Luceafarul
Stii, ma gandeam, acum cateva secole
ma gandeam la tine si parca am vrut sa te vad
treceam atunci din spirit in spirit,
si aveam nevoie de ceva real.
M-am nascut, real, sau aproape,
am trait, asta chiar a fost ireal,
si iata, te-am intalnit,
mi-am atins destinul.
Pot sa fiu sincer?
pai dupa secole si secole,
am pierdut logica universului,
am lasat in urma constelatiile
care imi erau ca niste frati,
am pierdut nirvana,
am tarat spiritul inapoi
pe mana asta de noroi,
ca sa te intalnesc
si....
M-ai dezamagit.
poezie de Dragoș Angelescu
Adăugat de Adelydda

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Si daca mor zeii?
Au cam inceput sa moara zeii.
Ii vad din cand in cand in grupuri
Ilegalisti din timpuri apuse.
Tusesc. Stiti cat de ciudat este
Sa il vezi pe Thor cum isi lasa ciocanul
Si scote sticluta cu sirop?
Odin, care si asa avea un singur ochi
A inceput sa faca,.... cataracta.
Si-i vad in fata blocului
Jucand table si amintindu-si
De zilele cand stapaneau lumea.
A trecut pe langa mine, mai ieri, Eos.
Era palida, aproape alba,
Si m-am intrebat unde-i sunt
Obrajii ei roz si surasul stralucitor.
Purta proteza. E trist.
Au inceput sa imbatraneasca zeii
Si pamantul a inceput sa-i uite.
Mai sunt pe undeva, mi-a spus Diana
Cateva vestale, fete batrane
Care mai umbla inca cu arcuri
Dar nu prea mai sunt paduri
Iar vanatul a inceput sa dispara.
Persefona a murit de mult, iar Hades,
Dupa cateva secole de doliu,
Cauta acum in van trei samburi de rodie.
Au inceput sa dispara zeii
Si ce-i mai rau, noi am inceput
Sa-i uitam. Olimpul e gol,
Asgardul in paragina, miroase a fum,
Si chiar si mortii au uitat de Ragnarok.
Pamantul e nemuritor, acum,
Cand zeii au inceput sa moara,
Dar parca e o amfora fara vin,
Nu ne mai aduce nici o bucurie.
poezie de Dragoș Angelescu
Adăugat de Adelydda

Comentează! | Votează! | Copiază!
Depinde de mine
Acolo adanc in privirea ta,
Se oglindeste sfios privirea mea
Sau ceea ce a mai ramas din ea
Dinanite sa se-ntample-acel ceva
Stiu ca ea nu va mai sti sa fie
La fel de stralucitoare cum voiai sa fie
Si cu ochii in lacrimi te rogi mie
Iar eu nu te mai cred, ca am intrat in vrie
Cele mai pure sentimente canva mi le-ai purtat
Si acum te-ntrebi oare de ce-am plecat?
Dar oare de ce nu te-am anuntat?
Si cred ca tu nu ti-ai dat seama cand m-am schimbat
Da,ai inteles foarte bine
Stii ca renuntatsem la mine pentru tine
Fiindca atunci nu gandeam pentru mine
Ci gandeam intotodeauna pentru tine
Ahh..in fine credeam ca o sa fie bine
Si-accum depinde doar de mine
Sa imi pastrez speranta
Sa reusesc sa-mi traiesc viata
poezie de Alexandru Cristian
Adăugat de Alexandru Cristian

Comentează! | Votează! | Copiază!
Impreuna
Vara asta o petrecem impreuna
Cantand melodii sub clar de luna
Traind clipe de neuitat
La care si altii inaintea noastra au sperat
Te priveam pe malul marii, seara de seara
Amintindu-mi cum a fost intaia oara
Nu te stiam, ne priveam intamplator
Cand treceam pe langa tine, eram un simplu calator
Dar totul s-a schimbat cand am vorbit prima data
Cu fiecare cuvant, cu fiecare soapta
Simteam ca ai cucerit o parte din mine
Ceva se aprindea cand ma gandeam la tine
M-ai luat de mana si mi-ai spus
Ca orice intrebare are un raspuns
Ca orice persoana are o soarta
Iar eu iti sunt tie cea predestinata
poezie de Delia Andreea Varaticeanu (17 iulie 14)
Adăugat de Delia Andreea Varaticeanu

