Sub semnul lui 22
Pritocit pe gânduri albe albăstrite cu cerneală
Munca ta-i precum minunea puiului salvat din oală
Fiind vorba de-o minune de pe scara cu minuni
Sigur că-i precum izvorul care udă nouă lumi
Și în fiecare lume, nouă muze îți slujesc
Să ai inima un templu, un Lăcaș Dumnezeiesc
Poate nu vedeam minunea când din ochiul nucului
S-a prelins o clipă lungă, salvând puiul cucului
Și acum aștept minunea să-nceteze iarna lungă
Să salvăm un cuib de barză cu albastrul de pe-o dungă
- Spune tu, prin ce minune, când și cum mai poți zbura
Când te-ajunse ger năpraznic
Chiar acum, în prag de praznic?
Barza s-a uitat la mine, și-a întins o aripă
A lăsat capul pe spate și-a vorbit de-o secetă
Evident, în capul berzei, poveștile dimineților au ture avans.
- Asta-i o veste bună?
- Este de sub semnul lui 22.
- Crezi?
- Uită-te unde ți-am spus, între ghilimele.
poezie de Ioan-Mircea Popovici
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare

Care-i minunea?
Caut minunile în plante
Sau poate în inima ta.
Lumina pe piscurile înalte,
Minune este însăși realitatea.
Minune este și când tac
În fața unei persoane feminine
Și nu știu ce să mai fac?
Ne mai știind ce e cu mine. . .
Minune când privesc la stele,
Visând la aventuri astrale,
Văzându-te pe tine printre ele,
Conturându-te în linii ireale.
Dar nu-i minune când ești
Lângă mine visată închipuire,
Îmi pari frumoasă ca-n povești
Și sunt plin de fericire.
poezie de Mihai Leonte
Adăugat de Mihai Leonte

Comentează! | Votează! | Copiază!
Minune din minune
Petală cu petală încet te-am dezvelit
Și miezul tău de goală, atât de înflorit
Și frunzele de-o parte, parfum înăbușit
C-o operă de artă, timid m-am împlinit.
Culoare din culoar, cu ea m-ai învelit,
Aromele de floare ce lin m-au cucerit,
Plăcerile fecunde cu rost mi le-ai transmis,
Rămâi aievea unde nu-i loc, pe-un loc de vis.
Prin crengile bătrâne ce îmi atârnă greu
Simt viul tău în mine cu focul lui sunt zeu,
Simt o zvâcnire lungă, îmi curge strop cu strop,
Simt bolile prea multe pe care le îngrop.
Din tinerețea dulce îți fur și-ntineresc,
Sărut miezul de floare și-apoi ți-l contopesc
Cu floarea mea bătrână pe care n-o opresc,
Să-ți dăruiască seva, din ce credeam că-i sec.
Minune din minune, minunea s-a-mplinit,
Acum sunt iarăși tânăr pe trupul obosit
Vigoarea cea plecată întoarsă de pe drum
Ți-o dăruiesc pe toată, tu floarea mea de-acum.
poezie de Radu Mihăilescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Elegia cuibului de barză
O barză și-a făcut odată
Cuib la Dumnezeu la poartă,
Dar acolo sfinții toți
I-au dat gură ca la hoți.
Barza și-a făcut îndată
Cuib în stâlp la noi la poartă.
Eu, copil cu mintea-ngustă,
M-am uitat la ea sub fustă!
Și-a plecat... n-a mai venit.
Doamne, cât m-a cicălit
Mama, și cât m-a certat:
Ce păcat, vai, ce păcat!
Păsările cerului sunt libere, mi-a spus în șoaptă,
Să scoată pui la Dumnezeu la poartă!
Vremea trece, moartea vine,
Și-a făcut un cuib în mine,
Cuib în care mai coboară
Câte-o mierlă, câte-o cioară,
Câte-o barză de pripas,
Niciodată barza mea.
Numai cuibul mi-a rămas,
Numai cuibul mă mai vrea.
Suflete, de ce ți-e bine?
Suflete, de ce ți-e rău?
Barza care nu mai vine
Și-a făcut un cuib în tine
Și-a rămas în cuibul tău.
Suflete, de ce ți-e bine?
Cuibule, de ce ți-e rău?
poezie de Marius Robu din Drumul robilor (21 ianuarie 1998)
Adăugat de Marius Robu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Și totuși... e-o minune
E-o minune răsăritul unei dimineți,
Bucurie li-i ochilor tăi vii lumina,
Dar inima ce-și salută drag minunea
Va bate-n cânt nou nemuritoare-i vieți.
E-o minune Universul, pot unii a spune,
Dar a opri o lacrimă să nu mai curgă,
Rugându-te să-ți vezi speranța cum alungă
Durerea inimii tale, aceasta-i o minune.
E-o minune s-aduci copii pe lume,
Dar a lua din suferința lor nu poți;
Și-ntr-ale vieții greutăți, ei vor simți
Că doar imbrățișarea ta e o minune.
E-o minune acea bucurie, de-a trăi
În Adevăr, dar cine și unde-o mai vede?
Cu ochii sufletului în toate vezi IUBIRE,
E o minune vie, ce-n veci nu va muri.
E-o minune cerul în iriși să-nflorească
Albastrul, de dorul unei clipe de etern,
Dar a ierta c-un zâmbet trădarea unui prieten
Și-al iubi, acea minune e... dumnezeiască!
poezie de Gabriela Docuță (24 decembrie 2016)
Adăugat de dory58

