Mergeam în pustiu
Mergeam în pustiu, nu aveam ce bea,
mi-am tăiat venele, mi-am potolit setea,
mi-am sfâșiat pieptul, am scos inima, a venit o hienă,
mi-a lipăit-o, mi-a mistuit-o,
am plecat de acolo, așa cum eram, fără inimă,
am trăit o viață, aceasta era partea superioară a machetei.
Duioșia este un act de agresiune, viclean,
Urăște-mă, diavole, nu mă accepta,
Eu sunt mereu același, neîmblânzit ca lupul,
Liber ca vulturul,
Fratele lipitorii, al șarpelui pândesc,
Vor să vorbească, ei vor striga,
Între noi se află omul umil.
Cine e acea ființă divină. Ce taină caută?
E Maldoror, nu l-ați recunoscut?
Privirea lui este blândă și adâncă.
Pleoapele lui însoțesc adierea.
Mergeam în pustiu, nu aveam ce bea,
mi-am tăiat venele, mi-am potolit setea,
mi-am sfâșiat pieptul, a venit o hienă,
mi-a lipăit-o, mi-a mistuit-o,
am plecat de acolo, așa cum eram, fără inimă,
am trăit o viață, aceasta era partea superioară a machetei
Se încarcă o altă viziune, o barde, bard,
Poetul, prin acest volum selectiv, elegant, impozant,
ar putea deveni celebru, Numele profesorului, Profesorul de fericire,
Vocea profesorului, Viața de profesor, Mers în pustiu sau Căutarea lui Dumnezeu,
Adesea între ore solitare, Abis sau a șaptea poartă, "Opera Omnia",.
Greu, târziu, poate la sfârșitul re-lecturilor, îți dai seama că
autorul este un EU apostat, proscris,
urmărit, vânat de un "wanted" afișat pe
toți pereții, iar căutatul și vânătorii se uită simultan la același
afiș. Un spirit non-conformist, de Gavroche incorigibil,
traversează poezia. un antagonism genetic la toate forțele
inerțiale, rutiniere, fără putința de a se atenua.
Incontestabil, el are o vocație a insurgenței,
a opoziției și chiar a opoziției fără revoluție,
ca atitudine umană și poetică.
Altfel, frecventează alternativ și Infernul (existențial) și
Paradisul (erotic), evitând lumea intermediară a Purgatoriului.
Autorul chiar nu evită angajarea de partea libertății baricadei, ca în
acest pamflet cu adresă sigură: "În copilărie mă-nduioșa eroismul /
Omului roșu, / Când a murit tatăl omului roșu, lumea plângea. / Nu
toată lumea. / Am aflat multe, prea multe / Despre omul roșu, / s-a
făcut mititel omul roșu. / Acum eu nu iubesc culorile uni, / Roșu,
negru, brun, verde, galben, / Iubesc curcubeul, Aurora Boreală, țărmul
mării, / Ochii iubitei, zăpezile de pe Kilimandjaro, / Stelele, chiar
stelele, sunt un lunatic, / Dar, uneori, câte un om cu suflet roșu sau
negru / Îmi trimite depeșe falsificate, îmi scrie înjurături / În
versuri, omul roșu se crede democrat, / Reformist și revoluționar,
talentat și chiar / Avangardist, uneori îl roade o veche invidie, / O
ține înainte, a schimbat pistolul pe un computer / Omul roșu nu va
muri niciodată. Venind cu treabă din Epir, / La
subțioară cu Shakespeare, / Vorbind cu Hamlet, Rosenkranz, / Cobor din
tren la Târgu Neamț, / Unde se scrie elegant / Despre fazani, despre
neant, / Iar la sfârșit n-aveam un sfanț / Și, doamnă, azi suntem
amanți. Marțianul vine din provincii, / Trece liniștit prin catedrală, /
Seamănă puțin și cu Da Vinci, / E născut pe-ascuns de o vestală. / Pare-apatic
uneori, pentru derută, / Poartă măști, e hărțuit, însă degeaba, /
Marțianul are o față slută, / Nici oglinda nu-l suportă, oarba. / El
nu i-a citit pe Kafka, / Nici pe Cărtărescu, Llosa, / Marțianul doarme
pe Relaxa / Și nu gustă poezia, proza.
poezie de Boris Marian Mehr
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Dama de roșu - nocturnă vals manea
pentru că deseori se face trist. și uneori, amintirea devine o hartă, pe oglinda care mă străbate de la un capăt, până la lumea cealaltă. busola arată mereu roșu.
pentru că nu mai stau într-un punct. desenez cercuri pe stradă. geometria feminină șerpuieste orice drum frânt. mă îmbrac în roșu, să mă recunoști.
pentru că muzica lui chopin bate într-un borcan cu vin roșu. îmi scot cuiul din inimă și ea cântă. mușc explozia din piept. cât de dureros, de delicios se vede trecutul prin golul ăsta lățit sângeros, ca prin lup(t)ă. ah, cât de patetic te caut, încă.
pentru că am uitat ceva. poate, of, viața mea. uite cât roșu ai lăsat în urma ta, stângaciule.
poezie de Diana Dumitraciuc
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Doamna mea de roșu
Doamna mea de roșu, doamna mea de verde
Renaște pamântul, eu mă simt un rege,
Am găsit norocul, Dumnezeu mai pierde
Condamnat la viață și iubirea lege.
Doamna mea de roșu, doamna mea de floare
Mângâie-ți urechea cu glas de primăvară,
Verdele tău pur mă îmbie la visare
Și vântul cară note pe acorduri de vioară.
Doamna mea de roșu, doamna mea de bine
La braț ai dimineața și soarele cunună,
Sânul tău e pâine, mi-e și pasiune
Au muțit poeții când au venit la cină.
Doamna mea de roșu, doamna mea de foc
Am creeat poveste extrasă din povești,
Te iubesc o viață cât două la un loc
Tu verși peste mine plăceri dumnezeiești.
poezie de David Ionel Romulus
Adăugat de dory58

