* * *
am spus că nu beau singur
am mințit
mi-am luat o juma de vodcă
ca să-mi petrec
eternitatea
poezie de Dan Iancu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Toamna
După cum ți-am mai spus, după cum ți-am jurat,
Pot să râd, pot să tac, pot să rabd, pot să duc,
Doar că toamna m-a luat... iar m-a luat la-njurat
Și mă scuipă cu ploi și cu frunze de nuc.
Nu contează că eu, nu importă că tu,
Nu înseamnă că noi, nu înseamnă deloc,
Doar că toamna mi-a luat cel din urmă atu,
Mă anunță dator și mă scoate din joc.
Nu-nțeleg cum de nu, nu regret dacă da,
Nu mai pierd câștigând câte clipe mi-ai dat,
Doar că toamna a vrut să-mi lipsească ceva:
nu o zi, nu un an, ci... întregul mandat.
După cum mi-am tot spus, după cum mi-am promis,
Pot să dorm, să mă spăl, să mănânc, să respir,
Doar că toamna nu vrea niciun alt compromis
Și-mi scrîșnește, din vânt, un alint: "hai sictir!"
Mă împiedic de ea ca de trei maidanezi,
Vreau să scap, vreau să uit, vreau să trec, vreau să vreau,
Doar că toamna sunt eu (tu nici nu mai contezi),
Anotimp dezolând, vreau să uit ca să beau.
poezie de Radu Luca Dupes
Adăugat de Radu Luca Dupes

Comentează! | Votează! | Copiază!
Gheorghe Iancu, fost avocat al poporului, a mințit astăzi cu o nerușinare fără margini la România TV (emisiunea Newsline, ora c. 17:15) că Sorina Pintea (PSD, managerul Spitalului Județean Baia Mare) "nu a luat mită, ci a crezut că banii sunt pentru spital".
George Budoi în Acești bădărani care ne conduc (5 martie 2020)
Adăugat de George Budoi

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
eram în 79
troleul care m-aduce de la gară
cind și-s lipit bucile
de umărul meu
și mi-am pus capul pe ele
ca să adorm
am visat
o juma de speranță
cum se zbătea pe asfalt
și-am luat-o de singura-i aripă
ciufulită și aia
am pus-o-n buzunar
continuîndu-mi plimbarea
"biletele la control"
și a fost seară
și a fost dimineață
și a fost ziua a opta
poezie de Dan Iancu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Singur ...
mi-am luat singurătatea de mână
și am scos-o puțin la plimbare
pe o bancă
din parcul de alături
ședea Dumnezeu
era frig și purta
un hanorac cu glugă
ne-am privit ca și cum
ne-am duce moartea pe umeri
apoi a lăcrimat
ca un copil căruia i se furase mingea
atunci mi-am amintit de mama
care îmi spunea că și Dumnezeu plânge
când rămâne singur
și e îngrozitor să fii singur...
poezie de Teodor Dume (2021)
Adăugat de Teodor Dume

Comentează! | Votează! | Copiază!

Două porții...
Mi-am luat două porții
Din surâsul tău dăruit,
Buchet din lacrima vieții
În palma iubirii-nflorind.
Mi-am luat două porții
Din apa sfințită, aprinsă,
În candela nuferilor albi
De inima noastră cuprinsă.
Mi-am luat două porții
Și-aș fi luat puzderie din timp,
De nu mă pierdea singurătatea
În sânii arși de stele și nisip.
poezie de Marin Moscu
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Andrew: Oare ai să te maturizezi vreodată? Parc-ai fi o creatură de aia, pe jumătate țap, din mitologia greacă.
Andrew: Nu am mințit. Nu, nu am mințit, Adrian, chiar nu am mințit. Vrei să știi de ce am mințit?
replici din filmul artistic Comedia erotică a unei nopți de vară, scenariu de Woody Allen (16 iulie 1982)
Adăugat de Georgiana Mîndru, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!