Comentează! | Votează! | Copiază!
Minunea
E minunea ființării, când flăcările inimii se fac scrum,
Constat, că arderea mea nu produce vreo schimbare,
Între viață și moarte, moarte și viață, între aici și acum,
Sunt singurul om ce simultan iubește și iubire nu are.
Minunea apune, veghează -al minții trecut doar azi,
Declară, conduce, respiră -n eruperi monotone
De tainice-aprinderi, făclii, doruri albind pe-obraz,
Pe care, Doamne, nu le bănuiam, că sunt proni(i)...
Minunea mă contrariază, le acceptă pe toate, domoală,
Durerii năvală dând oriunde -aș fi tins a mă regăsi,
Cu certe zaruri de viață, luminând starea monahală,
Respir veșnicia din trecut, prin care omul nu poate păși.
poezie de Lilia Manole
Adăugat de liliamanole

Comentează! | Votează! | Copiază!
Minunea secolului
Minune, iată, s-a-ntâmplat:
Un prost sadea s-a vindecat!
Dar mulți se-ntreabă: în ce fel
Prostia a scăpat de el?!
epigramă de Corneliu Berbente din Pledoarie pentru epigramă (aprilie 2007)
Adăugat de Gheorghe Culicovschi

Comentează! | Votează! | Copiază!
A-nceput să ningă...
M-a trezit de dimineață mireasma de mere coapte
Și-un parfum de sărbătoare inima mi-a-nvăluit...
Văd cireșul din fereastră cum și-a pus o nouă haină
Cu un alb ca de poveste ce mă face fericit...
Vântul bate și aduce zvon de sfântă bucurie
Căci mai e puțin și iarna se va instala deplin
Aducând cu ea minunea unei stele ce-a vestit
Că se naște Pruncul Slavei... Împăratul drept, divin!
Și aștept cu nerăbdare noaptea-aceea minunată
Când din cerul veșniciei dragostea a răsărit
Să pot spune cu iubire, prin a inimii bătaie:
"E ziua Ta o, Prunc Divin și iar Îți spun: Bine-ai venit! "
poezie de Maria Luca (21 noiembrie 2017)
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Minunea întâlnirii
Minunea întâlnirii
A fost o minune că ochii s-au întâlnit în nunta viselor.
Ascultau povestea, scuturând praful urmelor.
A fost o minune că am plecat la drum spre poemul crucii.
Acolo, energia altarului urmărea mișcarea privirii.
Am vizitat înnoptarea cu fuga zorilor,
Zăboveam cu inima pe zâmbetul strălucirii.
Goneam între maluri mai aprinsă decât înstelarea.
M-am întors din uimire cu mâna întinsă.
Uite! Aici îți găsești echilibrul, ți-am zis,
apropie-te, strânge în palmă mărturia întâmplării!
Am să te iubesc până la sfârșit,
cu doina cerbilor la adăpatul lunii.
A hărăzit vremea scrierea cu minunea efortului ziditor.
Au trecut năzdrăvăniile leilor,
aniversările nașterii întâlnirii cu lumea,
a trecut ziua femeii dătătoare de pași,
s-au traversat anii cu poduri de gânduri,
s-au năruit așteptările albului,
s-au înălțat curcubee la straja anotimpurilor.
Cu nevoință și acceptare, într-un torent puternic și lucrător,
ne descoperim în dezlănțuirea căutării înlăuntru.
A fost o minune că ne-am întâlnit, poezie!
Iulia Dragomir
poezie de Iulia Dragomir (19 mai 2019)
Adăugat de Iulia Dragomir