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nefiinta
roșu, albastru, verde
s-au amestecat culorile
zăpada s-a făcut albastră
apusul se părea verzui
nu știu cum s-au încurcat
și cine le-a schimbat
dar nu era nimic la locul lui
și cerul nu era albastru
era roșu ca sângele lui
m-am apropiat mirat și m-am uitat
în oglinda apei cum m-am schimbat
am privit sus, și cerul l-am intrebat
dacă mai sunt sau am plecat
o stea neagră, pașii mi ia-ndrumat,
mi-a arătat trupu-mi însângerat
și-am văzut și nimicirea
mi-a dispărut și amintirea
și doar nefiinta mă aștepta
poezie de Monica Trif
Adăugat de Monica Trif

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul spân și omul roșu
Ascultă ce îți spune moșu':
Să te ferești de omul roșu
Și crede-mă, că-s om bătrân ,
Să fugi cât poți de omul spân!
poezie de George Budoi din Cugetări versificate (25 iunie 2015)
Adăugat de George Budoi

Comentează! | Votează! | Copiază!

Roșu perpetuu
Roșu sânge, diurn, nocturn,
febră a speței îndrăgostite.
Marele arbor interior
frunzele tragice ni le transmite.
E o memorie roșie, roșie,
care răsare, care apune,
de la vitala, continuă panică,
pân' la suprema ei sfiiciune.
Roșu din roșu, roșu spre roșu,
se învârtește spectrul înalt.
Sângele sclav al unuia suie
liber în sângele celuilalt.
poezie de Nina Cassian
Adăugat de Mariana Albu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Poziția vieții
Ce este viața?
Cine o cunoaște?
Ce știți voi despre viață și trăirile ei?
Eu cred că este doar clorofilă
Ce face să se plimbe sângele,
Fie el verde sau roșu,
Galben sau albastru,
Prin venele pline de durere.
Această hârtie albă ce poartă cerneală
Are viață sau ce este cu ea?
Îmi puteți răspunde exact
Sau și ea conține clorofilă
Și este părticică din tine,
Din zorile ce inundă planeta
Și suflete ce zac în necunoscut
Pe acest pământ ce poartă
Visele vieții eterne.
poezie de Constantina Gina Dumitrescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Roșu și negru
Te-ndrepți către mine în roșu și negru
Trezită de demoni din soclu funebru
Iar voalul tău de de-un roșu aprins
Va sterge din nou întregul cuprins.
Din floarea roșie uitată pe criptă
Din unghia ta în piatră înfiptă
Curg lacrimi negre pe vechile ruine
Sunt lacrimile demonului ce zace în tine.
Cu zâmbetul tău ce suflete omoară
Cu părul tău ce zburdă ca o fiară
Dansăm printre cruci în modul alegru
Îmbrăcați ca de gală în roșu și negru.
poezie de Alin Ojog
Adăugat de Alin Ojog

Comentează! | Votează! | Copiază!
Omul - creație sfântă
Azi, în lacrima zorilor, fața mi-am scăldat.
În parfumul florilor, sufletul mi-am adăpat.
De la soare am primit, lumina în privire.
Cerul sfânt mi-a dăruit, tainică iubire.
Sunt un om ființă cultă, între multe câte sunt,
Un om creație sfântă, a Domnului pe pământ.
Adânc mă plec și mulțumesc, creatorului meu sfânt,
Că mi-a dat ca să trăiesc, un timp, pe acest pământ.
poezie de Dumitru Delcă (noiembrie 2019)
Adăugat de Dumitru Delcă

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cântec despre Ioana B
Cât de puțin mă interesează lucrurile pe care nu le înțeleg,
cât de puțin m-a lovit în suflet curiozitatea, fiindcă suntem
frumoși și schimbători și asemenea miracolelor
și eu vă iubesc, și nu ne trebuie arheologie și psihanaliză,
dar voi nu mă iubiți, fiindcă sunteți ca și mine,
