Baloane de săpun
Îmi plac baloanele de săpun,
pentru că nu se plâng niciodată.
E deajuns să se nască puțin
și pot deja să zboare lin.
Îmi plac baloanele de săpun,
sunt cuminti și zboară putin.
E dejuns să le privesc
și ele se sparg, din cauza mea.
Îmi plac baloanele de săpun,
pentru că se sparg în liniște.
E deajuns uneori să le mângâi
și ele se sparg, de emoție.
poezie de Alin Zamfir
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Baloane de săpun
Au înnebunit baloanele de săpun fin,
sunt peste tot și zboară puƫin.
Unele se sparg imediat ce sunt rostite
altele se dezumflă îndată ce sunt privite.
Îmi plac baloanele de săpun oricum,
pentru că nu se plâng și nu se fac scrum.
E deajuns să se nască puțin
și ele pot cumva să zboare lin.
Îmi plac baloanele dar nu de săpun,
sunt mai cuminți și nu zboară putin.
Niciodata nu le privesc îndeajuns
și ele se sparg când prea sus au ajuns.
Îmi plac baloanele dinainte de scrutin,
pentru că se sparg imediat în anonim.
Înnebunesc baloanele de săpun fin,
ce vor dispare în spiritual nostru latin.
poezie de Alin Zamfir
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

S-a dezumflat și veacul XX: cu tot cu baloanele lui de săpun!
Costel Zăgan în Inventeme (1 iunie 2022)
Adăugat de Costel Zăgan

Comentează! | Votează! | Copiază!

selfie-ul ratat -
baloanele de săpun
ating pământul
haiku de Dana Ene
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Cuvinte mari de oameni mici
am învățat cum e să fii
adult
de la naștere
pui frumos baloanele de săpun
la rever
și lași cocostârcii
să țină drumul de mijloc
iar ei
când se ridică
te uiți în stânga
te uiți în dreapta
și îți târăști corpul
niciodată obosit
până la încheietura mâinii
lui Dumnezeu
sau a cui o fi mai aproape
de iadul zilnic
poezie de Lorena Craia
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Animale, turmă de porci; dacă nu vă spălați zilnic cu săpun, nu veți ajunge niciodată oameni. știți voi ce înseamnă să fii om? Înseamnă să te speli cu apă și cu săpun. Nu ajunge să aveți creier, diavolilor, vă trebuie și săpun. Cum vreți să apăreți înaintea Domnului cu astfel de mâini? Duceți-vă afară și spălați-vă!
Nikos Kazantzakis în Raport către El Greco
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Proverbe și cântece
Toate trec și toate rămân,
Datoria noastră-i să trecem ca aerul prin plămân,
să trecem croind cărări,
trasee peste mări.
Eu niciodată n-am căutat gloria,
nici să las în memoria
oamenilor cântecul meu;
îmi plac lumile subtile, mlădii, nuia de-alun,
care n-au niciun fel de greutate,
ca baloanele de săpun.
Îmi place cum își fac singure portretul,
însorit și-mbujorat;
cum zboară sub cerul albastru,
cum se frâng deodată și cad...
Niciodată n-am căutat gloria.
Drumețule, urmele tale
nu-s decât o cale;
drumețule, nu există nicio cărare,
cărarea-i făcută de cel care merge.
Mergând, faci o potecă,
privind în urmă, vezi poteca
pe care nu va mai călca nimeni,
urma-n urma ta se șterge.
Drumețule, nu există nicio cărare,
ci numai siaje pe mare...
Odinioară-n locul de care nimeni nu mai știe,
unde azi pădurile-s înveșmântate-n spini,
s-a auzit vocea poetului strigând în pustie,
"Drumețule, nu există nicio cărare,
cărarea-i făcută doar de un om în mers..."
Lovitură cu lovitură, vers cu vers...
poezie de Antonio Machado, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Pietre vorbind
Sparg semințe de pietre
pentru că nu am pietre.
Arunc coji de semințe de pietre pe pietre
pentru că nu am pietre.
Și totuși o piatrâ azvârlită
a venit într-o azvârlire la mine
și mi-a zis
.. Sparg oameni de oameni
pentru că nu am oameni!
Nu vrei să fii omul meu?"
.. și am vrut
să mă plâng
și nu mă lăsau pietrele!
poezie de Alin Ghiorghieș
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
E greu să spui ceva despre Pușkin unuia care habar n-are de el. Pușkin e un poet foarte mare. Napoleon e mai puțin mare decât Pușkin. Și Bismark în comparație cu Pușkin e un nimeni. Și Alexandru I, și II, și III sunt pur și simplu baloane de săpun față de Pușkin. Și, în general, toți oamenii în comparație cu Pușkin sunt niște baloane de săpun, doar că, în comparație cu Gogol, Pușkin e și el un balon de săpun.
Mihail Vakulovski în D. Harms
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
- bulă de săpun
- Știi ce-i o bulă de săpun? Transparența unui oftat...
definiție de Trilussa
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

