Încerc să intru în complicații mai corecte decât înainte și asta înseamnă că joc meciuri mai puțin complicate, dar tot îmi plac liniile tăioase, șahul complicat, pentru că atunci simți că adversarul ar putea face prima greșeală și, de asemenea, ultima. Și uneori e același lucru!
citat din Alexei Shirov
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Îmi plac pantofii cu toc și-mi plac rochiile. Cred că doar în 10% din timp am ocazia să le port, așa că încerc să profit de fiecare moment. Nu-mi plac combinațiile de piese sportive cu elemente sofisticate, încerc să separ complet ținutele pentru antrenamente și meciuri de cele pentru ocazii.
Simona Halep în interviu (13 iunie 2017)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Cum își construiește Beethoven punctul culminant în prima sa parte a Simfoniei a cincea? Oare nu repetă de opt ori același lucru? "De opt ori" vrea să însemne iluzia imaginii. Dar asta nu înseamnă realitatea muzicală. Se înalță tocmai pentru că nu este același lucru, pentru că nu este o repetiție.
Sergiu Celibidache în Despre fenomenologia muzicală
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Graham: Mai am un scenariu pentru tine.
Amanda: Ce bine.
Graham: Te iubesc. Îmi cer scuze pentru dezvăluirea foarte directă, dar oricât de complicat ar fi acest lucru, sunt îndrăgostit. De tine. Și nu simt asta doar pentru că pleci, și nici pentru că e un sentiment plăcut care, că veni vorba, chiar este, sau era înainte să te înfurii așa. Nu-mi pot da seama de logica acestui lucru, știu doar că te iubesc. Nu-mi vine să cred de câte ori spun asta. N-am crezut că voi mai simți asta vreodată, așa că e aproape incredibil. Dar îmi dau seama că vin cu o ofertă 3 la preț de 1. Și poate că la lumina zilei ambalajul meu nu este chiar așa de minunat, dar, în final, știu ce îmi doresc, iar asta e un miracol în sine. Și tu ești ceea ce îmi doresc.
Amanda: Nu mă așteptam la "te iubesc". Poți să nu mă mai privești așa? Încerc să găsesc cuvintele potrivite.
Graham: Cred că dacă răspunsul evident nu îți vine imediat în minte, atunci am putea vorbi despre altceva. Cum ar fi despre cât sunt eu de ridicol. Îmi aduc aminte faptul că mi-ai promis că nu te vei îndrăgosti de mine. Ar fi trebuit să fiu mai atent.
Amanda: Nu am mai întâlnit până acum un tip care să vorbească la fel de mult ca mine. Dar pentru moment, nu mai vorbi.
replici din filmul artistic Vacanța, scenariu de Nancy Meyers
Adăugat de Anamaria Licurici

Comentează! | Votează! | Copiază!

Când doi fac unul și același lucru, unul poate face asta nepedepsit, al doilea, nu. Când doi fac unul și același lucru, deja înseamnă că nu e unul și același lucru.
citat din Terențiu
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Oamenii presupun adesea că ceilalți sunt ca ei. Tindem să presupunem că ceilalți împărtășesc aceleași preferințe, opinii și valori. De aceea de multe ori, atunci când ceilalți se comportă altfel decât ne-am aștepta, rămânem surprinși. În același timp, acest lucru înseamnă că poți învăța multe despre o persoană atunci când emite judecăți despre altcineva. De exemplu dacă te aștepți ca ceilalți să se poarte frumos cu tine, înseamnă că și tu faci la fel sau dacă tu crezi că toată lumea înșeală, înseamnă că tu faci asta. Pentru a evita astfel de situații ar fi mai bine să încercăm să îi cunoaștem mai bine pe ceilalți înainte să ne facem așteptări.
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