fără interesul de a vă gândi la lucruri pe care nu le înțelegeți,
da, e și vina mea.
Odată treceam printr-un tunel lung cu trenul, era noapte
în lumea călătorilor și Ioana B. printre ei,
schimbam macazul, venea soarele roșu ca sângele în zori,
dar fiecare zi e o capodoperă la finalul ei și fiecare viață,
e la fel, obișnuiam să spun.
Fusese odată o luntre a lui Caron, eram sigură de asta,
eram sigură că existaseră Olimpul și Pythia
și mai apoi lada de zestre a bunicii și cufărul cu vechituri,
și toate frunzele care pier strivite și ude pe asfalt.
Odată voi aluneca și eu.
Am și eu pădurea mea care nu a răsărit și nu va răsări niciodată,
undeva între sectorul foioaselor mixte și cel al fagilor solemni.
Da, după legea cauzală - cel dinainte îmi dă viață și eu dau viață
în același timp și lui. Până într-o zi.
Acum Ioana B. citește despre pălăria roșie dintr-o pictură de Vermeer,
eu îmi pun batic roșu fără să știu ce citește Ioana, pe care nu o cunosc,
fiindcă mi-e frig, și atunci Ioana B. sare cu lectura până la fetița
cu basma roșie a lui Grigorescu.
E vina mea, nici eu nu mă gândesc la Lună sau la zborul avioanelor,
până când nu încep să înțeleg ceva,
poate înțeleg fiindcă locuiesc pe strada Aurel Vlaicu,
sau fiindcă tocmai îl citesc întâmplător pe Ion Marin Sadoveanu,
care a locuit pe strada Aurel Vlaicu. Întâmplător.
Și Ioana este un om minunat ca și mine, dar nu se gândește
la lucruri pe care nu le înțelege, cum aș fi eu, și nici eu la ea.
O iubesc, chiar dacă nu mă gândesc la ea și ea nici ea la mine.
Ea îi iubește numai pe cei la care se gândește.
poezie de Cristina-Monica Moldoveanu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Sunt ceea ce nu sunt!
Spun lumii ceea ce nu sunt,
Doar prin ce fac și ce rostesc,
Spun dimineții ce nu sunt,
Prin ce sărut și ce iubesc.
N-am mers pe unde merge drumul,
Am mers pe unde nu-i cărare
Și am lăsat în flori parfumul
Tot verdelui din larga zare.
În zile lungi am pus refren,
În nopți pustii am pus un cânt
Și-n suflet un copac peren,
Să-mi lase rodul pe pământ.
Nu mi-am uitat în vorbe ruga
Și-am prins în palme focul vieții,
Mi-am cufundat în verde fuga
Și-n roșu, clipele tristeții.
Mi-am construit un vis al meu,
Iar din căderi înalț izvor,
Din tot ce-a fost în viață greu
Deschid ferestre-n viitor.
Iubirilor le-am dat culoare
Și-am scris povești de dor, cu foc,
Iar în poeme-am pus cicoare
Și izul fin de busuioc.
poezie de Mirela Grigore
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Tânărul (Către Omul Roșu): Bine, dar dumneavoastră nu aveți lanțuri.
Omul Roșu: Ba am, tinere. Am și eu lanțul meu. Eu sunt un sclav al propriilor mele principii. (Își arată lanțul de la gât, de care atârnă un medalion cu tigrul Antares.)
replici din piesa de teatru Logica rătăcirii, scenariu de Valeriu Butulescu (1994)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Landoul roșu
Prin păduri de porumb
Landoul roșu ne legăna.
Inima mea lângă inima ta,
Negru hulub lângă negru hulub.
Norii, câți au trecut peste noi,
Cu viscolul, cu soarele împreună s-au dus
Către colina dinspre apus.
Doar noi în neguri, în ploi.
Dar roșul, eternul nostru landou
Ne poartă mereu înainte, ne poartă
Se-nchide o poartă, se deschide o poartă
Peste sufletul vechi, pentru sufletul nou
poezie celebră de Zaharia Stancu
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

