Toamnă, toamnă, toamnă
Norii iarăși se descarcă
Și acum ca astă vară.
Anotimpul ăsta parcă
A mai fost și-n primăvară.
epigramă de Valentin Groza din Pledoarie pentru epigramă (aprilie 2007)
Adăugat de Gheorghe Culicovschi

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare

În anotimpul alegerilor
Nu știu ce-o mai fi la noi,
Norii parcă sunt turbați,
Că în loc să cadă ploi,
Curg, șiroaie, candidați!...
epigramă de Gabriela Gențiana Groza (octombrie 2014)
Adăugat de Gabriela Gențiana Groza

Comentează! | Votează! | Copiază!

Anotimpul alegerilor
Ce-o fi oare pe la noi?
Norii parcă sunt umflați!
Clima-i alta, vremuri noi,
Plouă cu mulți candidați!
epigramă de Gabriela Gențiana Groza (5 aprilie 2014)
Adăugat de Gabriela Gențiana Groza

Comentează! | Votează! | Copiază!
Se pare că a venit toamna
Se pare că a venit toamna
Să întomneze pe la noi.
Număr frunzele rămase în copaci
Și restanƫele de astă vară.
Se pare că a venit toamna.
Ne amăgește cu spectrul cromatic
Și noi suntem iarăși nepregătiƫi,
Ne mai doream o zi, vacanƫă de vară.
Se pare că a venit iarăși toamna,
Și poate ne-am obișnui cu ea,
Dacă și numai dacă ne-ar promite
Că după vine iarăși vara...
A fost prea cald în inima ta,
A fost prea frig în inima mea,
Și-a mai venit odată toamna,
Pe nepregătite, așa cum e ea.
poezie de Alin Zamfir
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ești altfel
Cât te-ai schimbat iubită primăvară,
Pe lângă ploi ai și ninsori,
Cât de-ncâlcită ești spre seară,
Ești cum n-ai fost pe vechii zori.
Acum ești verde cu răceală,
Acum ești caldă peste flori,
Apoi ești albă de zăpadă,
Ești cum n-ai fost pe ochișori.
Cât te-ai schimbat de astă vară,
Când ai plecat unde nu știu,
Lăsându-ți sora tropicală,
Să ardă verdele cel viu.
Îmi pari atât de supărată,
Pe pomi, pe flori și-apoi pe noi,
De-aș ști ce ți-am făcut surato,
Cât m-aș certa întins sub ploi.
Cât te-ai schimbat iubită primăvară,
Te porți de parcă te răzbuni,
Că ai găsit pădurea rară
Și luncile ce nu mai sunt.
E timpul, scurs, să pleci surato,
E timpul tău să nu mai fii
Și-ai să dispari îngândurată,
Cu stolul tău de păpădii.
poezie de Radu Mihăilescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Verde la geam
E iarăși primăvară draga mea
Parcă nu a fost vreodată iarnă
Am și uitat paltonul ce-l purtai
Cu gulerul deschis de blană
Bate o creangă zgâriind pe geam
Parcă mă roagă să-l deschid
Să las copacul verde cu-al lui ram
Să-și dezmorțească sângele lichid
Să-l las să-și facă legănarea lui
Să-l las să își întindă creanga
Vino iubito să-l privim sătui
De iarna dispărută noaptea
E iarăși primăvară draga mea
E plin de verde tot pământul
E doar un nor uitat pe undeva
Vino să-l vezi, îl duce vântul
poezie de Radu Mihăilescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Păianjenul nu știe dacă este primăvară sau vară. Așteaptă anotimpul muștelor.
aforism de Fabrizio Caramagna din Aforismul în Italia. Antologia Premiului "Torino in Sintesi" (septembrie 2011), traducere de Simona Enache
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!
Ascult
Orice-mi vei spune astă seară,
Și oricât ar durea de mult,
Nu voi fugi ca astă vară,
Ci am să stau și-am să ascult.
Oricare îți va fi răspunsul,
Și-orice privire îmi vei da,
De-ai pomeni chiar și de dânsul,
Am să ascult, nu voi pleca.
Oricât de jalnic o să-ți pară
Discursul meu timid, bătrân,
Nu o să fac ca astă vară,
Am să ascult, o să rămân.
Orice cuvinte o să se zbată,
De ochii mei, sufletul meu,
Cu inimioară sfâșiată,
Am să ascult chiar de e greu.
Chiar de nu-mi pari ca astă vară,
Eu te iubesc la fel de mult,
Și-orice-mi vei spune astă seară,
Nu voi fugi, ci-am să ascult...
poezie de Vlad Bălan
Adăugat de Vlad Bălan