Comentează! | Votează! | Copiază!
Burnout
poartă-ți povara în spate, învățasem eu de undeva. nu-mi era groază
că mi se întâmplă, stăteam fiecare lipiți de geam, eu înăuntru, întunericul
afară și amândoi încercam să vindecăm niște poeme. și mie și lui
ne curgea sânge din mâini, geamul se subția între noi până ne-a unit.
aș fi vrut să revendic singur minunea, mi-ar fi plăcut să spun aceste poeme
pe terasă la scriitori, barmanul să toarne apă limpede tuturor de față,
ei să se îmbete și să fie fericiți. să ducă fericirea asta în lume la fel ca pe-o
ciudățenie arătată oamenilor sau ca un leac al mutului din căluș.
sunt sigur că suferinzii s-ar fi uitat la fericire ca la o icoană plângătoare și
lumea întreagă s-ar fi spălat pe ochi în lacrimile ei binefăcătoare.
voiam să înfăptuiesc eu minunea, să mă vindec pe mine de povara mea,
oamenii să plângă de fericire coborâtă din poeme vindecate.
întunericul mă veghea însă prin geam, privea fix în ochii mei, prin mine
până în locul unde se producea căldura numită viață. acolo simțeam cum
se înfăptuiește o altă minune, ca și cum eu, vindecătorul, nu eram
decât un farseor într-un bâlci al deșertăciunilor. atunci povara din cârcă-mi
creștea mai mare și mai mare iar inima pompa îndrăcită, ca un pilot de curse
ale cărui cauciucuri se învârt nebunește pe loc și bufnesc cu atâta amploare
încât audiența surzește pentru o clipă. iar în tăcerea de după explozie,
poemul vindecat se pierde în ochii lor orbi și trebuie s-o iau de la capăt.
poezie de Leonard Ancuța (21 septembrie 2010)
Adăugat de Leonard Ancuța

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă nu ai văzut până acum o minune, fii tu însuți minunea.
citat din Gavriil Stiharul
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Comoara
Dintr-un sat uitat de lume
fumul alb s-a ridicat,
anunțând că o minune,
de curând s-a întâmplat.
Pe tăpșanul de la moară
a apărut din senin,
miraculoasă comoară,
indicată de lumini.
Mulți săteni veniți la moară,
minunea ca să o vadă,
au săpat după comoară
și-au găsit-o într-o ladă.
Când lada a fost deschisă,
ochilor s-a arătat
zapis, cu veste trimisă
de la Isus Împărat.
Din zapis au aflat sătenii
că nu banii sunt comoara.
Că munca lor de milenii
le poate umple cămara.
.......................
Munca-i brățara de aur
care în viață te ține.
Dacă ești și meșter faur,
FERICIREA e cu tine.
poezie de Dumitru Delcă (august 2014)
Adăugat de Dumitru Delcă

Comentează! | Votează! | Copiază!
Minunea
- Am fost la schit și m-am rugat,
Și iată acum merg pe picioare.
- Cum ai făcut, că-s intrigat?
- Mi s-a furat mașina din parcare.
epigramă de Paul Constantin (14 iunie 2008)
Adăugat de Paul Constantin

Comentează! | Votează! | Copiază!
Înc-o minune
Dacă azi lumina zilei blând ți-a mângâiat obrazul,
De cu zori, cu voioșie bolta și-a întins topazul,
Dacă ai avut cui spune din nou: Bună dimineața!,
Ai trăit încă-o minune, iar minunea-i însăși viața!
De-ai putut cu ușurință să-ți faci slujba cum ți-e rostul,
Ca să pui pe masă-o pâine, să-i acoperi vieții costul,
Dacă rodnic și în pace ziua ți-o închei cu bine,
Ai trăit înc-o minune și nu sunt prea mulți ca tine!
Iar când luna cu-a sa rază bate cu sfială-n geamuri,
Străjuind în noapte-aprinsă în chenar de ninse ramuri,
Capul tău, pe perna moale, înainte de a-l pune,
Să ți-l pleci smerit în rugă c-ai trăit înc-o minune!
poezie de Olivia Pocol din volumul de versuri Apusul unei crizanteme (21 ianuarie 2022)
Adăugat de Olivia Pocol

Comentează! | Votează! | Copiază!