În seara asta aș putea scrie cele mai triste versuri
În seara asta aș putea scrie cele mai triste versuri.
Scriu, de exemplu: "Noaptea se clatină
și stele albastre clipesc în departare."
Vânturile nopții se răsucesc pe cer și cântă.
În seara asta aș putea scrie cele mai triste versuri.
Am iubit-o iar uneori și ea m-a iubit.
În nopți ca aceasta am ținut-o în brațe,
Am sărutat-o iar și iarăși sub cerul înstelat.
Uneori ea mă iubea, iar eu, de asemenea, o iubeam.
Cum ar fi putut cineva să nu-i iubească ochii mari și adânci?
În seara asta aș putea scrie cele mai triste versuri.
Să simți că nu o mai ai. Să simți că ai pierdut-o.
Să asculți noaptea imensă, fără ea mai imensă
Iar versurile cad în suflet ca roua pe pășune.
Mai contează că versurile mele nu o pot reține?
Noaptea se clatină, iar ea nu este aici cu mine.
Asta-i tot. În depărtare cineva cântă. În depărtare.
Sufletul meu suferă că a pierdut-o.
Privirea mea o caută, tânjind s-o ajungă din urmă.
Inima mea o caută, iar ea nu este lângă mine.
Aceeași noapte albind aceeași mesteceni.
Noi, cei de atunci, nu mai suntem aceeași.
N-o mai iubesc, asta-i sigur, dar cât de mult am iubit-o....
Vocea mea a încercat să-însoțească vântul, să-i atingă auzul.
Este a altuia. Va fi a altuia. De asemenea, săruturile mele de atunci.
Golul care a devenit. Trupul ei strălucitor. Ochii nemărginiți.
N-o mai iubesc, asta-i sigur, dar poate o iubesc.
Dragostea-i scurtă, iar uitarea este mult prea lungă.
Pentru că în nopți ca aceasta am ținut-o în brațe,
Sufletul meu nu-i împăcat că a pierdut-o.
Spun asta, chiar dacă ar fi ultima suferință pe care o îndur,
Iar acestea ultimele versuri pe care le scriu pentru ea.
poezie celebră de Pablo Neruda, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Înainte de a face orice lucru ți-ar putea aduce stres în viață, chiar și într-o măsură foarte mică, întreabă-te: Care este adevărata mea intenție. Alocă-ți puțin timp până ce auzi rezonând în tine o afirmație. Dacă ceea ce faci e bine, întregul tău trup va simți acest lucru.
citat din Oprah Winfrey
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
În această lume există o mulțime de feluri în care poți fi curajos. Uneori, curajul înseamnă să-ți dai viața pentru un lucru mai mare decât tine sau pentru o altă persoană. Uneori, înseamnă să renunți la tot ce-ai știut vreodată sau la toți cei pe care i-ai iubit vreodată, pentru a realiza ceva măreț. Însă lucrurile nu stau mereu așa. Uneori nu înseamnă decât să scrâșnești din dinți pentru a suporta durerea și munca de zi cu zi, îndreptându-te cu pași mărunți către o viață mai bună.
Veronica Roth în Experiment (2014)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Când în sfârșit am ajuns la ceva ce individul spunea că ar vrea să facă, eu îi spun: "Fă acel lucru și uită de bani!" Dacă spui că a face bani este cel mai important lucru, îți vei petrece viața irosindu-ți complet timpul. Vei face lucruri care nu îți plac ca să poți să continui să trăiești, și asta înseamnă să continui să faci lucruri care nu îți plac, ceea ce este o prostie. Mai bine să ai o viață scurtă care este plină de lucrurile pe care dorești să le faci decât o viață lungă petrecută într-un mod mizerabil...
citat clasic din Alan Watts
Adăugat de Catalin Popescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Îmi doresc să mor pe un vapor. Când nu voi mai putea să scriu, am să încerc să-mi găsesc un loc pe un vas cu pânze, din acela care face înconjurul lumii. Atunci, dacă mori pe drum, te aruncă în mare. Să terminăm odată cu poveștile astea cu înmormântări complicate, cu alaiuri și cu discursuri.
citat celebru din Neagu Djuvara (2008)
Adăugat de Dan Costinaș

