Sir Wilfrid (devenind din ce în ce mai nervos): Întrebarea e dacă ai mințit atunci sau acum. Sau dacă pur și simplu minți întotdeauna!
replică din filmul artistic Martorul acuzării, după Agatha Christie (decembrie 1957)
Adăugat de Georgiana Mîndru, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Personal, mi-am pus întrebarea dacă să plec sau nu în Germania cel puțin de două ori: în liceu, când foarte mulți dintre colegii mei și-au pus această întrebare, când și-au dorit să plece. Atunci răspunsul meu a fost că nu, nu vreau să plec. Pur și simplu, nu am văzut niciun motiv pentru care să plec. A doua oară mi-am pus întrebarea după Revoluție, când majoritatea sașilor au și plecat, nu doar și-au dorit. Chiar au plecat. N-am vrut nici atunci să plec. Decizia mea a fost de fiecare dată, să rămân aici, chiar dacă părinții și sora mea plecaseră.
Klaus Iohannis în Pas cu pas (2014)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Întrebarea dacă un computer gândește nu este mai interesantă decât întrebarea dacă un submarin înoată.
citat celebru din Edsgar Dijkstra
Adăugat de Adriana Pleșca

Comentează! | Votează! | Copiază!
Întrebarea dacă omul care iubește gândește este ca și întrebarea dacă submarinul zboară.
aforism de George Budoi din Dicționarul dragostei (2009)
Adăugat de George Budoi

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!

* * *
De foarte multe ori când privesc în gol încerc să nasc dacă pot spune așa ceva acolo.
Golul e un cuier simplu
în care dacă plouă îți lași umbrela
dacă ninge
îți lași bradul
dacă e război îți lași arma
dacă mori îți lași viața
dar dacă te naști să te uiți și să privești în gol
atunci
da atunci
să îți lași casa și să pleci cât poți mai departe
de tine...
poezie de Alin Ghiorghieș
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Sir Wilfrid: Mai bine iau termosul cu cacao. Mă ajută să înghit mai ușor pastilele.
Dra. Plimsoll: Ia să văd. Și pacientul meu a înlocuit coniacul cu cacao. (Deschide termosul și miroase.) E cacao, îmi pare rău.
Sir Wilfrid: Domnișoară Plimsoll, dacă ai fi femeie, te-aș bate.
replici din filmul artistic Martorul acuzării, după Agatha Christie (decembrie 1957)
Adăugat de Georgiana Mîndru, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!

Întotdeauna am vrut să fiu un mare mincinos, și dacă lucrezi la televiziune, minți, pentru că doar pretinzi a fi tu însuți, ceea ce seamănă mult cu ceea ce fac eu acum.
citat din John Ritter
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Mereu
ne-am întrebat dacă ne iubim
niciodată nu am zis nu
m-ai mințit (?!) te-am mințit (?!)
cine știe adevărul
nu-l spune dacă îl știe
acum vom profita de panourile
de plexiglas obligatorii
și
vom zâmbi unul la altul
voi scrie pe o coală a4
te iubesc cu furculița un
să
în sos colorat vom lipi
foaia pe pa
nou
e felul de a servi cot
letul a
dus cu tot cu gâza care bâzâie
mereu o să stăm în cușca
de plexiglas (?!) și o să ne mințim
că ne iubim prin mesaje scrise
poezie de Vasile Culidiuc
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nu poți jigni, dacă n-ai fost jignit. Nu poți lovi, dacă n-ai fost lovit. Nu poți minți, dacă n-ai fost mințit. Concluzia? Rănile sufletești și-au lăsat amprenta asupra ta și a personalității tale și ți-au schimbat caracterul și comportamentul. Să fim mai buni zic! Să nu mai dăm ocazia să perpetuăm acest blestem! Să procedăm diferit, prin bunătate, toleranță și înțelepciune! LUMINĂ. IUBIRE. IERTARE.
aforism de Adina-Cristinela Ghinescu din Pentru suflet - Colecție de citate și aforisme
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Prof. Winterhalter: Sistemele astea ultramoderne... Un fals! Nu dovedesc nimic. Pe vremuri lucrurile se făceau mai bine. Dacă omu' zice că-i paralizat, îl băgăm la spitalul de nebuni. Dacă își revine, vom ști că a mințit.
Specialistul nr. 1 (șocat): Și dacă nu?
Prof. Winterhalter: Atunci vom fi pierdut un pacient, dar vom fi recâștigat un om cinstit.
replici din filmul artistic Prima de asigurare (19 octombrie 1966)
Adăugat de Georgiana Mîndru, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!