* * *
îmi place când se pisicesc zorile
pe geam își alintă blănurile tărcate
pămătufuri de cozi șterg ușor întunericul
un praf care se depune zilnic la ora știută
din reflex
pun de un ceai în ibricul roșu cu fluierici
și visuri pe on ca pe o melodie
în ritm de blues-rock dorul se întinde
trece prin aburii de ghimbir și scorțișoară
se face un fluture mare și roșu
mai roșu ca ibricul
să fie despre iubire acest fusion
poezie de Ottilia Ardeleanu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

LIMBĂU: De ce la intersecție?
LUPOI: Pentru că acolo se intersectează interesul egoist al agitatorului Guran cu interesul meu național! (Ridică receptorul): Alo, Georgică! Trimite-l urgent pe sergentul Beșleagă, cu camionul, la cârciuma Cocoșul Roșu... (Pauză.) Poftim? Nu Drapelul Roșu! Cocoșul Roșu, am spus! (Pauză). Nu știi unde vine? Înainte acolo era cârciuma lui Matache Răcoare... Acum Matache e la răcoare, iar cârciuma a trecut în gestiunea poporului. Îi spune Cocoșul Roșu...
LIMBĂU: E pe Fundătura Belșugului...
replici din Procesul, scenariu de Valeriu Butulescu (21 septembrie 2019)
Adăugat de alejandro

Comentează! | Votează! | Copiază!