De ce femeile ne... plac
Femeile ne plac și basta
Și dragi ne sunt și ele nouă,
Acum, în veac și-n viața asta
Ce-o împărțim cu ele în două.
Ne plac femeile rotunde
Fiindcă sunt moi și delicate
Și le-au sculptat artiștii nude,
În piatră din antichitate.
Ne plac femeile suave
Fiindcă opusul ne atrage,
Precum tulpinele firave
Atrag jivine fitofage.
Femeile ne plac și basta
Căci din Lumină și Cuvânt,
Le-au zămislit Divini din coasta,
Primului om de pe Pământ.
Ne plac femeile nebune
Din lumea toată pe alese,
Căci peste tot sunt o minune
Roșcate, blonde sau negrese.
De ce femeile ne plac?
Pentru că așa este firesc,
Iar dragostea ne este leac
Atunci când știm că ne iubesc.
poezie de Ovidiu Vasile
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Treapta cea mai de jos este viața trăită pentru poftele trupești, pentru a face pe plac trupului, a doua treaptă este pentru aprobarea oamenilor, pentru a face pe plac oamenilor, a treia pentru răsplata lui Dumnezeu, pentru a-i face pe plac lui Dumnezeu cel din afara ta, a patra, mai presus de tot ce cunosc, viața trăită pentru a-i face pe plac lui Dumnezeu din tine.
Lev Tolstoi în Despre Dumnezeu și om din jurnalul ultimilor ani
Adăugat de Gabrine94

Comentează! | Votează! | Copiază!
Îmi plac pantofii cu toc și-mi plac rochiile. Cred că doar în 10% din timp am ocazia să le port, așa că încerc să profit de fiecare moment. Nu-mi plac combinațiile de piese sportive cu elemente sofisticate, încerc să separ complet ținutele pentru antrenamente și meciuri de cele pentru ocazii.
Simona Halep în interviu (13 iunie 2017)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Oglinda
Îmi place mult când oglinda se uită la mine.
Mă opresc din treburile mele și
îi fac pe plac...
Mă sparg cu însângerarea.
Îmi ridic miile de pălării adunate în sticlă
De pantofi nu mai zic...
dorm acoperiți de ei.
De sfârcul ochiului am prins ciudă
de lateralul corpului am un semn de carte
de scuipat și de șters de coate
de frunți
de fundul lacului și de palme murdare
sunt sătul.
Vreau și eu o oglindă să se oglindească
în mine!
poezie de Alin Ghiorghieș
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Metamorfoza gândurilor în idei seamănă cu obținerea baloanelor de săpun ori cu suflarea icoanelor cu praf de aur. Însă ce diferență! Aer într-o membrană de săpun, care se sparge instantaneu, față de aur înveșnicit într-o icoană.
aforism de Cornel Stelian Popa (17 martie 2019)
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!
Scriitorilor le plac pisicile pentru că sunt atât de tăcute, simpatice și înțelepte, iar pisicilor le plac scriitorii din aceleași motive.
citat din Robertson Davies
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
În balonul de săpun
Am văzut aseară-n drum,
În balonul de săpun,
Lumea asta răsturnată,
Țara norilor, bogată.
Și-un dovleac așa de mare,
Lucea ca un miez de soare
Că sărmanul meu bunic,
Să-l cuprindă pân' la spic
Făcu scară trei surcele
Să se cațăre pe ele.
poezie de Camelia Oprița din Bună dimineața, Camelia!.
Adăugat de Camelia Oprița

Comentează! | Votează! | Copiază!

Sunt colecționar. Îmi plac gândurile vechi, uzate, cu zimți roși ca o monedă antică. Îmi plac sentimentele vechi, parfumate și tari ca un vin de rasă. Îmi plac vorbele vechi, sonore ca o vioară ofilită.
citat celebru din Grigore Moisil
Adăugat de Doina Bumbuț

Comentează! | Votează! | Copiază!
Lorelai: N-ar trebui ca baloanele de la petrecerile bebelușilor să reflecte sexul bebelușului? Albastru pentru băieței, roz pentru fetițe.
Rory: Ba așa ar trebui.
Lorelai: Verdele pentru ce e? Extratereștri?
replici din filmul serial Fetele Gilmore
Adăugat de Elena Gheorghe

Comentează! | Votează! | Copiază!
Mereu rămân în umbra cuiva, foarte rău, și foarte meschin. Dacă e nevoie să mă sparg, prefer să mă sparg, să pot și eu străluci.
Ana-Maria Gondoș (aprilie 2014)
Adăugat de Ana-Maria Gondoș

Comentează! | Votează! | Copiază!

Primul meu volum de epigrame, după 12 ani la CEO
Să sparg gheața-am reușit,
Iată, după 12 ani...
Acum ar fi de dorit
Să sparg gheața... și cu bani!
epigramă de Cornelia Georgescu din Și-am spart gheața...
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!