Comentează! | Votează! | Copiază!

Iluzie bizară
În sufletul meu e din nou primăvară
Și iarăși copaci înfloresc,
Pe cer vrea să răsară soarele,
Ca un rege nepământesc.
În gândul meu e primăvară
Și în inima mea la fel,
Și iarăși vreau să-l caut
Pe bunul Dumnezeu.
Dar asta e doar o iluzie bizară
E ca un vis neîmplinit,
Afară e din nou primăvară
Dar eu iarăși pe Dumnezeu nu l-am găsit.
poezie de Vladimir Potlog (9 aprilie 2013)
Adăugat de Vladimir Potlog

Comentează! | Votează! | Copiază!
Primăvară '98
Vară, vară
Primăvară,
Toate plugurile ară,
Nu la noi, în altă țară
epigramă de Iulian Dămăcuș din Pledoarie pentru epigramă (aprilie 2007)
Adăugat de Gheorghe Culicovschi

Comentează! | Votează! | Copiază!

Valentin Groza spune că m-a găsit trist
Ai afirmat nu insist
Că m-ai găsit cândva trist;
Așa e, da-mi făcuși poza
Când citeam umor cu Groza!
epigramă de Nelu Vasile din Printre epigramiștii olteni (2008)
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
Du-te, iarnă, du-te-odată!
Chiar nu vezi, tu chiar nu simți
Că nu mai ești adorată
De copii, nici de părinți?
Ai fost, parcă, prea zgârcită,
Nici teatru n-ai vrut să joci!
Iar acum, te dai rănită
Și încerci să te întorci.
Eu îți spun... sincer îți spun
-Că aștept cu nerăbdare
Anotimpul cel mai bun,
Cu natura-n sărbătoare!
Deci te rog a mia oară:
Du-te, iarnă, unde-i vrea
Mi-e prea dor de primăvară,
De minunea de-a-nvia!
poezie de Alina Tănasă
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Descântec
În nopți de primăvară gândește-te la mine
și-n nopțile de vară gândește-te la mine,
în nopțile de toamnă gândește-te la mine
și-n nopțile de iarnă gândește-te la mine.
Chiar dacă nu-s alături, ci, dus de mari lavine,
mă frâng de stânci haine în depărtări streine, -
pe cuvertura albă, cu moliciuni feline
lungită ca pe-o mare de somn, fără dulbine
lăsându-te purtată de undele senine,
fii singură cu marea, fii singură cu mine.
Ci ziua să mă uiți te rog frumos.
Ziua răstoarne-se cu susu-n jos
tot universul ăsta firoscos,
înece-se în fum și vin tămâios.
De mine mai presus ori mai prejos
gândul să-ți fie altcuiva prinos,
dar noaptea - numai mie credincios.
În șuierul sirenelor citește
și-n vântul ce lovește-n nori hoțește
cum ard, căzut în al urgiei clește,
să știu că steaua încă nu-mi pălește,
că undeva, cu fruntea între dește,
o fată, așteptându-mă, tânjește.
Te rog - vegheată de tăceri depline,
în clinchete de ploi diamantine,
când gerul zugrăvește-n geam sulcine,
când visul calea somnului aține,
în nopți de primăvară gândește-te la mine
și-n nopțile de vară gândește-te la mine,
în nopțile de toamnă gândește-te la mine
și-n nopțile de iarnă gândește-te la mine...
poezie de Evgheni Evtușenko
Adăugat de MG