Există însă o singură adevărată problemă filosofică, și aceasta este sinuciderea. Atunci când judeci dacă viață merită sau nu să fie trăită înseamnă că încerci să răspunzi la întrebarea fundamentală a filosofiei. Tot restul - dacă lumea are sau nu trei dimensiuni, dacă mintea se împarte în nouă sau douăsprezece categorii - vine după aceea.
citat clasic din Albert Camus
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
N-am mințit niciodată pe nimeni, pentru că nu mă tem de nimeni. Atunci când minți însemnă că ți-e frică.
citat din John Gotti
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă furia nu e cucerită prin antidotul ei, care e folosul meditației asupra răbdării? Dacă egoismul nu e abandonat din străfundurile ființei, atunci care e folosul onorării aniversărilor? Dacă toate poftele rele nu-s depășite, atunci ce folos e în a aduce servicii din când în când? Dacă Adevărurile Alese nu le meditați, atunci simpla renunțare la viața lumească va fi doar o tortură în zadar. Dacă pasiunile rele nu le supuneți prin antidotul lor, atunci simplele predici nu sunt decât vorbe goale. Dacă mulțumire în voi înșivă nu aveți, atunci acumulările vor îmbogăți doar pe alții. Dacă nu suprimați demonul ambiției, atunci dorința de faimă vă va duce la ruină. Așa după cum numele unei mâncări nu înlătură foamea, tot așa, un om care vrea să învețe Vacuitatea Minții trebuie să o realizeze și nu să învețe pur și simplu definiția și teoriile despre aceasta.
Rechung Dorje Tagpa în Milarepa, Marele Yoghin Tibetan
Adăugat de Cristian Muresanu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Să nu mă minți
Să nu mă minți acum, mai bine niciodată
Căci dragostea ne moare-n anotimp,
E iarnă cu alei întortocheate
Spre inimi nu se-ajunge-n contratimp.
Să nu mă minți acum, mai bine niciodată,
Căci frunze suntem în bătăi de vânt,
Suntem noi, doi, și iarna o arată
Și și-ar dori un soare-n plin cuvânt.
Să nu ma minți acum, mai bine niciodată
De-am trece singuri gândurile reci
Și vorbe multe, spuse fără noimă
Ce-au transformat din vise în poteci
Să nu mă minți acum, mai bine niciodată
Am fost făcuți din dragoste si vis
Dar n-am știut culege rodul toamnei
Ducem acum în spate ce e scris.
poezie de Corina Mihaela Soare
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Andrew: Oare ai să te maturizezi vreodată? Parc-ai fi o creatură de aia, pe jumătate țap, din mitologia greacă.
Andrew: Nu am mințit. Nu, nu am mințit, Adrian, chiar nu am mințit. Vrei să știi de ce am mințit?
replici din filmul artistic Comedia erotică a unei nopți de vară, scenariu de Woody Allen (16 iulie 1982)
Adăugat de Georgiana Mîndru, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!

Dacă nu acum, atunci când?
nu ea nu ea nu ea
nu ea din anglia nu
nu ea face legea în eu
ropa, theresa
may în iubirea de aici de acum (?!) nu
ea se scutură de
noapte nu
ea se bucură deu o
re suplimentare în
u-u-u... tower
bridge, în sfârșit, nesfârșit
se înclină
se face
bunătăți bucățele - en
glezii încă fumează organizat
în fața nevestelor -
ele
vor cere poate divorțul
de yeats
de poeții ciudați
și vor dori atunci să mă aibă
în patul ritmat -
dacă nu a
cum atunci niciodată
poezie de Traian Abruda
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă vrei să fii mințit de femeie, întreab-o dacă te-a înșelat vreodată!
Viorel Mitea (18 decembrie 2010)
Adăugat de Viorel Mitea

Comentează! | Votează! | Copiază!
Să îți urmezi pasiunea sau nu? Sunt sigur că 99% din oameni ar fi dispuși să își urmeze pasiunea dacă ar face bani din asta. Corect? Atunci întrebarea pe care o avem este cum faci bani din pasiunea ta? Foarte simplu. În fiecare zi oamenii cheltuie bani. Mulți bani. Pe ce? Pe de toate. Pe lângă mâncare și haine, distracții și excursii, oamenii cheltuie mulți bani pe propriile pasiuni. Așadar, singura întrebare importantă la care să te gândești este..... Cum leg pasiunea mea de nevoile și dorințele oamenilor, nevoie și dorințe pe care ei își doresc să plătească bani. Simplu?
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Se întinde oare Universul la infinit, iar dacă nu, atunci are vreun sens întrebarea ce se află dincolo de el?
citat celebru din Carl Sagan
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Riști să fii mințit dacă ai prea multă încredere, dar viața e un chin dacă nu crezi în nimeni.
citat din Frank Crane
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
întotdeauna eu am mers alăturea cu timpul
când el curgea în infinit, alene
eu zi de zi în brațe la moș ene
îi dăruiam jumatea mea de viață, pur și simplu
că-așa îmi e sortit de la-nceputuri
pentru orice pe lume mi se iau tributuri
și pentru orice zâmbet am la rest un plâns
și pentru orice zi-o noapte tot a nins
și pentru orice floare mi se dau zăpezi
și pentru orice vis-un întuneric în amiezi
și pentru fostele și actualele iubiri
sunt ciugulit de inocențe de delir
și pentru tot ce las în urma mea
nimic și nici odată n-oi ierta
chiar dacă timpul meu se va opri
chiar dacă tu la fel mă vei iubi...
întotdeauna eu am mers alăturea cu timpul
când el curgea în infinit, alene
dar oare ce va fi dacă moș ene
îmi va restitui jumatea mea de viață, pur și simplu?
poezie de Iurie Osoianu (23 iunie 2012)
Adăugat de Iurie Osoianu

Comentează! | Votează! | Copiază!