Comentează! | Votează! | Copiază!
Obsesia de a câștiga îți poate face călătoria până la rezultat, un chin. E același lucru cu atașamentul de rezultat. Indiferent că e vorba de atașamentul de a avea un business cu încasări de peste 100 000 euro pe an sau de atașamentul de o persoană alături de care te vezi deja căsătorit și cu nepoți. Să vrei prea mult să câștigi te distrage de la experiență. Nu te mai bucuri de ce trăiești pentru că te simți mereu ca într-o cursă fără oprire la care orice pas este o greșeală sau o victorie. Însă nu mai este o experiență. Dacă ești cu un ochi pe victorie, atunci îți mai rămâne doar un ochi la proces. Iar procesul înseamnă viață.
citat din Daniel Zărnescu
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Brooke: Credeam că vă cunosc. Dar presupun că e mai ușor să vedem ce vrem decât să căutăm adevărul. Credeți că mă cunoașteți, dar nu-i așa. Și asta înseamnă că nu știți de ce sunt în stare. Mă vedeți ca pe o persoană care e populară și care are toate răspunsurile. Dar nu-i adevărat. S-ar putea să nu știu mereu ce fac, dar voi încerca să îmbunătățesc lucrurile. Și când voi face vreo greșeală, pentru că toți greșim, promit să vă cer ajutorul. Nu pot face asta singură, dar dacă-mi dați o șansă, putem face lucruri mărețe împreună. Promit că, dacă aveți încredere în mine, voi găsi curajul să vă îndeplinesc visele.
replică din filmul serial Ruleta destinului
Adăugat de Ionita Ioana

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă nu gândești ca ceilalți, asta nu înseamnă că gândești "greșit". Poate ei se înșeală, chiar dacă sunt majoritatea, iar tu ai dreptate. Dacă nu îți plac aceleași lucruri care îi încântă pe alții, asta nu înseamnă că este ceva neregulă cu tine. Dacă alții nu îți oferă validare sau confirmări, asta nu înseamnă că nu faci bine ceea ce faci. Ești diferit, autentic, original și asta este tot ceea ce contează. Caută-ți întotdeauna calea și adevărul proprii pentru că ele te vor face fericit, indiferent de opinia altora. Atât timp cât nu încalci libertatea celorlalți, fii așa cum simți!
citat din Ursula Yvonne Sandner
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Jake: Berta, Prudence are prieten?
Berta: O, dragule, nu mă face să încep.
Jake: Ce înseamnă asta?
Berta: Asta înseamnă că dacă ea și-ar lua diploma de liceu înainte să facă un copil, ar fi prima din familie.
replici din filmul serial Doi bărbați și jumătate
Adăugat de Burduja Simona, MTTLC

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cred că femeile care au pe cineva, care se bazează pe alții, nu pe forțele proprii, nu reușesc real niciodată! Reușita înseamnă să crești gradual, puțin câte puțin, cu efort susținut. Trebuie să evoluezi permanent atât material cât și spiritual. Asta nu se poate face imediat, nu pot estima perioade de timp... pot însă spune că dacă după 30 de ani începi să te simți din ce în ce mai bine în pielea ta, în postura ta, atunci înseamnă că ești mulțumită de tine, că ai succes.
citat din Georgiana Palaz
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Ultima mireasă
Știu că vii, dar mai așteaptă,
Mai am multe de făcut,
Ai să-mi fii cândva mireasă,
Deși eu nu te-am cerut
Ai să mori odat' cu mine,
Pentru că mă vei iubi,
Îți voi recita suspine,
Chiar în clipele târzii
Te voi săruta pe coasă
Tu ascute-o pân'-atunci,
Sigur ai să fii frumoasă,
Însă nu-ți voi face prunci
Vei purta o rochie albă,
Prima și ultima oară
Dragostea îți va fi oarbă,
Și-mi vei fi prima fecioară
Am să-ți fiu prima iubire,
Știu că n-ai avut niciuna,
Vei simți a ei trăire
Și mă vei dori întruna
poezie de Adi Conțu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Pacey (pe ecranele televizoarelor): Chestia asta e deschisă? Așa. Bun. Hei. Sunt eu... evident. Dacă ai putea să te apropii puțin și nu-ți face griji, nu o să te mușc. Vin cu gând de pace. Tu și eu... noi o să stăm ceva timp aici. Se pare că destul de mult. Așa că eu cred că ar fi cel mai bine dacă am putea ajunge la o înțelegere. Și ca să ne fie mai ușor, sunt dispus să recunosc că sunt un adevărat dobitoc, lucru pe care îl știi deja. Mai bine decât oricine, decât toți oamenii de pe planeta asta. Dar mă îndepărtez de la subiect. Propunerea mea este următoarea: să lăsăm trecutul în trecut acolo unde îi este locul de fapt și să încercăm să îndulcim situația asta în care ne aflăm și să ne facem comozi. Cu alte cuvinte, ți-am cumpărat ceva. De fapt nu ți-am cumpărat ceva. Mai bine zis am procurat ceva, dar oricum mă înțelegi tu. E pe tejghea. (Ea se uită cu atenție și vede că el a pus pe tejghea o pereche de pijamale și o pereche de papuci) Nu mai știu sigur care e mărimea pentru că a trecut ceva timp, dar le putem schimba oricând. Și dacă îmi accepți propunearea, vei putea oricând pe o perioadă limitată să mă obligi să fac singurul lucru pe care nu vreau să-l fac nici în ruptul capului. Ceea ce nu înseamnă că nu ai mereu această putere asupra mea, dar mi-am dat seama că așa a început noaptea asta de calvar. Făceai ceva pentru mine ce nu îți făcea plăcere căci pentru asta sunt prietenii.
replici din filmul serial Cei mai frumoși ani
Adăugat de Moț Mădălina