Comentează! | Votează! | Copiază!
În ceață
mixandre hortensii petunii și iriși
gânduri din primăvară și vară
arse-s de brumă
e ceață-n ogradă și vremea-i târzie
oricând poate ninge ori plouă
și-s moarte și-s ude o mâzgă
în mână cu greblă nouă
le-adun grămăjoară lângă bătrânul salcâm
mraniță să se facă pănânt iarăși bun
o iarnă intreagă bulbi și rizomi
sub zăpezi și-or aduce aminte
de soare polenizări de cuvinte
și-n primăvară-or ieși
renăscând poate din nou
în noi dorul de încă o vară fierbinte...
poezie de Ioan Postolache-Doljești
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
ÎN ASTĂ ZI ANIVERSEZ A ȘAPTEZECI ȘI UNA PRIMĂVARĂ
În astă zi aniversez a șaptezeci și una primăvară.
În anii ce-au trecut, un înger alb de rău mă apărară
Și mulțumiri aduc divinului ce lumea dirijează,
Rugând s-aducă zile-n care soarele să mai răsară.
rubaiat de Ioan Friciu (2021)
Adăugat de Ioan Friciu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Primăvara!
Cântă cucul pe la porți
Și miroase a primăvară,
Parcă ne-am dori cu toți
Să transformăm iarna în vară!
Bâzâitul insectelor, mugurii copacilor,
Zumzetul albinelor, ciripitul păsărelelor,
Mireasma și frumusețea florilor,
De toate acestea ne-a fost nouă dor!
Natura parcă învie, și e mai multă gălăgie,
Prin codru, în ape, pe dealuri mici și înalte,
E minunată această gălăgie, totul e o armonie,
Zici că este o poveste dintr-o minunată carte!
Soarele cu a lui lumină și căldură,
Ne dă startul la admirat și privit,
Toate sunt făcute de așa natură,
Ca să zicem: "Primăvară bine ai venit!"
poezie de Ovidiu Kerekes (20 februarie 2014)
Adăugat de Ovidiu Kerekes

Comentează! | Votează! | Copiază!

Vreau iarăși teme
Toamna-i anotimpu-n care
Sunt în floare crizanteme
Când s-a dus vacanța mare
Și vreau iarăși să am teme.
Fără mine școala oare
N-a fost totuși plictisită,
După cum și tabla pare
C-a fost neagră, necăjită?
Clopoțelu-ntreaga vară
A stat într-un colț cuminte,
Bucuros el scoate iară
Clinchete ca mai -nainte.
Am intrat iar în viteză
Ore lungi și recreații,
Tare dor îmi e de-o teză
Ce sătul sunt de distracții!...
Toamna asta-i minunată,
Înflorită crizantemă,
Cartea-i nouă și curată
Vreau urgent măcar o temă!
Dar aștept cu nerăbdare
De pe-acuma, chiar, vă spun
O vacanță - nu prea mare -
De la bunul Moș Crăciun!...
poezie pentru copii de Gabriela Gențiana Groza din Irundel și Irundica (2008)
Adăugat de Gabriela Gențiana Groza

