Pe lângă modelul meu în viață eu am și modele în viață, care sunt animatoare, cu care mă înțeleg bine, cu unele merg chiar la ștrand, când nu sunt obosite noaptea după dans. Au o viață bună, deci așa vreau să ajung și eu.
perlă din examen de bacalaureat (2013)
Adăugat de Veronica Șerbănoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Contemplu istoria și sunt destul de inteligent ca să înțeleg încotro merge lumea și care mi-e locul în ea. Am încă sufletul plin de dragoste de viață, creierul îmi duduie de idei prea îndelung dospite, mâna, când iau condeiul, tremură de nerăbdare. Nu vreau bani, nu vreau glorie, nu vreau nici măcar un post (deși va trebui să-l accept), eu vreau să scriu. Am adunat o viață întreagă experiență, sunt dobă de filosofie și literatură, citesc curent în șase limbi europene. Știu ce e arta, ce e omul... Și totuși...
Ion D. Sîrbu în Opere II Corespondente, VII (1 martie 1963)
Adăugat de drcirstea

Comentează! | Votează! | Copiază!

Cei care educă copiii sunt demni de mai multă onoare decât cei care le dau viață, de aceea pe lângă viață, dăruiți copiilor și arta de a trăi bine, educându-i.
citat celebru din Aristotel
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Cei care educă copiii sunt demni de mai multă onoare decât cei care le dau viață; de aceea, pe lângă viață, dăruiți copiilor și arta de a trăi bine, educându-i.
citat celebru din Aristotel
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Sculptăm statui ca să avem temelie pentru țară și viață. Unele statui, din păcate, ajung după o întreagă viață, goale.
Viorel Muha (noiembrie 2014)
Adăugat de Viorel Muha

Comentează! | Votează! | Copiază!
Vreau să te aud chiar acum spunând cu o certitudine de netăgăduit că tu ești Viață Eternă, căci adevărat, adevărat îți spun, cea pe care o afirmi prin prostituția cunoașterii de după moarte, sunt doar cuvinte deșarte... Sună foarte mântuitor, nu? În timpul vieții merg ca orbul după "Dumnezeul meu gândul" care mă duce din păcat/suferință în păcat și după moarte în sfârșit, am scăpat să mai fiu un creștin/cretin și sunt mântuit prin viața eternă. Iaca ciuciu! Nu există nici un Dumnezeu după moarte dacă nu îl regăsești Recunoscându-te chiar Acum, chiar Aici, pricepi Asta!
citat din Atmaji Maharaj
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Când emoțiile mele sunt condiționate de cei din jur, de întâmplări, de situații de viață, eu sunt sclavul întâmplărilor și nu sunt cu adevărat liber. Doar când eu aleg și decid ce emoție să am sunt cu adevărat stăpânul propriei vieți. O viață în care las situațiile să decidă pentru mine este o viață de sclav.
citat din Marius Simion
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Când emoțiile mele sunt condiționate de cei din jur, de întâmplări, de situații de viață, eu sunt sclavul întâmplărilor și nu sunt cu adevărat liber. Doar când eu aleg și decid ce emoție să am sunt cu adevărat stăpânul propriei vieți. O viață în care las situațiile să decidă pentru mine este o viață de sclav.
citat din Marius Simion
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Povața mamei
Vântul bate, frunza cade,
Dar în suflet mi-i cald și bine,
Căci o ființă bună și dragă
E mereu lângă mine.
Aceasta e mama, sfântă icoană
Care mi-a dat grai și viață,
Dar cu vorba ei blândă și dulce
Mi-a dat și o bună povață.
Să nu uit că anii zbor ca clipele,
Toți îmbătrânim și când ne cresc aripele,
Ne luăm zborul de lângă cei care îi iubim,
Această povață toți trebuie s-o știm.
Eu o cred pe mama,
O înțeleg atât de bine,
Dar ea cu sufletul și inima
Mereu va fi cu mine.
poezie de Vladimir Potlog (23 octombrie 2017)
Adăugat de Vladimir Potlog

Comentează! | Votează! | Copiază!