Potop în derivă
Nu mai scriu, că nu mai știu:
Am uitat cuvintele;
Scriu în vis, dar uit ce-am scris:
Beau ca președintele!
Numai beau, că nu mai vreau
Să-mi urmăresc țintele;
Și pe plac să le mai fac,
Urmându-mi instinctele!
Mi-am lăsat inundat
Locul cu mormintele;
Și plutesc nefiresc,
Bete, simțămintele,
Albe, osemintele!
poezie de Marius Robu din Aproape alb (17 mai 2013)
Adăugat de Marius Robu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Rătăcire
Mi-am trădat inima, mi-am ucis sufletul,
am mințit cu vorbele iubirii,
dinaintea lacrimilor am surâs.
Ascund azi ursitei priviri de mult veștede.
Dezbinat de mine, niciodată unul,
gândul și cuvântul, ca doi frați dușmani,
se alungă-n noaptea lui Cain și Abel.
Ruga-n van te-ndeamnă, Cerule străin,
în trufia-i oarbă, să-mi sfințești blestemul.
poezie de Ion Vinea
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

* * *
azi mi-am îmbrățișat nucul
nu mai povestisem
demult amândoi
te iubesc i-am spus
iartă-mi te rog rătăcirea
te iubesc mi-a răspuns
iartă-mi și tu statornicia
i-am dăruit luminătorul meu
mi-a dăruit rădăcinile lui
el a găsit eternitatea
iar eu mi-am regăsit identitatea
poezie de Adrian Păpăruz
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Constatare
La bodegi, terase, cârciumi,
Pe căldură sau răcoare,
Unii beau de bucurie,
Alții beau de supărare.
Unii au rachiu pe masă,
Țuică, bere și cu vin,
Alții whiskey, coniac, vodcă,
Și, mai rar, câte un gin.
În această bucurie
Și tristețe generală
Sunt puțini aceia care
Beau doar apă minerală.
Ei nu sunt nici triști, nici veseli,
Dar se-amuză câteodată
Când văd că la altă masă
Se bea numai apă plată.
poezie de Octavian Cocoș (4 septembrie 2020)
Adăugat de Octavian Cocoș

Comentează! | Votează! | Copiază!
Rachel: Chiar credeai că nu mi-am luat la revedere de la tine pentru că nu-mi pasă?
Ross: Mie așa mi s-a părut.
Rachel: Nu pot să cred că după zece ani nu știi numic despre mine!
Ross: Bine. Atunci de ce nu ți-ai luat la revedere de la mine?
Rachel: Pentru că e al naibii de greu, Ross! Nici nu pot să-ți explic cât de mult o să-mi lipsești. Când mă gândesc că nu o să te mai văd în fiecare zi, îmi vine să nu mai vreau să merg. Bine? Așa că dacă îți imaginezi că nu ți-am spus la revedere pentru că nu îmi pasă de tine la fel de mult ca de ceilalți, te înșeli. E pentru că însemni mai mult pentru mine. L-am spus, bine? Uite-ți salutul.
replici din filmul serial Prietenii tăi
Adăugat de Burduja Simona, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!
V-am spus (după Adrian Păunescu)
V-am spus de la-nceput că vă iubesc
Și sufăr pentru relele din fire
Dar nu pot, numele să vi-l hulesc
Ci doar să-mi schimb muțenia-n uimire!
V-am spus că, nu mă-nchin periculos
Dar nu mi-ați luat închinăciunea-n seamă!
Vorbele-mi bune le suciți pe dos
Și-atunci vă-ntreb: de voi să-mi fie teamă?!
V-am spus și pot, la nesfârșit, să spun
Că Everestul e pitic în mine
Și relele din voi, în mine-apun,
Când schimb durerea, în iubiri carmine!
V-am spus și mai continui să vă spun:
V-aud ca pe un zumzet de albine
Și chiar de mă ucideți, punte pun
Între Greșeală, Iertăciune, Bine!
poezie de Iulia Mirancea, după Adrian Păunescu (2 ianuarie 2015)
Adăugat de Iulia Mirancea

Comentează! | Votează! | Copiază!