Comentează! | Votează! | Copiază!
Un loc în inimă
Sărută-mă în vis cu gustu-ți dulceag, de primăvară
Alungă-mi norii grei, ce-mi apasă pe aripi, dureros...
Privește-mă-n oglinda vieții, la fel ca prima oară
Dar nu mă mai trezi, te rog, din visul meu frumos.
Șoptește-mi vorbe calde, prin freamătul de codru
Înmiresmează-mi ziua, cu flori de portocal...
Pictează-mă în soare, și-mbracă-mă în ocru
Să-ți fie chipul meu, ca o licoare-ntr-un pocal.
În anotimpul nou, fă-mi strai floral, de primăvară
Adună-mi lacrima tăcută, transform-o-n Lăcrămioară...
Și-n ceas târziu de seară, când luna se coboară,
Sărut-o lin pe frunte, transform-o-n Cosânzeană.
Fă-ți din cosița-i blondă, o scară-naltă, fermecată,
Să-ți poți urca la cer, toate dorințele, cu mâna...
Apoi, transformă norii într-un balsam de poezie,
Pe pleoapa mea sa curgă versul, ca o fantezie...
Îmbrățișează-mă în vers, mai cântă-mi cu iubire
Așa, îmbrățișați, în ochii-ți de smarald mă scald...
Iar când pașii mei, vor gasi drumul spre fericire
În inimă îți voi păstra un loc, să-mi ții veșnic de cald.
poezie de Alina Cristian
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
E primăvară iar
E primavara iar,
Natura reinvie
E primăvară iar,
Și am mai rupt o filă
Din micul calendar.
E primăvară iar
Și câte s-or petrece?!
E primăvară iar,
Viața mi se trece.
E primăvară iar,
Și aș vrea să fiu mereu
La fel ca altă dată
Să intru-n jocul tău.
Să alergăm pe pajiști
Verzi și de soare pline,
Să văd in jurul meu
Doar zâmbete senine.
E primăvară iar,
Ce-a mai rămas din mine?!
E primăvară iar,
Și-n suflet simt durere,
E primăvară iar,
Dar totul e tăcere...
E primăvară iar,
Și mă întreb mereu,
De ce nu-i primăvară
Și în sufletul meu?!
poezie de Mariana Simionescu (9 martie 2010)
Adăugat de Mariana Simionescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Exclamativă
Primăvară, n-am să te las iarăși să pleci!
Fără tine mi-ar fi toate crengile seci
Și din toate doar una ar mai crește pe gleznă
Suspinând a durere și purtandu-mă-n beznă!
Primavară, n-am să te la iarăși să fugi!
Fără tine, iarba n-ar mai crește în lunci,
Doar o lacrimă verde ar mai curge-n privire
Mai sărată ca marea, de atâta uimire!
Primăvară, n-am să te las iarăși să scapi!
Fără tine n-ar fi nici pământ peste napi,
Doar țărâna desprină de pe tălpile mele
Cuibarită și arsă în vreo două ulcele!
Primăvară, n-am să te las iar să te duci!
Râsul, plânsul doar tu pân' la cer știi să urci.
Chiar acum îți voi prinde-ncheieturile toate
De pădure, de râuri și de flori parfumate!
poezie de Dana Ene
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Așteptări...
Mă uit la geamul înghețat și vad o fată care,
Privirile-și înmoaie iar în focul din odaie.
E tristă și suspin-adânc din încurcate noduri
Și vede iar și iar cum bat cu tropot mic fioruri.
Ea simte cum din depărtări bărbatul o încearcă
Și-i spune să privească iar în cupa lor formată.
De multe ori ea s-a umplut și iar a fost golită,
Cu acceptări l-a susținut, cu mâna neclintită.
Și chiar de e senin acum, în acest asfințit,
Ea simte-un chin înăbușit ce curge negreșit...
De ce e astă viața-așa de dulce și amară
Și crudă, plină de iubiri și patimă hilară?
De parcă oamenii nu vor amarul să-l arunce
În ape tulburi din trecut, ca să rămână umbre,
Că sunt aduse în prezent și stoarse-n întuneric
Și-nfiripate-n viitor cu sens nou, efemeric...
E pacoste, și dor, și jind, și flăcări, și văpaie,
Și dulce-l inimii suspin, și amintiri greoaie;
Și toate vin și se-adâncesc cu plânset și suspine,
Dar ea stă drept și neclintit, privind iar către mâine.
(Al ei bărbat de s-ar uita la ea mai pe-ndelete,
Ar întelege-ndurerat că jocul de bilete,
Nu i-a adus decât dureri în suflet și simțiri,
Dar poate trece acel prag dac-a pus punct pe "i".)
Și ea-l așteaptă la răscruci de drum, îndurerată
Și el n-o vede de văpai, de flăcari de-altă dată...
Dar ea mai speră și îndură chiar și-n această seară
Că vine iarași prințul ei și va fi iarăși vară...
poezie de Octavia Hristea (4 ianuarie 2013)
Adăugat de Octavia Hristea

Comentează! | Votează! | Copiază!