Comentează! | Votează! | Copiază!
MULTE SECOLE LA RÂND VOR TRECE-N AȘTEPTAREA
Multe secole la rând vor trece-n așteptarea
Munților de perle ce le poate scoate marea,
Dar comorile ascunse sunt și iluzorii,
Iar culegătorii își vor fi pierdut răbdarea.
rubaiat de Ioan Friciu (2021)
Adăugat de Ioan Friciu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Bibliotecile sunt, fără îndoială, cele mai interesante clădiri care au fost proiectate vreodată: temple ale cunoașterii construite din miliarde de cuvinte, garantate să dureze secole după secole.
aforism de Camelia Oprița din din cartea Zidul gândurilor (2020)
Adăugat de Dobrin Filip

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!
Dacă placebo chiar funcționează, mai este el placebo sau este "real"? Azi am reînceput discuțiile cu coach-ul meu și asta a fost una din discuțiile la care am ajuns. Cum și la ce concluzie am ajuns? Am pornit de la un exercițu de NLP (făcut în Starbucks cu ochii închiși) și pe care eu ar trebui să-l fac frecvent atunci când simt anumite emoții. Problema era că nu eram convins că eu chiar am simțit o influența asupra emoțiilor mele sau doar mi-am imaginat că simt. În clipa în care am ridicat această problemă, instant, răspunsul a venit tot de la mine sub forma acelei întrebări: dacă placebo chiar funcționează, mai este el placebo sau este real. Am răspuns amândoi în cor: este real! Păi și atunci, dacă simplu fapt de a alege să credem ceva bun ni se întîmplă face acel ceva să fie real și din fals/imaginar să devină adevărat/real, nu cumva ar trebui să facem această alegere mai des? Răspunsul meu e clar. Al tău? În ce alegi să crezi?
citat din Paul Melinte
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Greșeli, schimbări și ajutor
Fac asta din dorință,
O fac din neputință,
Căci sunt o simplă ființă
Ce simte suferință.
Fac asta cu folos,
O fac cât mai frumos,
Dar simt că merg în jos,
Și-o fac mai dureros.
Încerc s-o fac mai bine,
Gândindu-mă la tine,
Dar lacrimi cad puține
Și frica nu mai vine.
Și aud că vrei să-mi ceri
Să încerc din răsputeri,
Să renunț la zeci poveri,
Să n-am parte de dureri.
Dar n-am vrut să fie-așa,
N-am vrut să uit de ea,
Iar atunci când ea pleca,
N-am vrut a mă schimba.
Cu gându-n stele m-am trezit,
Asta nu-i ce mi-am dorit,
Am uitat tot ce-am iubit,
Am uitat tot ce-am simțit.
Am greșit, am realizat,
M-ai ajutat, nu mi-a păsat,
Dar când pe ușă ai plecat
Nimic frumos n-a mai durat.
Și-acum când știu unde greșesc,
Acum când știu ce îmi doresc,
Încerc din nou să-mi amintesc,
Încerc mereu să te găsesc.
Am uitat tot ce-a durut,
Nu mai am ce am avut,
Și-ncep să simt ca la-nceput,
Dar prea târziu, te-am pierdut.
Am fost mereu un gânditor,
Am fost mereu un visător,
Am fost mereu un luptător,
Dar acum cer ajutor.
poezie de Andrei Tudora
