Evitarea de a "cădea în dragoste", de a te îndrăgosti, reprezintă același fenomen ca și într-o glumă pe care am folosit-o în aproape toate cărțile mele: vrem să întâlnim un lucru fără aspectul său rău, fără prețul pe care trebuie să-l plătim pentru el. Vrem, nu știu, vrem zahăr fără calorii, așa că avem îndulcitori, vrem bere fără alcool, și tot așa. Pretind că se întâmplă aidoma și în viața amoroasă.
citat din Slavoj Zizek
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Nu vrem pace prin război
Noi, românii cu minte înțeleaptă,
dacă vrem să facem istorie,
Nu vrem istorie fără plată,
nici glorie fără victorie.
Nu vrem moarte fără eroi,
nici morminte fără flori.
Nu vrem pace prin război,
vrem cer senin și fără nori.
Între oameni vrem unire
și înțelegere, nu ură.
Dragoste vrem. Vrem iubire
și trăire împreună.
Pământul pe toți ne ține.
Ne oferă perspectivă.
Hai să construim o lume
care nu intră-n derivă!
O lume în care dreptatea
tuturor să aparțină.
Să triumfe libertatea,
pacea să fie stăpână!
poezie de Dumitru Delcă (14 februarie 2023)
Adăugat de Dumitru Delcă

Comentează! | Votează! | Copiază!
Tot ce avem de învățat, învățăm de la Natură, ea ne dă tot ce ne trebuie. Vrem să zburăm, ne uităm la păsări și învățăm să zburăm. Vrem să învățăm să iubim copiii, ne uităm la animale, care își dau viața fără să clipească pentru puii lor. Vrem să învățăm că viața e fără sfârșit, ne uităm la râu cum curge fără încetare. Vrem să învățăm să fim buni și folositori, observăm cum sămânța pusă în pămârit încolțește, devine lujer și dă bucate.
Ion Băieșu în romanul Balanța
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Vrem să fim bogați, fără să muncim. Vrem să fim iubiți, fără să iubim. Vrem să mâncăm mult, fără să ne îngrășăm. Vrem să bem mult, fără să ne îmbătăm.
citat din Alexandru Chermeleu
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

MAI rămâi pentru o secundă,
MAI cade un strop pe-o frunză.
MAI așteptăm zile senine,
MAI sperăm să fie bine,
MAI vrem să iubim frumos,
MAI vrem să gândim duios,
MAI vrem, multe noi mai vrem
MAI vrem să fim ce nu suntem,
MAI vrem s-ajungem în Rai..
MAI... MAI... și iarăși... MAI!
Elena Bulancea în Personală (1 mai 2017)
Adăugat de Elena Bulancea

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nu mai vrem
viața să fie o peșteră goală
fără lumină
mobilier aruncat pe scena lumii
fără creație
idoli cu o mie de fețe
natura dezbrăcată
aruncată în gropi de gunoi
case fără șanse
de a fii...
vreodată pentru noi
nu mai vrem...
vehicule ciudate oameni greoi
politică fără sens ecrane gigant
figuri hâde
uitate din timpul trecut
în prezentul nostru
confiscat
poezie de Viorel Muha
Adăugat de Viorel Muha

