În fiecare seară după ora 20, mă întâlnesc cu oamenii inutili din subconștientul meu. Și mergem la o bere.
George Terziu
Adăugat de George Terziu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Ce faci astă seară tu
Eu de câte ori am vrut ca să te întâlnesc
Tu ca niciodată ai fost ocupată
Pentru asta n-am putut ca să-ți mărturisesc
Cât de mult eu te iubesc
Totuși sper că-n astă seară
Liberă să te găsesc.
Ce faci astă seară tu
Poți să-mi dai un rendez-vous
Ca să mergem într-o cârciumioară
Ne va zice din țambal
Un țigan sentimental
Când n-o mai fi nimeni în local.
Și în zori în trăsură spre șosea fericit
În sfârșit am să-ți spun iubirea mea
Ce faci astă seară tu
Poți să-mi dai un rendez-vous
Spune-mi doar atâta, da sau nu.
Ce faci astă seară tu
Poți să-mi dai un rendez-vous
Ca să mergem într-o cârciumioară
Ne va zice din țambal
Un țigan sentimental
Când n-o mai fi nimeni în local.
Și în zori în trăsură spre șosea fericit
În sfârșit am să-ți spun iubirea mea
Ce faci astă seară tu
Poți să-mi dai un rendez-vous
Spune-mi doar atâta, da sau nu.
cântec interpretat de Dorel Livianu
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă au fost scoși din circulație, banii devin la fel de inutili ca niște ziare vechi sau ca niște "stacane goale de bere" depozitate într-un pod.
Bob Proctor în Te-ai născut bogat, Eu și banii
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Homer Simpson: DOlarii-s materialul cu care-mi cumpăr bere,
RElu, tipul care-mi aduce bere.
MIe-mi place-al naibii să beau bere.
FAceți-mi loc lângă halbele cu bere.
SOLicit încă-o bere.
LA setea mea, mai merge-o bere.
SIgur, nu vreau ceai, vreau bere.
Dacă-am lua-o de la-început, ar fi mișto... (într-un crescendo urcând spre maximum, Homer privește-n halba lui de bere, de-acum goală)... DOOO!!!
replică, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Trenul
Cum spuneam,
Trenul trece prin capul meu
Și prin capul prietenilor mei.
Are vagoane dichisite și simetrie corectă.
Cum spuneam,
Gara se află pe partea dreaptă sau, după caz
Pe partea stângă
Dar, tot așa, cum spuneam, trenul are o distincție aparte
De fiecare dată după tren galopează un cal
E un cal de paradă cu pantofii murdari și cântă când
galopează.
Cum spuneam, mă uit la voi ce atenți sunteți
Când eu debitez prostii despre trenuri
care trec prin cap
și cai care aleargă cântând.
poezie de George Terziu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Căsnicie: cont dezactivat.
aforism de George Terziu
Adăugat de George Terziu

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!
Bere (parodie a poeziei "Copaci" de Joyce Kilmer)
N-am citit vreun un poem care, după-a mea părere,
Să fie la fel de drăgălaș precum o bere.
Una, curgând de la robinet direct în halbă,
Cu-umbre aurii și spumă ca zăpada, albă;
Beau lichidul parfumat din zori și până-n seară,
Când un somn bun și dulce spre alte zări mă cară.
O, berea făcută din malțul verii, pârguit,
Care intrând pe gură sfârâie ca un chibrit!
O, gustă, după ce drojdia s-a depus ușor,
Minunea rece, limpede ca apa de izvor!
Poeme fac nebunii cu suflet de muiere,
Dar numai un bărbații-adevărați pot face bere.
parodie de autor necunoscut/anonim, după Joyce Kilmer
Adăugat de Petru Dimofte

Comentează! | Votează! | Copiază!
Există o legătură strânsă între vorbele de prisos și oamenii inutili.
autor necunoscut/anonim
Adăugat de Mike Farkas

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dacă tot nu puteam s-o părăsesc, am decis... s-o iubesc!
aforism de George Terziu (1 martie 2017)
Adăugat de George Terziu

Comentează! | Votează! | Copiază!

La doctor, după chef
- Mi-e foarte rău. Ieri, la agapă,
Băut-am bere, vin, trascău,
Spre seară, doar un strop de apă.
Să-mi fie, de la apă, rău?!
epigramă de Vasile Larco din arhiva personală a lui Gheorghe Culicovschi (2005)
Adăugat de Gheorghe Culicovschi

Comentează! | Votează! | Copiază!
Bere
Într-o rână,
Cu berea-n mână,
Stau seară de seară,
În vreme ce orele de aur zboară:
Vai!
Trec, alai,
Nebăgate-n seamă:
Ca printr-o oglindă dioramă;
Eu,
Lut uscat, plebeu,
Sorb cu plăcere
Un țap de bere.
O, mai grozave, vă spun,
Decât banii sau faima balon de săpun,
Sunt spiralele fumului de tutun!
Ar trebui ca eu
Să mă căinez mereu
Psalmodiind of-of-of și-aoleu,
Cum că, vezi Doamne, norocul m-a lăsat la greu?
Ce dacă pe speranțe cad ploi și brume,
Există încă destule desfătări pe lume!
Ca tot creștinul
Încă pot să-mi fac plinul
De bucurie și plăcere
Țigări și bere!
Hai, valea, tinerețe smiorcăită,
De hodorogi slăvită!
Valea, plângi și jelește,
Oftează și te gălbejește,
Croșetează melancolic rime
Despre anii din vechime,
Ale căror stafii hlizite-apar de nicăierea,
Pe mine lasă-mă să-mi beau berea!
Auru-i zgură
Dragostea, adesea, pumn în gură
Dacă uit de toate cele rele
Sau le-nec în valuri de bere,
Atunci o coroană pot duce,
Dar nu o cruce!
poezie de George Arnold, 1834-1865, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Alergătorii
Prin pădurea arsă mergem pe drum prăfuit
Prin lunci de aer ei aleargă după razele soarelui.
Fiecare piatră, fiecare fir de praf e cuvânt amuțit
În fiecare fir de iarbă bate pulsul alergătorului.
poezie de Wit Jaworski din Lirică poloneză (1996), traducere de Valeriu Butulescu
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Chiar dacă vorbim vulgar, e important să ne exprimăm corect românește.
aforism de George Terziu
Adăugat de George Terziu

