Ce este omul?
ce este omul?
nisip mișcător,
un bulgăre cosmic cu ochi de lut,
nenumărându-și pașii prin deșert?
ce este omul?
pasăre de vânt,
un fâlfâit de aripi în pustiu?
praful stâncilor bătute de val?
ce este omul?
suvenirul uitat de Dumnezeu
la plecare?
paiața de serviciu
cu ochi de jad
înfruntând mereu apocalipsa
și
alinierea planetelor?
Omule,
ce este omul?
un strigăt în noapte?
un dangăt de clopot
în frig?
poezie de Marian Florentin Ursu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Dacă i se potrivește, pantoful va încerca apoi să-i închidă omului gura
Dumnezeu știa încă de când l-a creat
Că omul îl va contrazice mereu
Că dacă i se va da destul timp
Omul va dezvolta anumite forme de artă
Cum ar fi pictatul peșterilor sau politica
Omul nu l-a dezamăgit pe Dumnezeu cu limitele lui
De vreme ce Dumnezeu l-a făcut pe om stăpânul celorlalte animale
Dar nu și al altor oameni
Dumnezeu nu este un sociopat...
Omul este...
poezie de Ted Sheridan, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Dacă Dumnezeu a făcut omul după chipul și asemănarea Sa, nu înseamnă că Dumnezeu este ca omul, ci că omul este un dumnezeu pe pământ.
citat celebru din Lucian Blaga
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
J. D.: Eu, ăă, aștept pe cineva.
Omul de serviciu: Ușa e stricată. E cam a cincea oară când nu se deschide.
J. D.: Poate e vreo monedă blocată acolo.
Omul de serviciu: De ce o monedă?
J. D.: Nu știu...
Omul de serviciu: Ai pus tu o monedă acolo?
J. D.: Nu, nu, eu doar făceam conversație.
Omul de serviciu: Dacă găsesc o monedă acolo, te distrug.
replici din filmul serial Stagiarii
Adăugat de Ramona Stanescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Omul e manifestarea divinității, dar la început i se pare că este o ființă deosebită, "eu". Lui i se pare că este "eu", separat, că este om; dar el este Dumnezeu, manifestarea lui. Nu știu cum sunt animalele, dar omul nu doar poate, ci trebuie să cunoască asta. Și cunoscând, omul nu poate să nu presupună viața sa în relație cu tot, adică în iubire. Pentru om, consecința acestui fapt este binele.
Lev Tolstoi în Despre Dumnezeu și om din jurnalul ultimilor ani
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Politrucul este o specie umanoidă nouă, Homo degeneratus (omul degenerat), cu sinonimele: Homo agrammaticus (omul agramat), Homo atheus (omul ateu), Homo avarus (omul avar), Homo demagogus (omul demagog), Homo duplex (omul duplicitar), Homo egocentricus (omul egoist), Homo ferox (omul feroce), Homo hypocritus (omul ipocrit), Homo ignorans (omul ignorant), Homo ilogicus (omul ilogic), Homo inanimis (omul fără suflet), Homo ireligiosus (omul nereligios), Homo mendax (omul mincinos), Homo necans (omul ucigaș), Homo sanguinis (omul sângeros), Homo vindictus (omul răzbunător). Specia Homo degeneratus a degenerat din specia Homo sapiens subspecia sapiens (omul înțelept sau omul inteligent) și n-are nici conștiință, nici suflet, nici remușcări. Multiplele sinonime ale lui Homo degeneratus arată doar o parte dintre trăsăturile definitorii ale acestei specii.
George Budoi în Politică și politicieni (14 aprilie 2018)
Adăugat de George Budoi

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul nu este totuna cu corpul său fizic. Inima, spiritul este omul. Iar spiritul este precum o stea în jurul căreia el este construit. Dacă omul este perfect în inima sa, el deține toate secretele ascunse ale Naturii.
citat celebru din Paracelsus
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
După Auschwitz
Furia,
incisivă ca o cange,
pune stăpânire pe mine.
Zilnic,
fiecare nazist,
ia, la ora 8:00 A. M., un copil
și îl prăjește pentru micul dejun
la tigaie.
Iar moartea, obișnuită cu aș ceva, privește impasibilă
și își curăța mizeria de sub unghii.
Omul este esența răutății,
spun asta în gura mare.
Omul este o buruiană
care trebuie arsă,
spun asta în gura mare.
Omul
este o pasăre plină de mâl,
spun asta în gura mare.
Iar moartea, obișnuită cu aș ceva, privește impasibilă
și se scarpină în cur.
Omul cu degete roze la picioare,
cu uimitoarele lui degete de la mâini
nu este un templu,
ci o magherniță,
spun asta în gura mare.
Fie ca omul să nu mai ridice niciodată ceașca lui de ceai.
Fie ca omul să nu mai scrie niciodată o carte.
Fie ca omul să nu-și mai încalțe niciodată pantofii.
Fie ca omul să nu-și mai poată ridica niciodată privirea
într-o noapte blândă de iulie.
Niciodată. Niciodată. Niciodată. Niciodată. Niciodată.
Rostesc aceste lucruri în gura mare.
poezie de Anne Sexton, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de Petru Dimofte

Comentează! | Votează! | Copiază!