O viață bună vine dintr-un stil de viață care este pe deplin dezvoltat, indiferent de mărimea contului tău în bancă; un stil de viață care îți oferă un constant sentiment al bucuriei de a trăi; un stil de viață care hrănește dorința ta de a deveni o persoană de profundă valoare și cu realizări.
Jim Rohn în 7 Strategii pentru obținerea bogăției și fericirii
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nu există tipare care să dureze o veșnicie. Unele persoane nu suportă terenul alunecos. Acestea se decid asupra unei filozofii de viață după care se ghidează mereu. Însă eu m-am hotărât să nu mă decid. Nu cunosc totul. Nu înțeleg totul. Și reacțiile mele și ale altora sunt un mister pentru mine. Las să curgă totul de la sine sperând că poate, în schimb, voi învăța să înțeleg tiparul fără de tipare.
citat din Lena Olin
Adăugat de Veronica Șerbănoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Vreau
Vreau flăcări în ochi, nu vreau jale,
vreau zâmbete, viață și râs,
tristețea, de-apare în cale,
o vreau transformată-n surâs.
Vreau dans, voie bună și cântec
în casă, pe stradă, în cer,
să râdem cu mâna pe pântec
la bancuri, chiar vechi, ce nu pier.
Vreau neamul să-mi fie de fală,
frumos, muncitor și vestit,
lipsit de orice amăreală,
să fie, în lume, iubit.
Vreau oameni cu fețe senine,
frumoși, cu un zâmbet plăcut...
Ce mai, vreau să fie ca mine,
modești (!!!) Asta e! M-ați crezut?
poezie satirică de Daniel Vișan-Dimitriu din Parfum... vesel
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Veniți după mine, tovarăși
Prietenilor mei
Veniți lângă mine, tovarăși! E toamnă,
se coace
pelinul în boabe de struguri
și-n gușe de viperi veninul.
C-un chiot vreau astăzi să-nchin
în cinstea sălbaticei mele minuni, care pleacă
lăsându-mă singur,
cu plânsul,
cu voi,
și cu toamna.
Veniți mai aproape! - Și cel care are
urechi de-auzit să audă:
durerile nu sunt adânci decât atuncea când râd.
Să râdă deci astăzi în mine
amarul
și-n hohote mari să-și arunce pocalul în nori!
Veniți lângă mine, tovarăși, să bem!
Ha, ha! Ce licărește-așa straniu pe cer?
E cornul de lună?
Nu, nu! E un ciob dintr-o cupă de aur,
ce-am spart-o de boltă
cu bratul de fier.
Sunt beat și aș vrea să dărâm tot ce-i vis,
ce a temple și-altar!
Veniți lângă mine, tovarăși! Ca mâne-o să mor,
dar vă las moștenire
superbul meu crania, din care să beți
pelin
când vi-e dor de viață,
și-otravă
când vreți să-mi urmați! - Veniți după mine, tovarăși!
poezie celebră de Lucian Blaga din Pașii profetului (1921)
Adăugat de Veronica Șerbănoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Soluția
Eu nu sunt eu, atunci când nu iubesc,
Numai o parte din mine trăiește;
E drept, mă mișc, muncesc, vorbesc,
Dar în esență, acționez orbește!
Nu cred că cei din jur mă înțeleg,
Probabil le par o curiozitate;
Fără iubire, nu sunt om întreg,
Viață trăită-n inutilitate.
Dați iubirii ce-i al ei, vă conjur!
O viață searbădă nu mai e viață
Iubirea e soluția, vă jur
Ce-ajută și morții să-i facem față!
poezie de Leliana Rădulescu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nu am încercat niciodată să blochez amintirile trecutului, chiar dacă unele erau dureroase. Nu înțeleg oamenii care își ascund trecutul. Orice lucru prin care treci în viață te face persoana care ești acum.
citat din Barbara Kingsolver
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ah, viață
Îmi trec fiori prin mădulare,
De-mi strigă corpul tot: Mă doare!
Prea neagră-i noaptea și urâtă...
Dar n-are cine să m-audă!
O sumbră taină din surdină
Își face loc printre poteci
Și, cum își râde ea de mine
Dându-mi podoabe brume reci..
Sunt obosită îi zic, mă lasă!
Se pierd priviri în clipe vii...
Iar ei de mine nici că-i pasă
Și-mi toarnă nori mai cenușii...
Ah, viață! Viață și iar viață!
Târziu pătruns-am rostul tău
Și-mi cade lacrima pe față,
Și înțeleg: de vină-s eu!
În spaime luna îmi apune,
Îngrijorată-i steaua mea,
Ce bine-ar fi, să încep, anume,
O a mea viață, de cândva!
poezie de Nina Lavric
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Tatălui meu
Am fost și încă-ți mai sunt
Copilul dorit pe pământ,
Purtată pe umeri - odată
De tine, iubitul meu tată.
Acum tu mă porți doar în gând
Tristeți lângă tine- ancorând
De doruri ce tainic te-apasă
Că nu ai copilul - acasă.
Nu judeci, nu plângi, doar oftezi
Crâmpeie de viață - așezi
Pe pernă, când somnul nu vine
Și asta în viață - te ține.
Mă vezi alergând prin ogradă
Prinzând primii fulgi de zăpadă
Cântând pe ascuns o colindă,
Peltic, la oglinda din tindă.
Ai vrea să mă mângâi pe frunte
Chiar dacă ți-s mâinile frânte
De muncă; de-o viață trudite
Și dor, dor, taicuță... și sunt obosite.
Dar lasă durerea, acuși o să treacă
Ca vine lumina și casa se îmbracă
Cu mândrii nepoți și cântec de stea,
Vin toți să te vadă... azi e ziua ta!
poezie de Angelina Nădejde (27 decembrie 2012)
Adăugat de Angelina Nădejde