Minunea întâlnirii
A fost o minune că ochii s-au întâlnit în nunta viselor.
Ascultau povestea, scuturând praful urmelor.
A fost o minune că am plecat la drum spre poemul crucii.
Acolo, energia altarului urmărea mișcarea privirii.
Am vizitat înnoptarea cu fuga zorilor,
Zăboveam cu inima pe zâmbetul strălucirii.
Goneam între maluri mai aprinsă decât înstelarea.
M-am întors din uimire cu mâna întinsă.
Uite! Aici îți găsești echilibrul, ți-am zis,
apropie-te, strânge în palmă mărturia întâmplării!
Am să te iubesc până la sfârșit,
cu doina cerbilor la adăpatul lunii.
A hărăzit vremea scrierea cu minunea efortului ziditor.
Au trecut năzdrăvăniile leilor,
aniversările nașterii întâlnirii cu lumea,
a trecut ziua femeii dătătoare de pași,
s-au traversat anii cu poduri de gânduri,
s-au năruit așteptările albului,
s-au înălțat curcubee la straja anotimpurilor.
Cu nevoință și acceptare, într-un torent puternic și lucrător,
ne descoperim în dezlănțuirea căutării înlăuntru.
A fost o minune că ne-am întâlnit, poezie!
Iulia Dragomir
poezie de Iulia Dragomir (19 mai 2019)
Adăugat de Iulia Dragomir