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
N-am uitat
Aseara Ano te-am visat,
Se facea ca eram doar noi,
Stateam intinsi, vorbind, in pat,
Si eu te ceream inapoi.
Iti tot cerseam o sarutare,
Si ma-mpingeai, spuneai ca nu,
Te-mbratisam, spuneai ca doare,
A fost un vis dar ai fost tu.
Putin romantic, chiar erotic,
Dar m-am trezit, chiar n-am noroc,
Am devenit un melancolic,
Si -ncerc s-adorm acum la loc.
Tii minte cand iti promiteam,
Ca te voi pretui mereu?
Chiar am fost sincer nu minteam,
Inca te simt in jurul meu.
Stii e ironic, nici n-ai fost,
Am fost doar eu, tu m-ai privit,
Desi n-ai fost a mea vreodata,
M-ai ascultat, nu m-ai ranit.
Am trecut si prin alte stari,
Am si fugit, si am zburat,
Peste pamanturi, peste mari,
Desi-s departe... n-am uitat!
poezie de Vlad Bălan
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Din gura Oltului au curs secole getice și vor mai curge secole românești până la sfârșitul timpului, iată un motiv în plus pentru care olteanul ar trebui să se mândrească de rădăcinile sale autentice.
Camelia Oprița în Însemnări din inima Olteniei
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
De la vecinul meu din iad
Mi-ai fost vecin și cumsecade
Nu ne-am certat, nu ne-am urat.
Mi-ai fost prieten ca un frate..
De ce n-ai spus ca sunt pierdut?
Aveam incredere in tine
Si nu stiu alti vecini la fel..
Stiai de Dumnezeu prea bine.
De ce n-ai spus nimic de El?
Vecine bun, vecine draga
O vorba de mi-ai fi spus
Ce fericit as fi in slava
Si cum ti-as multumi de sus!
Dar vai, stateam pe-aceeasi strada
Si ma stiai ca-s pacatos
Stiai ca n-aveam mantuire
Si din pedeapsa nu m-ai scos!
Cand te chemam la bautura
Spuneai ca esti prea ocupat.
De ce n-ai spus atunci in fata
Ca ce faceam era pacat?
Iar cand veneam tarziu acasa
Dadeai din cap cand ma vedeai..
Puteam sa strig, sa cant, sa urlu,
Tu tot nimica nu ziceai...
Si ma gandeam.... vecin ca tine
In toata lumea nu gasesc..
E bun, simpatiic, nu se cearta,
Cu-asa vecin, sa tot traiesc.
Ai vrut sa fii doar cumsecade,
Doar respectat si bun crestin.
Dar tu mergeai pe calea dreapta,
Iar eu... pe drumul de venin.
Nimic acum nu mai pot face..
Primesc pedeapsa mea in iad
Dar nu uita ca sunt aicea,
Ca m-ai lasat mereu sa cad.
Spune de-acum la toti sa stie
Că esti iertat și mantuit..
Să nu mai faci cum mi-ai facut mie,
S-ascunzi că ești un pocait!
poezie celebră de Costache Ioanid
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Delysia: Te simți bine?
Guinevere Pettigrew: Nu am mai înjurat niciodată! Nici măcar în gând!
Delysia: Nu te-am auzit înjurând.
Guinevere Pettigrew: Ba da! Am spus afurisit și chiar am vrut să înjur.
Delysia: Asta nu e înjurătură. Acela nu mai e un cuvânt urât de secole!
replici din filmul artistic Domnișoara Pettigrew
Adăugat de Matache Alexandra

