiunea este o facultate mai nobilă, deoarece rațiunea posedă obiectul prin intermediul cunoașterii, îl conține prin asimilare mentală, în timp ce voința tinde spre obiect ca formă externă și este mai bine să posezi perfecțiunea obiectului în sine decât să tinzi spre el ca obiect ce există în afara ta. Așadar, în privința obiectelor fizice, a le cunoaște este mai bine și mai nobil decât a le dori, deoarece prin cunoaștere posedăm în noi înșine formele acestor obiecte, iar formele respective există într-un fel mai nobil în sufletul rațional decât în obiectele fizice. Pe de altă parte, deși a poseda un obiect prin rațiune este, în sine, mult mai bine decât a tinde spre el prin dorință, în anumite privințe, voința poate fi mai nobilă decât rațiunea, datorită unor motive accidentale.
citat din Sfântul Toma de Aquino
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Altceva
ceea ce îmi exprimi tu
e altceva
altceva decât ceea ce electrizează alte inimi
altceva decât ceea ce face natura să înflorească
altceva decât ceea ce adună laolaltă lumea în biserici
ceva ce într-o poezie s-ar simți ca într-o menghină
ceva mult mai presus de ceea ce oamenii profanează adesea
mutându-și sufletele sumar îmbrăcate
de la o adresă la alta
ceva mult mai îmbietor decât orice expresie a luminii
ceva ce nici un muritor nu poate exprima cu acuratețe
da. altceva
altceva decât un zăcământ neexploatat de inspirație
altceva decât un simplu capriciu al sângelui meu adesea efervescent
altceva decât o simplă podgorie de dorințe
care se așteaptă degustate
ceea ce îmi exprimi tu
nu se spune, nu se vede, nu se-aude
este o extensie a infinitului în simțuri
este dorul sfinxului de apă
este pofta nou născutului de viață
este ceea ce, întins într-o grădină primăvara
își imaginează orbul
despre flori
poezie de Gabriel Petru Băețan din volumul de versuri Headshot
Adăugat de Gabriel Petru Băețan

Comentează! | Votează! | Copiază!
Oboseala mentală este mai periculoasă decât cea trupescă. Este atât de plăcut să stai și să nu faci nimic și prin urmare, atât de periculos! Moartea prin epuizare este ca moartea prin congelare una plăcută...
citat din Reinhold Messner
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nebunia este o condiție umană. În noi nebunia există și este prezentă cum este și rațiunea. Problema este că societatea, pentru a se numi civilizată, ar trebui să accepte atât rațiunea, cât și nebunia.
citat din Franco Basaglia
Adăugat de Corneliu Tocan, Ph.D., M.Sc.