Despre vinul roșu (umblă vorba)
Vinul roșu, vrei - nu vrei,
Este, fără contestații,
Bun mai mult pentru femei,
Atunci când îl beau... bărbații.
epigramă de Marius Coge din Printre epigramiștii olteni (2008)
Adăugat de Gheorghe Culicovschi

Comentează! | Votează! | Copiază!
Curcubeul era roșu
Aveam o suferință de spus lumii
Dar în aceea zi, lumea nu s-a trezit
Am umblat prin toate castelele știute
Să despart istorii de Dumnezei
Să usuc vreascuri pentru o iarnă
Fără zăpadă și colindători
Aveam însă un zâmbet de arătat prietenilor
Dar în aceea clipă, ei nu mă vedeau
Atunci am răsturnat toate paharele din case
Le-am dat păsărilor tot grâul din hambare
Să pregătesc universul pentru o zi de toamnă
Fără culoare, fără timp și fără secundare
Aveam totuși o iubire pentru tine
Dar în această viață, nu m-ai privit
Am prins în brațe crinii și trandafirii cei albi
Și am mers spre marea-nvolburată
De la marginea hotarului dintre frică și cald
Acolo, cu toți m-ați întrebat de ce am întârziat.
poezie de Anca Pepelea
Adăugat de Adelydda

Comentează! | Votează! | Copiază!
ți-am adus
o petală de trandafir roșu
în buze am strâns-o delicat
să nu o strivesc
ți-am adus și ieri o petală
te-ai supărat că am strâns-o prea tare
fără să vreau mi-am încleștat buzele
simțeam o durere în inimă
de la iubire
până la urmă m-ai sărutat
încă păstrează voluptatea trandafirului
dacă aș avea o daltă l-aș sculpta
să rămână veșnic roșu
buzele noastre se unesc
petala trece de pe buzele mele
pe buzele tale
sărutul e ușor și rapid
petala seamănă cu o rană
de îndrăgostit fericit
întins pe nisip
petala de trandafir este mângâiată
ușor de briza mării
poezie de Vasile Culidiuc
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Un bulgăre de ceară...
Ai vești despre iubirea mea dintâi?
Am întrebat sfioasă într-o seară...
Mi-am pus la tâmplă palma căpătâi
Și-n inimă... un bulgăre de ceară...
Și m-a durut atât când am aflat
Că a plecat tăcut să înfrunte soarta,
Că după ani și ani nu m-a iertat
C-am ferecat și inima... și poarta...
O nouă viață tristă și-a clădit
Și-n paralel am mers pe-o altă cale
Dar azi cu rouă ochii i-am clătit
Și mi-a cântat vioara cânt de jale
E prea târziu și toamna a venit
Iar viața mea înspre apus coboară
Și-am să trăiesc... cât este de trăit
Purtând în piept... un bulgăre de ceară...
poezie de Ioana Gărgălie
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Visul sangelui
treceam cândva, moleculă cu moleculă
prin aripile tale amputate de timp
chiar înainte de a-ți auzi foșnind
ultima zbatere
îmi spuneam că am ajuns în rai
și voiam să plec în căutarea Sa
dar se făcea că plângeam...
curgeam din capilare
drept în inima pământului
eram atât de roșu...
răni învinețite abia scăpau
câte un bob rubiniu
pe care mi-l priveam
bucăți chipul amurgului
pâinea sărată a trupului meu
apoi urcam verde
răscolitor de verde
într-un copac de fapt
urcam incolor însă
oglinda ramurilor mă întrupa
cu veșminte de frunze
până când mîna ta de copil
s-a ridicat să mă reculeagă
roșu, zemos, somnoros
sădindu-mă dintr-o mușcătură
înapoi în inimă...
poezie de Mihaela Maxim
Adăugat de Adelydda

Comentează! | Votează! | Copiază!

Uneori se spune că oamenii de știință sunt lipsiți de romantism, că pasiunea lor pentru a afla, jefuiește lumea de frumusețe și mister. Dar, nu este neliniștitor să înțelegem cum funcționează lumea de fapt - că lumina albă este alcătuită din culori, că culoarea este modul în care noi percepem lungimile de undă ale luminii, că aerul transparent reflectă lumina care comportându-se în acest mod face discriminare între unde și că cerul este albastru pentru același motiv pentru care apusul de soare este roșu. Nu face nici un rău romantismului unui apus de soare dacă cunoaștem câte ceva despre acesta.
citat celebru din Carl Sagan
Adăugat de Catalin Popescu

Comentează! | Votează! | Copiază!