Oare, dintre cele omenești, este ceva statornic? Nu urmează toate calea cursului râurilor? Adică, de-abia apare și ne părăsește mai repede și decât umbra. Prin urmare, de ce trufești, omule, tu, care ești fum, deșertăciune? Pentru că omul este asemenea deșertăciunii. Zilele lui sunt ca floarea câmpului. Iarba se usucă și floarea ei cade. Acestea le spun nu ca să umilesc firea, ci ca să pun frâu trufiei. Pentru că, într-adevăr, omul este o făptură măreață, îndeosebi omul milostiv.
citat clasic din Sfântul Ioan Gură de Aur
Adăugat de Dan Nicorescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Prin forța eliberatoare a misterului, omul iese din istorie, eternitatea lui fiind fixată tomist în triunghiul: Dumnezeu este, cele două lumi sunt, omul este.
Petre Țuțea în Problemele sau cartea întrebărilor (1990)
Adăugat de Costel Zăgan

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul ideal
Este omul ce rezistă
Nebăut și nemâncat,
Omul fără de păcat,
E ceva ce nu există.
epigramă de Corneliu Ioan Iovuța din Pledoarie pentru epigramă (aprilie 2007)
Adăugat de Gheorghe Culicovschi

Comentează! | Votează! | Copiază!
Guvernământul este necesar nu pentru că omul este, în mod natural, rău..., ci întrucât omul este, prin natura să, mai mult individualist decât social.
citat din Thomas Hobbes
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Dacă am cerceta mai bine natura omului, poate că noi am fi mai aproape de adevăr! Căci, în fine, ce este omul? Ce este viața? Omul este o țărână și viața un vânt. El trăiește o zi. Pentru ce să trăiască în necazuri?
Dimitrie Bolintineanu în Elena
Adăugat de scofieldutza

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul obișnuit
mănâncă parizer pe capota
mașinii ford prăfuită cu nisip
saharian adus pe vasele luxoase
taie felii subțiri felia groasă
de două degete murdare
cu ulei de motor și mușcă
după ce-l apasă în borcanul
plin ochi cu muștar iute
rupe pâinea omul banal
privește scaieții plimbați de vânt
trage un gât de bere neagră
râgâie omul obișnuit și se uită
la fotografia femeii dezbrăcate
îi lăcrimează ochii de la firele
de nisip primite în față
taie felii de parizer cu briceagul
chinezesc după toate probabilitățile
omul obișnuit fumează marijuana
să calmeze iuțeala muștarului
termină sticla de bere neagră
și se trântește pe nisip la umbra
bătrânului său ford hodorogit
poezie de Vasile Culidiuc
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul bun și omul rău
Omul bun e o bomboană,
Rău-ți pune sare-n rană.
Omul bun te vindecă,
Omul rău te spintecă.
poezie de George Budoi din Bunătatea și răutatea (12 iunie 2019)
Adăugat de George Budoi

Comentează! | Votează! | Copiază!

Renașterea italiană, unde omul este situat în centrul universului, este eretică din punct de vedere creștin. Autonomizarea puterii omului este în sine demonică. Părerea mea este că omul este cel mai semnificativ, de fapt, singurul care este om, este homo religiosus.
citat celebru din Petre Țuțea
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Pași prin nisip
te-ai supăra oare
dacă mi-aș lăsa umbra
să-ți atingă câteodată
pașii tăi
prin nisip?
poezie de Marian Florentin Ursu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul este o enigmă. Ascunde în el, prin înfățișarea exterioară, un necunoscut. Câteodată, însă, omul este... ca și sticla.
aforism de Vasile Ghinea
Adăugat de Veronica Șerbănoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!

- omul nou
- "Omul nou" este extraterestrul transferat în noi, omul care și-a uitat istoria, care a fost expulzat din istoria proprie, care gândește, vorbește și privește precum cei care l-au invadat.
definiție de Gabriel Liiceanu în Apel către lichele, Despre infern și paradis în condiția terestră
Adăugat de Dan Nicorescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Ce e omul pe pământ
Ce e omul pe pământ?
O frunză purtată în vânt,
poate un simplu cuvânt
care n-are nici început, și nici sfârșit.
Poate e o stea care,
Când vine noaptea,
Ea pe cer răsare
Și când vin zorile moare?
Omul, cine e el?
O ființă plină de mister,
Care zice că se teme
De bunul Dumnezeu.
Dar face cum vrea el,
Și bine, și rău!
Căci așa a fost și va fi mereu,
Omul se socoate el singur pe pământ Dumnezeu
poezie de Vladimir Potlog (30 aprilie 2007)
Adăugat de Vladimir Potlog

Comentează! | Votează! | Copiază!
Doar omul, din toate creaturile pământești, are privilegiul de a conștientiza această prezență divină și de a-i răspunde personal, oferindu-i lui Dumnezeu, la rândul lui, însuși darul pe care Dumnezeu i-l face prin prezența lui. Prin însăși vocația sa, omul este chemat să se facă prezent lui Dumnezeu în felul în care Dumnezeu i s-a făcut prezent creându-l, în felul în care, în misterul Persoanelor divine, Tatăl este prezent Fiului și Fiul Tatălui. Această prezență reciprocă a Tatălui și a Fiului la care participă omul în ființa lui profundă este și însăși rădăcina prezenței omului față de semenii lui în comunitatea umană.
citat clasic din Henri Le Saux
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!