Comentează! | Votează! | Copiază!
Noi considerăm că problemele din Europa sunt foarte complicate și ascund pericole mari. În orice moment s-ar putea ivi noi complicații, de genul celor din Cipru, cu implicații destul de largi și greu de prevăzut.
Nicolae Ceaușescu în Dialogul româno - american: N. Ceaușescu - Henry Kissinger, Secretar de Stat al SUA, Vizita în București a Delegației de Stat SUA (3 noiembrie 1974)
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Lucian: Blondo, trebuie să înțelegi un singur lucru, ca totul să fie clar! Anume, ceea ce s-a petrecut atunci, cu Ly, a fost o neînțelegere și atât, o neînțelegere pentru care, în mare parte și Lia este vinovată, iar ea știe foarte bine acest lucru, dar să nu încercăm să căutăm acum țapul ispășitor. Iar dacă te referi la ceea ce am făcut eu după aceea, timp de o săptămână întreagă, recunosc, a fost o mare greșeală, pe care mi-o asum în totalitate, dar pe care n-o voi repeta niciodată, atâta timp cât voi mai trăi! Pentru că, indiferent de câte sau ce motive aș avea, oricât de bine întemeiate ar fi, nu voi permite niciodată să decad în asemenea hal, încât să devin un alcoolist incurabil, dependent de alcool! Nu voi lăsa să mi se întâmple așa ceva! Pentru că problemele nu se pot rezolva niciodată înecându-le în asemenea licori. Deci, poți fi sigură că atunci a fost pentru prima și ultima oară în viața mea când am făcut un asemenea abuz! Începând din acel moment, nu mă voi mai atinge tot restul vieții de țigări și băutură, decât, foarte rar, la ocazii speciale, cum ar fi de revelion, Crăciun, cel mult un pahar de șampanie. Asta da, îmi pot permite, nu-i nimic rău. Și câte o cafeluță pe zi, dimineața. În rest, sub nici o formă n-ai să mă vezi cu băutură în mână! Și nici cu țigări, la care am renunțat deja, definitiv; oricum, nu eram un fumător convins! Mă prosteam doar, din când în când, încercând să-mi dau, chipurile, importanță. Dar am voință și știu că pot! De aceea voi reuși ceea ce mi-am propus. În primul rând, pentru mine însumi, pentru că e în interesul meu personal. Și nu vreau să mă dezamăgesc, nici pe mine, nici pe alții. Altfel, ce-aș deveni? Nici nu vreau să-mi închipui! Dar, repet, sunt destul de isteț pentru a nu lăsa să mi se întâmple așa ceva, deci, n-am să cad în patima alcoolului. Cu alte cuvinte, sunt conștient de faptele mele. Și am de gând să mă păstrez în continuare astfel. Ai înțeles, da?!
Maria: Da, Luci, desigur. Și mă bucur să aud asta de la tine.
Lucian: Bine. Atunci, cred că vă puteți întoarce liniștiți în oraș. Eu nu intenționez să fac nimic prostesc. În nici un caz!
Maria: Deci, ne gonești... Cred că ar fi mai bine să rămânem totuși cu tine, cel puțin o vreme, nu ca să te verificăm sau să te oprim de le cine știe ce. Recunoaște că e totuși mai plăcut decât să fii singur.
Lucian: Ai dreptate. Rămâneți. N-am nimic împotrivă.
replici din romanul Proxima, Partea a-III-a: "Aventuri pe Proxima" de Cornelia Georgescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Mare greșeală face cel ce nu face nimic, spunând că e prea puțin ceea ce ar putea face.
citat clasic din Edmund Burke
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Este disponibilă și traducerea în portugheză.