Comentează! | Votează! | Copiază!
Pro patrie...
Uăi stat fără de țară
Care ne-mpingi înafară
Sunt din noi care-au plecat
Cei ramași mustesc rahat
Vă gândiți voi într-o doară
Pin' la urma porcu zboară
Și ferească dacu' sfântu
Să-ascultam din nou pământu
Băi parlamentar păgân
Fără sânge de român
Fără gene strămoșești
Din a Daciei obstești
Te-ai gândit vreodată-n tine,
De gândești - asta vezi bine -
Ne vom răzbuna, în fine
Fără frică nici rușine
Are-o limită răbdarea
Chiar dacă cu ea treci marea
Pân' la urma dă-n furie
Și-i a dracului, se știe....
Noi vrem pace nu război
Vrem istoria-napoi
Vrem onoare, vrem unire
Vrem natură și iubire
Să trăim în modestie
Fiecare-n armonie...
Cer prea multe știu și asta
Nu atât mă duce țeasta
Pot să nu-ți cer mai nimic
Ci în ștreang să te ridic
Să ne luam singuri ce vrem
Pân-atunci... eu te blestem!...
Hai, de-acu' să las gargara
Eu sunt frate bun, cu țara
Nu cu statu ce conduce
Că nu merită o cruce
Că ne vinde la străini
Lua-v-ar zbenga de haini!
Și-am să mă țin de cuvânt
Daciei... Ținutul sfânt!...
Zău, zău, zău....
poezie de Vasile Zamolxeanu (31 ianuarie 2016)
Adăugat de Vasile Zamolxeanu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dorință de iarnă
Vrem zăpadă, vrem zăpadă
Vrem să fie alb pe stradă!
Vrem să ningă, vrem să ningă
Fulgii fața să ne-o-atingă!
poezie de Alina-Georgiana Drosu (13 noiembrie 2016)
Adăugat de Alina-Georgiana Drosu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Sunt lucruri care nu vrem să se întâmple dar trebuie să le acceptăm, sunt lucruri pe care nu vrem să le știm dar tebuie să le învățăm, și oameni fără de care nu putem trăim dar trebuie să le dăm drumul.
autor necunoscut/anonim
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cu toții vrem o țară mai bună, mai frumoasă și mai curată. Cu toate astea, tot ceea ce facem noi este... aproape egal cu 0 (și care facem ceva suntem puțini în comparație cu majoritatea pasivă). Vrem ca ceilalți să fie mai buni cu noi, dar noi nu oferim nici măcar un zâmbet. Vrem să fie curat, dar dacă vedem pe cineva aruncând ceva pe jos nu zicem nimic că nah... de ce să ne complicăm? Vrem ca noile generații să fie mai bune, dar noi ce exemplu le dăm? Vrem altă mentalitate, dar totuși parcă o acceptăm și pe cea care ne trage în jos. Nu vi se pare că toate se leagă? Și totuși, după cine așteptăm să facă și de ce? De ce nu noi? De ce tot timpul alții în locul nostru? De la cine să înceapă schimbarea?!
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ne regăsim în partenerul nostru, fie că vrem, fie că nu vrem. Și de aici pornește conștientizarea motivului pentru care avem partenerii pe care îi avem.
Raluca Rusu în Ghidul relației de cuplu
Adăugat de Mihaela

Comentează! | Votează! | Copiază!
De vrem
În mintea noastră este un întreg sistem,
De vrem, putem atinge luna în pustie,
Fără să avem la îndemână drum, unelte și mașini,
Noi ne croim un drum spre lună.
De vrem am merge și în spațiu,
Prin găuri negre spre infinit pierdute,
Dar mintea noastră, este ancorată,
În planuri grele pământești.
De vrem în viitor să mergem,
Și planuri, noi vom făuri,
Dar mintea noastră este îngreunată,
De un sistem despotic fantezist.
De vrem putem atinge orice-n lume,
De mintea noastră înzestrată ar lăsa,
O viață simplă și cinstită,
Ca să trăim o lume în esența sa.
poezie de Mihaela Dolores Balaj (ianuarie 2019)
Adăugat de Mihaela Dolores Balaj

Comentează! | Votează! | Copiază!

Problema este că nu ne lăsăm reflectați din afară pur și simplu, fără să-i filtrăm și să-i interpretăm și noi pe ceilalți. Lucru care duce la un fel de afazie a personalității, în care numai noi înțelegem ce vrem să spunem, ce vrem să facem, ce vrem să arătăm. Trăitul ăsta într-un fel de "butoi al lui Diogene", sperând ca oamenii să ne vadă "așa cum suntem", mi se pare o falsă abordare a vieții personale și sociale. Fiindcă "ceea ce suntem", dacă nu intrăm în sfera metafizicului, se bazează în fapt pe asumarea unor modele, experiențe și raționamente anterioare. Nu e rău să primești laude, cum nu e rău să primești critici. Greșit mi se pare să ți le asumi fie prin acceptare, fie prin respingere, fără să le judeci cu înțelepciune, pentru a acționa în direcția în care tu vrei ca lucrurile să se schimbe sau să se îmbunătățească.
Silvia Velea în Memoriile păsării Phoenix (2020)
Adăugat de Silvia Velea

Comentează! | Votează! | Copiază!

Dragostea este într-adevăr marea afirmare. Vrem să fim, vrem să valorăm, vrem - dacă trebuie să murim - să murim cu glorie, cu strigăt, să rămânem, în fond.
Cesare Pavese în Meseria de a trăi
Adăugat de Doina Bumbuț

Comentează! | Votează! | Copiază!
Suntem diferiți, dar vrem să fim egali. Suntem imperfecți și pesemne vrem o lume perfectă. Construim o lume dreaptă și neplăcută sau o lume mai puțin justă, dar plăcută? Cum va fi echilibrul? Admirăm măștile perfecțiunii până ne decidem și plătim la sfârșit? Și totuși care e prețul...
Roberto Kuzmanovic în Cu tine capăt glas (iunie 2017)
Adăugat de Cititor

Comentează! | Votează! | Copiază!