Comentează! | Votează! | Copiază!
Fii împlinit, bucură-te de viața ta, fii de succes așa cum îți definești tu reușita și uită de gura lumii... chiar nu este problema ta ce spun sau ce gândesc cei care nu sunt modele de viață admirabilă pentru tine.
citat din Ursula Yvonne Sandner
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Când mă gândesc că de două mii de ani trăim în umbra morții lui Iisus, înțeleg de ce oamenii au dorit în răstimp o altă viață, chiar și cealaltă viață.
Emil Cioran în Cartea amăgirilor
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Mi-e dor de viață
Mi-e dor de viață ca pământului de ploaie.
Mi-e dor de viață ca cerului de soare.
Mi-e dor de viață ca poetului de poezie.
Mi-e dor de viață ca sufletului de o frumoasă melodie.
Dar nu îmi este dor de ceața care se lasă peste noi.
Nu îmi este dor de omul care îmi vorbește de pace,
Dar în suflet poartă un război.
Nu îmi este dor de străinul care mă numește frate,
Dar în gând plănuiește să mă lovească pe la spate.
Nu îmi este dor de tot ce pare frumos, dar este fals.
Nu îmi este dor de lumânarea care a ars.
Îmi este dor de o lumină lină care vine,
Dintr-o inimă de om bună și creștină.
îmi este dor de tot ce trebuie să aibă omul mai sfânt,
De viață, limbă și de al său pământ.
poezie de Vladimir Potlog (15 martie 2021)
Adăugat de Vladimir Potlog

Comentează! | Votează! | Copiază!
O viață de om nu se justifică altfel decât prin strădania, chiar nefericită, către o mai bună înțelegere. Iar a înțelege mai bine înseamnă a adera mai bine. Cu cât înțeleg mai mult, cu atât mai multă dragoste port, căci tot ce e înțeles e bine.
Louis Pauwels în Dimineața magicienilor (1960)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!