El și ea
Îi vedeam mergând de mână,
El de-o vârstă, ea juma,
El stâlcind-o pe română,
Ea, româncă, tot așa.
Se opreau la o-nghețată,
El plătea, ea savura,
El o termina îndată,
Ea, plăcerea, o lungea.
La un mic, pe o terasă,
El vreo șase, ea juma,
El voia și pentru-acasă,
Ea, tot mic, nu mai voia.
Uite-așa, o vară-ntreagă,
El de-o vârstă, ea juma,
Au ajuns să mă atragă:
Ea spre ea, el nu știa.
poezie de Daniel Vișan-Dimitriu din Hai, pa!
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
știi bine cum sunt
uneori prea bine
iar zăgazurile se închid cu destindere
degeaba-mi ascunzi fotografiile
gesturile
poeziile
eu ajung la înțelegerea că așa e bine
că așa e normal
că viața e mișto după mine
că...
și așa mai departe
ieri a murit o prietenă bună
azi am fost cu serghei rokerul
cu câinele lui
socks
și i-am spus că rockul e muzică clasică
iar el nici n-a mișcat
după 600 de vodcă mi-e greu să-ți spun
ca te iubesc
infinit
iar prietenii mei mă confundă cu o cometă
asta e
acum
oricând
poezie de Dan Iancu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Curajosul
Eu de muncă nu am frică,
Zice Nae Corcodea,
Dacă beau juma' de țuică,
Eu... mă culc și lângă ea.
epigramă de Marian Cioacă (1988)
Adăugat de Marian Cioacă

Comentează! | Votează! | Copiază!
Îl urăsc pe Lenin, îl iubesc pe Cehov. Cu poporul rus beau, din când în când, câte o vodcă.
aforism de Constantin Ardeleanu
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!

Primăvara, când auzi cucul cântând pentru prima dată, e bine să ai un ban în buzunar
Azi nu mi-am luat trabucul,
Ca să-mi mai rămână-un ban;
Dar, în loc să-mi cânte cucul,
Văzui "cucul" lui Traian!
epigramă de Liviu Sergiu Manolache (4 mai 2012)
Adăugat de Liviu Sergiu Manolache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Pe această temă a raportului între economisire și consum s-au luat și premii Nobel, într-o manieră de multe ori conflictuală, așa cum se întâmplă în economie: unul a spus ceva și a luat premiul Nobel și celălalt a spus exact pe dos și a luat premiul Nobel.
Mugur Isărescu în articol (6 februarie 2014)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Mi-a luat mult timp până să-mi înțeleg nuferii... Îi cultivam fără să mă gândesc să-i pictez... Un peisaj nu-ți pătrunde în suflet într-o singură zi... Și apoi, am avut brusc revelația magiei iazului meu. Mi-am luat paleta. De atunci, nu am mai avut un alt model.
citat din Claude Monet
Adăugat de Doina Maria Tudor

Comentează! | Votează! | Copiază!

Sufletul
Ca un condor mă înalț spre ceruri,
să ajung la tine fiică și la Dumnezeu...
flautul mă urcă pe sunetul lui
ce vibrează-n suflet, stins de durere
și iar zbor și iar zbor, acolo sus să mângâie norii,
alintând Lumina eternei vieți,
fluturând bătăile clopotelor
în sunetul flautului ce mă face să zbor,
cu inima-mi de condor și cu al meu suflet,
e zborul muzicii izvorâtă din flautul sufletului divin,
e zborul condorului și al sufletului meu plin de durere
ca să ajung la tine, înger al Luminii.
Aripile au vrut să-mi smulgă furtunile,
eu, fiind condorul fermecat, mi-am luat zborul,
pe ritm de muzică celestă,
să-mi vindec aripa-mi lovită,
mi-am luat zborul și vântul m-a vindecat,
Soarele m-a iubit, norii mi-au fost așternut
stelele surorii în noapțile-mi reci,
Luna m-a privit și mi-a trimis o floare să o sărut în noapte.
În zori ești Lumina
care strălucește în brațele Soarelui
și cu ale vostre brațe mă îmbrățișați în zborul meu de condor,
mă alintați, mă ridicați și mă aruncați
printre licuricii ce zboară-n vis,
alături de eternitatea timpului
ce se plimbă-n așternutul sufletului,
ca pe o cărare care îi aparține.
Zorile apar și eu încă mai sunt pe Pământ,
dar sufletul se ține de mână cu cerul!
poezie de Constantina Gina Dumitrescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!