Comentează! | Votează! | Copiază!
- bătrânețe
- Bătrânețea e acel moment când numai tu și proteza ta dormiți în același pat.
definiție de George Terziu
Adăugat de George Terziu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Subconștientul acceptă "verdictul" nostru (concluziile la care ajungeți) și îl consideră definitiv. Iată de ce subconștientul este comparat cu însăși cartea vieții, în care se tipăresc fără încetare gândurile voastre de fiecare clipă.
Joseph Murphy în Puterea Extraordinară a subconștientului tău
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
După ce că rRomania TV ne manelizează în fiecare an revelionul, după ce că ne "bagă" țiganii în case, mai pune și ziargii și politruci complet afoni să ne cânte manele, astfel că după fiecare revelion am nevoie de trei zile ca să mă depoluez fonic.
aforism de George Budoi din Tembeliziunile în aforisme, epigrame, pamflete și satire (1 ianuarie 2021)
Adăugat de George Budoi

Comentează! | Votează! | Copiază!
Partir c' est mourir en peu
Partir c' est mourir en peu
(Paul Valery)
S-auzi cum stropi de viata
se preling, o zbatere de - un suflet...
Partir c'est mourir en peu
Fiecare plecare înseamnă a muri puțin
Fiecare plecare dintre noi e o ruptură a ființei noastre
Fiecare plecare ne slăbește
Fiecare plecare ne umilește pe noi cei rămași inutili în fața destinului
Fiecare plecare este un strigăt viu al singurătății
Partir c'est mourir en peu!
Așa fragmentati cum sunteți,
Nu-i așa că vă simțiți mai mult morți decât vii?
poezie de Gorunescu V Carmen Lidia din Volumul Pasagere clipe
Adăugat de Gorunescu Carmen Lidia

Comentează! | Votează! | Copiază!

Prin 1900... vasăzică... 69, a apărut moda să mergem în fabrici cu Teatrul de Comedie, să jucăm acolo, pe terenul dânșilor. Am hotărât să mergem la schimbul doi, ei să fie mai puțini, să caște ochii la noi o vreme și noi să bifăm o ieșire "la uzină". Era acolo o platformă și mai dincolo, între niște utilaje, mă schimbam. La un moment dat, a apărut lângă mine un om care cred că era cu un cap mai înalt decât mine. Arăta cam așa cum arăt eu acum. Cu un bumbac își ștergea uleiul de pe mâini. A venit cu o față foarte puțin prietenoasă la mine, s-a uitat foarte atent și a zis: "Ce cătați aici?". Mă gândeam unde dracu' să fug! "Păi, știți, tovarășu', am venit cu teatrul, cu Teatrul de Comedie, e și tovarășu' Beligan, îl știți..." "Ce cătați aici?" "Păi..." "Ce cătați aici?" "Da' de ce mă-ntrebați așa?" "Măi, tovarășu', eu mă duc la teatru de două ori pe an. Îmi iau nevasta, ne cumpărăm bilet, mergem la teatru, nevastă-mea atunci îmi cumpără mie o cravată, o batistă, eu îi cumpăr ei un batic și mergem la teatru. După spectacol, ne oprim la o bodegă lângă casă, mâncăm o friptură, bem câte o bere amândoi, după care ne întoarcem acasă și o bună bucată de vreme, când povestim despre o întâmplare, spunem: «Când a fost asta? Înainte sau după ce am fost la teatru?» Ce cătați aici să ne luați nouă bucuria asta?" Am rămas de piatră!
Mircea Albulescu în ziarul Adevărul (5 aprilie 2012)
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Problema căsătoriei este că se termină în fiecare seară după ce faci dragoste, și trebuie să o reconstruiești în fiecare dimineață înainte de micul dejun.
citat celebru din Gabriel Garcia Marquez
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Să mergem la vot
Lacomi, amușinând după ciolan,
Vor să ne scoată de prin case,
La vot să alergăm plini de elan,
Că ne-or lăsa și nouă ceva oase
epigramă de Paul Constantin (31 mai 2008)
Adăugat de Paul Constantin

Comentează! | Votează! | Copiază!
Concert de pian și orchestră pentru majori
Mireasma zorilor invadează orașul
E timpul să învățăm respirație
Inspirând din părerile generale
Despre lume, plante și fluturi
Despre demoni care umblă stingheri prin oraș
Începe ziua întâlnirilor ciudate
Cu sentimente de mâna a doua
Cu actori de roluri secundare
Care își schimbă inima în fiecare zi
Uimiți de bătăile ei
Începe omul trist din orașul trist
Cu viata lui repetată, rotundă
Care se trezește la ora 8 dimineața
Sorbindu-și vântul și silabele din ceașcă
Cu privirea lui blândă...
El nu urăște pe nimeni, nu iubește pe nimeni
Este echidistant, ca o poezie neterminată
Cu puțină realitate și multe amintiri
Ratate.
De atâta prostie se face seară
Și începe să ne crească dinții de lapte.
poezie de George Terziu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!