Comentează! | Votează! | Copiază!
Strain
Nu te cunosc, nu te-am vazut
In aripile ce ma-nalta
Strain si totusi cunoscut
Pierdut si fara nicio fata.
Singur, dar totusi parasit,
De propria ta suferinta
Nu te cunosc, om chinuit
Treci repede in nefiinta.
Fantoma, dar ceva real
In toata aceasta minciuna,
Straine pana la final
Pana la stele, pan la luna.
Nu te cunosc, nu te-am vazut
In ochii care m-au adus,
Parca ai fi un om pierdut
ce-ncerci sa te inalti mai sus.
poezie de Gabriela-Iuliana Costea
Adăugat de Gabriela-Iuliana Costea

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ne vom revedea odata
Crezi ca o sa-mi iert vreodata
Lepadatul meu de tata
Ori zicala: nu am bani
Tata noi n-am fost dusmani
Doar am vrut in felul meu
Sa te tin aici mereu
Sa mai lasi din bautura
Si tigara jos din mana
Insa astea nu te-au luat
Noi, noi trei cred te-am tradat
Te-am lasat singur in lume
Ai uitat de al tau nume
Si ti-ai pus in gand mai tata
Fapta asta, dura fapta
Ai pus streangul mortii in gat
Si pe loc te-ai omorat
N-ai lasat la pieptul tau
Un bilet la fiul tau
Eu credeam ca stii de mult
Ca te am mereu in gand
Si te port in inimioara
Mai ceva ca pe o icoana
N-am avut puterea care
Sa te pup pe fruntea mare
Parca imi era si frica
Inima ta ce o sa zica
Ma vei crede pe cuvant
Sau e doar o vorba in vant
Azi taticu nu-ti port pica
Eu te iert dar imi e frica
Poate tu acolo sus
Vei aduce din apus
O farama dintr-un vis
Sa ma ierti ca te-am "impins"
Nu prin vorbe, ci prin fapte
Sa renunti la libertate
Dar te rog taticul meu
Sa iti ierti baiatul tau
Sa il ierti si pe Petrica
Si pe mama cea cu frica
Te iubim in felul nostru
Tu esti mereu tatal nostru
Si la tine vom veni
Sa ne ierti tata intr-o zi.
poezie de Iliuță Cozma (15 noiembrie 2010)
Adăugat de Iliuță Cozma

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ești Deja un miliardar În Spirit! OBSERVĂ ASTA: Vrei neapărat să spui ceva, poate chiar e o bucurie să comunici sau să strălucească nițel "eu"-l MITITEL. Pur si simplu deconectează-te; ACUM E CEL MAI BUN MOMENT! Liniștea non-intențională a Conștiinței este deja Ananda! Poate te uiți la un meci, și de abia aștepți să câștige "pozitivul" - pentru că negativul oricum trebuie să piară, nu? - realizează instantaneu că nu e despre asta, și nu te interesează chiar deloc cine câștigă, deci: Pur si simplu deconectează-te; ACUM E CEL MAI BUN MOMENT! Poate sunt alegeri politice și mori de nerăbdare ca să iasă "ĂIA CARE MĂCAR FAC CEVA ȘI NU FURĂ". Pur și simplu deconectează-te; ACUM E CEL MAI BUN MOMENT! Poate te uiți la un film, o telenovelă și chiar acum e scena în care eroul o salvează pe Pațachină; Pur si simplu deconectează-te; ACUM E CEL MAI BUN MOMENT! Ești pe culmile amorului și urmează dulcele orgasm. Pur si simplu deconectează-te; ACUM E CEL MAI BUN MOMENT! Adu-ți aminte că și asta va trece! Ești pe cale să câștigi primul milion de euro și... Pur si simplu deconectează-te; ACUM E CEL MAI BUN MOMENT! Fie că-i câștigi, fie că nu, tu oricum nu ai nimic de pierdut pentru că ești deja un Miliard în Spirit!
citat din Atmaji Maharaj
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Furtuna
Fii blestemata liniste,
Ca dupa imi aduci furtuna,
In schimb pentru ce imi oferi,
Atatea rele se aduna.
Nu am crezut c-am sa ajung
Sa intalnesc doar ploi cu gheata,
Cand am crezut ca mi-e mai bine,
Atunci mi-a fost mai greu in viata.
Mereu naiv, mereu credul,
E bine -asa cum sunt... e bine,
Am tot lasat, n-a fost destul,
Razboaie s-au nascut din tine...
Linistea mea ai fost odata,
Acum imi esti doar o furtuna,
In mine inima nu bate,
Sunt sentimentele ce tuna...
poezie de Vlad Bălan
Adăugat de Vlad Bălan

Comentează! | Votează! | Copiază!

Rau de moarte
Pierduta iubita de departe,
In saptamana asta cat un veac,
Vroiam sa imi fie rau,un rau de moarte,
S-auzi si sa ma suni sa-ntrebi ce fac.
Visam nenorocirea salvatoare
Ce ar putea interveni-ntre noi,
Visam sa auzi ca sunt acel ce moare
Si tu sa incerci o cale inapoi.
Ca tot ce-i rau si mi se intampla mie,
Ajunge-n buletinele de stiri,
Si orice om din zvonul public stie,
Voiam sa cad, sa plangi si sa te miri.
Nu mi-e prea clar daca doream chiar moartea
Sau ma gandeam ca tu m-ai fi salvat,
Asa precum ne inlantuieste cartea,
Nevinovata si nevinovat.
Stiind ca tot ce fac si spun se stie,
As fi cazut pe o strada sau pe-un ring,
De un infarct sau de-o lipotomie,
Cu suferinta mea sa te conving.
Dar daca dupa legile tacerii,
Tu n-ai sa poti acest cosmar sa-l treci ?
Mai bine ma opresc sa nu te sperii
Si sa te pierd, iubita mea, pe veci.
Tacuta mea iubita de departe,
In mine insumi s-a-ntamplat ceva,
Mi-a fost atat de rau, un rau de moarte,
Dar nu m-am prabusit de grija ta.
Din egoismul meu fara rusine,
Ma-ntorc, iluminat si nefiresc,
Mi-e rau, de-atata grija pentru tine,
Si trebuie sa supravietuiesc.
poezie celebră de Adrian Păunescu
Adăugat de Ion Bogdan