Precum soarele, viața își răspândește lumina pretutindeni. Și când ne naștem, vrem totul în același timp, fără să stăpânim energia care ne este dată. Dar, dacă avem nevoie de foc, trebuie să facem în așa fel ca razele soarelui să se îndrepte toate în același loc. Iar marea taină pe care Energia Divină a dezvăluit-o lumii a fost focul. Nu numai cel în stare să încălzească, ci cel care transformă grâul în pâine.
Paulo Coelho în Manuscrisul găsit la Accra, "Voință - calea vieții"
Adăugat de Avramescu Norvegia Elena

Comentează! | Votează! | Copiază!

De vreme ce lucrurile nu se întâmplă cum vrem, trebuie să le vrem cum se întâmplă.
citat celebru din Aristotel
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Joc trist
-,, Țară, țară, vrem ostași!"
Nu inculți, corupți și hoți...
Vrem în frunte patrioți
Nu conducători borfași.
-,, Țară, țară!.." triumfali
Defilăm, mereu mai jos...
Viitorul "luminos"
Pregătit ni-e de penali.
-,, Țară, țară...!" vrem, nu vrem,
Am ajuns din nou vasali...
În străine curți hamali
Moși și babe să ștergem...
-,, Țară, țară!..." suntem lași,
De aceea vrem ostași...
poezie de Nicu Gavrilovici
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Ceea ce vrem să facem, s-o facem atunci când vrem; pentru că acest "vrem" se schimbă și are scăderi și amânări.
citat celebru din William Shakespeare
Adăugat de Lidia Reste

Comentează! | Votează! | Copiază!
România dă-i tu azi
colț de rai atâți am vrea
România ca să fie
Dumnezeu dar să ne dea
toți să bem din apa vie
floare azi de orhidee
vrem întreaga Românie
o vrem astăzi o alee
de lumină ca să fie
România cu Ardealul
strop de rouă din Carpați
în români să-nscrie dorul
de-a fi toți oameni curați
Cartea Sfântă a Lui Hristos
ne-o vrem țintă căpătâi
și pe Mielul Glorios
îl vrem dragoste dintâi
de la Tisa pân" la Mare
de la Prut la Timișoara
tot românu-n sărbătoare
să-și aclame astăzi țara
vrem viața cum ne-a dat
la toți Bunul Dumnezeu
traiul să-l avem curat
să-l slăvim pe El mereu
România o vrem curată
ca o floare sus pe munte
Românii fără de pată
toți de Dumnezeu s-asculte
nu viața cea murdară
ci cum vrea astăzi Hristos
și cum sfinții o urmară
sus privind și nu pe jos
România dă-i tu azi
Lui Hristos a ta ființă
pentru El mereu să arzi
în El tu să ai credință
căci Hristos e Creatorul
omului de pe pământ
El cu Tatăl creă omul
El al Tatălui Cuvânt
și-a murit Isus pe cruce
pentru veci noi să fim vii
El lumina ce străluce
s-o sorbim în veșnicii
prin credință dar se poate
azi prin El să fim salvați
sloboziți de vechea moarte
căci suntem răscumpărați
România dar trăiește
viața așa cum vrea Hristos
căci El omu-l răsplătește
de-a ascultat pe pământ jos
de Cuvântul Lui cel Sfânt
Evanghelia iubirii
va lăsa a lui mormânt
pentru țara răsplătirii
poezie de Ioan Daniel Bălan (25 septembrie 2018, Mănăștur)
Adăugat de Ioan Daniel Bălan

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nu mai vrem...
Nu mai vrem nefericire
Destul ne-am chinuit în lut
Am acceptat o moștenire
Când am venit la întâlnire
Cu Cel ce soarta ne-a țesut.
Nu mai vrem vreo legătură
Cu terestrele puteri
Ne-a-nrobit vechea structură
Ce-a fost ruptă de Scriptrură
Și de tainice-nvieri.
Nu pot pașii să străbată
Drumuri fără țel precis
Nu mai vrem viață-mbrăcată
În veșmânt cu neagră pată,
Desprinsă de Paradis.
Nu mai vrem o "împlinire"
Pătrunsă de unde reci
Ci cu sfântă mulțumire
Îl urmăm pe-al nostru Mire
Pe spinoasele poteci.
Chiar de-ar fi să ne propună
Milioane și comori
Vine dorul să ne spună
Că dincol' de stele, lună
Sunt superbe sărbători.
Nu mai vrem încătușare
Într-o lume ce dă scrum
Ci culegem perle rare
Mergem la cerești izvoare
Spre himere? Nicidecum!
Viața noastră alta este
De când a venit la noi
Fiul să ne-aduc-o veste
Și prin fapte să ateste
Că e sprijin în nevoi.
Nu mai vrem încununare
Cu buchete de urzici
Am ieșit din înnoptare,
Ne-a pătruns o sfântă stare,
Cu Isus suntem amici.
poezie de George Cornici din Nuanțe stelare (7 noiembrie 2015)
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!