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă am fi puțin mai conștienți și mai atenți la ce se întâmplă în viață și în jurul nostru, am realiza că de multe ori ne irosim cele mai importante resurse, iremediabile, finite, precum timpul... Pentru a obține lucruri efemere, precum banii în speranța că într-o bună zi vom putea cumpăra ceea ce nu poate fi cumpărat, timpul, sănătatea, relațiile, dragostea, prietenia și așa mai departe. Ca ființe umane, după chipul și asemănarea unui creator, care pentru fiecare este ce este, ar trebui să ne folosim mai mult conștiința decât impulsurile animalice. Astfel încât să ne deosebim și prin altceva decât prin formă, de speciile regnului animal.
citat din Valentin Bărbulescu
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Lucrul sensibil are trei semnificații, dintre care pe două le numim simțite prin sine, iar pe unul prin accident. Dintre cele două, unul este propriu fiecărui simț, iar celălalt este comun tuturora. Îl numesc "propriu" pe cel care nu poate fi simțit printr-un alt simț și cu privire la care nu este posibilă eroarea. De exemplu, culoarea pentru ochi, sunetul pentru auz și savoarea pentru gust.
Aristotel în Despre suflet, II, 6
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Probabil cele mai importante elemente ale muzicii țin de frumusețea sonorității și de adevărul ei emoțional. Muzica, și atunci când este foarte abstractă, este rezultanta unei simțiri umane prin urmare, tot ceea ce este un produs uman, are legături directe cu viața și cu emoțiile umane.
Vladimir Jurowski în ziarul "Adevărul", interviu (13 septembrie 2013)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Rațiunea transformată în prejudiciu este cea mai rea formă de prejudecată, deoarece rațiunea este singurul instrument pentru eliberarea de prejudecăți.
citat din Allan Bloom
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nu există niciun lucru care să fie veșnic plăcut, pentru că natura noastră nu este simplă, ci include și un al doilea element, diferit de primul, în virtutea căruia suntem ființe coruptibile, astfel încât, dacă unul dintre aceste două elemente se află în activitate, această activitate este, din perspectiva naturii celuilalt element, contrară naturii; când cele două elemente se află în echilibru, actul ce rezultă nu ni se pare nici plăcut, nici neplăcut. Dacă ar exista o ființă cu o natură simplă, aceeași activitate ar fi pentru ea totdeauna cea mai plăcută. Dar, pentru noi "schimbarea în toate ne este plăcută" din cauza unei laturi rele a naturii noastre; căci, la fel cum omul rău este schimbător, și natura care are nevoie de schimbare este rea, ea nefiind bună pentru că nu este simplă.
citat celebru din Euripide
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Unica facultate ce-l deosebește pe om de animal este rațiunea. Oricât de simple sunt funcțiile sale, ele ajung totuși pentru a explica tot Mărețul și Frumosul care disting viața omenească de aceea a animalelor.
Paul Deussen în Elementele metafizicii (noiembrie 2008)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Voința individului nu este altceva decât sinele său propriu-zis, adevăratul miez al ființei sale;tot ea constituie fundamentul conștiinței lui ca un substratum imuabil și prezent întotdeauna, de care nu s-ar putea desprinde. Asta pentru că el însuși este așa cum voiește, și voiește așa cum este. Prin urmare atunci când e întrebat dacă ar putea voi altceva decât voiește, de fapt e întrebat dacă ar putea fi altfel decât este, lucru pe care nu-l cunoaște.
Arthur Schopenhauer în Lumea ca voință și reprezentare
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Fericirea este totdeauna ceva care este în adevăr plăcut celui ce-o posedă, dar nu este bună numai prin sine în mod absolut și în toate privințele, ci presupune totdeauna ca condiție purtarea morală conformă legii.
Immanuel Kant în Critica rațiunii practice, Despre dialectica rațiunii pure în determinarea conceptului de Bine suveran (1788)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

M-a surprins întotdeauna cât de puțină atenție au acordat filozofii umorului, deși acesta este un proces al minții mai semnificativ decât rațiunea. Rațiunea poate doar sorta percepțiile, pe când procesul de umor este implicat în schimbarea lor.
citat din Edward de Bono
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Am văzut câteva primăveri transformate în ierni teribile. Noi, ființele umane, suntem gregare. Nu putem trăi singuri. Viața noastră nu este posibilă decât dacă depinde de societate. Una este să răstorni un guvern și cu totul altceva să încerci să construiești o societate mai bună, una care are nevoie de organizare, disciplină și muncă pe termen lung.
citat din Jose Mujica
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Și dacă afirmi că sunetul non-dual al liniștii eterne, al păcii veșnice ce îl vei fi după moarte dar acum trebuie să descoperi "altceva"; nu cumva acel altceva este efemerul este trecătorul? Tu vrei să afli ceea ce nu se schimbă, ceea ce dăinuie morții, fiind dincolo de naștere și moarte, ceea ce este dintotdeauna și pentru totdeauna, nu-i așa? Orice "altceva" ai afla este efemerul care nu te va duce nicăieri decât la efemer. Află ceea ce nu se schimbă pentru că tot ceea ce se schimbă nu ești tu.
citat din Atmaji Maharaj
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

- femeie
- Femeia... este prada bărbatului, este pierzania sa, este tot ceea ce el nu este și vrea să aibă, negarea sa și rațiunea sa de a fi.
definiție celebră de Simone de Beauvoir în Al doilea sex
Adăugat de Viviana

Comentează! | Votează! | Copiază!