Comentează! | Votează! | Copiază!
Eu, când văd o femeie frumoasă, sărut pământul și strig: Natură, binecuvântată să fie clipa când ți-a venit ideea să creezi femeia, cea mai mare minune a ta! Piramidele vax! Grădinile Semiramidei vax! Colosul din Rodos vax! Femeia, cu ochii, cu buzele, cu sânii, cu vorba ei dulce, cu râsul și suspinul ei ea e minunea!
Ion Băieșu în romanul Balanța
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Știi ce zic?
aici nu-i vorba de mine, sau despre cum ar trebui să ne mișcăm ca să fim plauzibili
acel zid pe care ți-ai imprimat urmele palmelor tale, acel zid care ți-a îngrădit existența
acum nu mai există, știu că nu crezi, ai rămas cu impresia asta
sufletul tău mutilat, inima ta rănită de moarte
un trup vlăguit nu mai are ce pierde
când privești o pasăre în colivie, spune ce vezi
pentru cine să cânte și de ce, mă rog, ar trebui să o facă
când nu mai ai aer scoți capul pe geam
nu te mai interesează cum e timpul afară
dacă a nins ori dacă rândunelele încă își mai fac cuib
cred că așa a simțit frate-meu când și-a tăiat venele
când l-am întrebat de ce a făcut-o, a dat din umeri și atât. uneori
ți se pare prea mult, chiar dacă, pentru a fi pe val
trebuie să te trezești un pic mai devreme
din ce în ce mai devreme, până când observi că nu mai poți să observi diferența dintre noapte și zi
e patru dimineața și vezi soarele cu mustățile lui țâșnind înspre cer
noaptea, luna ți se pare o meduză albastră
nu-i simți veninul
pentru că el deja este în tine de când te-ai născut
cum am spus, aici nu-i vorba de mine. cine sunt eu ca să judec
aici e vorba de altceva, despre iarbă
despre nisipul pe care îl țin în pumni
și nu pentru a lăsa vreo cine știe ce dâră. tu
poate crezi că mi-e frică
nici pe departe
am văzut atâtea, am mâncat destulă pâine uscată
am iubit am plâns și am râs suficient de mult
încât să nu mă mai doară nimic
dar tu?
eu atâta te întreb, ce argumente ai
vino cu ceva credibil, cerul va fi același în orice condiție
poezie de Anghel Geicu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Când așteptarea-i lungă...
Poate gândiți, atunci când așteptarea-i lungă,
Că dușmanul poate veni să vă străpungă
Dar nu uitați că planul divin se împlinește
Că-n ceasul hărăzit ajutorul potrivit sosește.
Frământat e sufletul se vede pe față
Iar înaintea voastră vedeți numai ceață
Dar știți ce urmează după ploaia cea densă:
Un soare ce-aduce o strălucire imensă.
Încrederea din voi n-o lăsați să se stingă
Atunci când întristarea vine să vă atingă
Răspuns favorabil, bine-nțeles, veți primi
Puteți liniștiți umbla, puteți liniștiți dormi.
Nu dați ocazie celui rău să celebreze,
Să vadă că nădejdea-n voi poate să-nceteze
Priviți chiar acum la experiențe din trecut
Când dorul vostru-aprins a fost satisfăcut.
V-a dezamăgit Stăpânul vostru vreodată
Când problema a fost minoră sau complicată?
Ați văzut intervenția Lui miraculoasă
Și-ați constatat că El, niciodată, nu vă lasă.
Uneori așteptarea pare că-i întârziere
Sau gândiți că Cerul vrea să păstreze tăcere
O, înlăturați ezitarea din inima voastră
Căci veți gusta minunea și rezolvarea măiastră.
Când taina răbdării dispare și nu mai e pace,
Cânt tot ce-ați realizat parcă se desface
Vedea-veți lumina ce la orizont apare
Și-atunci veți înțelege ce-nseamnă așteptare.
Poate vă-ntrebați de ce nu răspunde Dumnezeu
Când aveți atâta nevoie de El pe traseu
Dar El, chiar acum, lucrează să fie-mplinire
Să nu vă-ndoiți, nicicând, de sfânta-i iubire.
Nu-n zadar înălțați mâini curate spre Paradis,
Nu-n zadar parcurgeți, în Carte, tot ce e scris
Toate stările doar spre încredințare converg:
Că binecuvântări de sus, nicicând, nu se șterg.
poezie de George Cornici din Nuanțe stelare (28 noiembrie 2015)
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Eu sunt Elena...
Eu sunt Elena! Sunt apă, sunt și foc
Nu pot să tac, când am ceva de spus
Poate în viață n-am avut noroc
Dar eu mereu am fost cu capul sus!
Nu vreau să-mi îngrădești cuvântul
Să spun ce cred, chiar de greșesc
Caci vorba chiar de-o duce vântul
Să spui ce crezi, e omenesc.
Suntem veniți pe-această lume
Să ne-acceptăm, să ne iubim
Cu calități, rele și bune
Oameni suntem, și toți greșim!
Elena sunt! Iubesc iubirea
Și oamenii mult îi iubesc,
Pentru că așa îmi este firea
Și recunosc când eu greșesc!
Nu poți să spui că ești perfect
Când tu nu poți să înțelegi
Că de ești om, ești și defect
Și e ceva ce nu alegi!
Eu sunt Elena! Mai sunt și zăpăcită.
De mă cunoști, pe loc mă îndrăgești,
Chiar dacă uneori sunt aiurită,
Pot să te-ajut, când drumul rătăcești!
poezie de Elena Bulancea (19 mai 2018)
Adăugat de AÈunel

Comentează! | Votează! | Copiază!

O lungă așteptare
Noaptea s-a culcat pe sine,
tu ai uitat-o în dormitor
cu întunericul la fereastra spre grădină
și te-ai pornit la mine.
În fața ușii s-a îndoit timpul,
o deschid să văd întruchipată minunea,
povestea nu-i chiar poveste,
o lungă așteptare
cu brațele deschise a împreunare-n destin
și patimă-n dragoste.
Îți spun să nu mai pleci,
să te oprești la locul
unde ți s-au aprins călcâiele!
poezie de Nicolae Vălăreanu Sârbu (12 iulie 2017)
Adăugat de Llelu Nicolae Valareanu(Sarbu)

Comentează! | Votează! | Copiază!
Inima este cel mai frumos templu de pe pământ în care se odihnește Hristos. Ea este singura casă în care vrea să-și plece capul Hristos. Cât de fericiți eram atunci când, copii fiind, ne legănau mamele noastre în brațe, iar noi dormeam cu capul pe pieptul mamei! Tot așa se bucură și Hristos când Îl lăsăm să se odihnească în inimile noastre.
citat din Ioan Selejan
Adăugat de andreea93

Comentează! | Votează! | Copiază!