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nu-mi pot închipui o contesă metresă; dar nici o mini-jupistă având spirit nobiliar. Mă împiedică vreo câteva secole de prejudecăți.
aforism de Constantin Ardeleanu
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ma scufund
Aveam incredere in tine
Ca o sa ma tii de mana bine
Dar se pare ca m-am inselat
In marea larga incet m-am scufundat.
Spuneai de multe ori ca ma iubesti
Imi ziceai Alba-ca-zapada din povesti
Ai profitat ca nu Ariel ma numesc
Si m-ai lasat usor sa ma inec.
Am dat din maini si din picioare
Ca sa vii si sa ma scoti inapoi din mare
Dar te-ai uitat la mine satisfacut
Sfidator, subtil, crud si tacut.
Nu stiam de ce esti in stare
Dar fata naiva din mine ti-a dat crezare.
Nu stiam ca poti sa minti atat de mult
Te credeam un om matur si cult.
Acum simt ca ma duc la fund
Chiar de-l ating, nu mi se pare ca-i pamant...
Aveai colacul de salvare langa tine
Dar ai incercat sa-l tii departe de mine
Si sa stii ca planul a functionat
Ca tot ce ai facut a fost intentionat.
Ai plecat fara pic de pasare
Ai pus pe rana si mai multa sare.
Nu are cine sa ma mai salveze
Si stiu de-acum ce o sa urmeze
Eu in lumea mea, departe de a ta
Tu, cu inima rece ca gheata.
Ti-as reprosa mult mai multe
Dar cuvintele mele sunt surde
Nu se mai aud din cauza apei
Care tot mai adanc se chinuie sa sape.
Dar de astept sa fii, sa ma salvezi
Ochii plini de lacrimi acum sa mi-i vezi!
Dar ce spun eu aici de sentimente?
Cand tu nu stii ce-s alea, sau regrete..
Ramai cu bine, print calare pe cal
Gaseste-ti o alta printesa la bal...
poezie de Andra Cisleanu (octombrie 2019)
Adăugat de AcosmosA

Comentează! | Votează! | Copiază!
Problema Ceceniei este veche de secole. Chestiunea este că astăzi, fundamentaliștii și teroriștii exploatează problemele cu o vechime de secole pentru a-și împlini propriile obiective care nu au cu nimic de a face cu interesele Ceceniei.
citat din Vladimir Putin
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Mi-am dat seama, prea târziu
Mult prea repede-am căzut
Când din flori ai apărut.
Pe spate eu am căzut,
Toată viața am zăcut.
Să mă ridic, n-am putut,
Și m-am transformat în lut.
Poate tu, asta ai vrut,
Când din flori ai apărut.
De-atunci, mult timp a trecut.
Din cenușă-am renăscut,
Pe tine iar te-am văzut,
Pe spate, n-am mai căzut.
Acum, noroc am avut
Că tu mi-ai dat un sărut.
Viața nu mi-am mai pierdut
Și-am rămas pe acest lut,
Să trăiesc, nu ca-înainte,
Fiindcă m-am învățat minte.
Atunci când răsari din flori,
Tu nu vrei să mă omori.
Tu vrei doar să mă iubești,
Fericire să-mi dorești.
Viața vrei să ne unim
Și-împreună să trăim.
M-ai convins, acuma știu.
Mi-am dat seama, pre târziu.
poezie de Dumitru Delcă (17 ianuarie 2013)
Adăugat de Dumitru Delcă

Comentează! | Votează! | Copiază!