
Ceea ce dobândim în planul interior va transforma realitatea noastră exterioară.
citat celebru din Plutarh
Adăugat de Adriana Pleșca

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Ceea ce îndeplinim în interior modifică realitatea exterioară.
citat din Otto Rank
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ochii văd doar ceea ce mintea este pregătită să vadă. Realitatea ta interioară, gândurile și emoțiile tale îți direcționează percepția exterioară. Observă și tu acest fenomen: când ai o zi "proastă" vei extrage din realitatea înconjurătoare acele elemente care sunt în acord cu ceea ce simți tu în interior. În mod similar, când ești bucuros, vei observa frumusețea din exteriorul tău. Lumea este un loc cu bune și mai puțin bune. Lucrurile pe care te focalizezi sau pe care le atragi sunt cele care intră în rezonanță cu starea ta interioară. Schimbă-ți starea și realitatea exterioară se schimbă și ea. De asemenea, adu-ți aminte mereu că ești un creator - creezi în exteriorul tău realitatea ta interioară. Dacă în interior hrănești gânduri pozitive - bucurie, acceptare, compasiune, și așa mai departe., asta vei aduce și în lume, prin tot ceea ce faci. Reciproca este și ea valabilă: fiind înnegurat în interior, vei crea o realitate negativă. Noi toți reprezentăm un întreg, iar contribuția ta la acest întreg este dată de felul în care alegi să gândești și să trăiești. Tu ce aduci în lume?
citat din Ursula Yvonne Sandner
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nefericirea, furia și agresivitatea, răul făcut celor din jur care oricum se întoarce împotriva răufăcătorului, lipsa de iubire și compasiune, degradarea umană în toate formele ei, și multe altele care pot fi pe bună dreptate numite "iadul pe pământ", sunt prețul plătit pentru lipsa de curaj, voință și curiozitate de a pătrunde în propria noastră lume noastră interioară. Poate m-ai auzit spunând că ceea ce ai în viața exterioară este o reflecție fidelă a ceea ce ai în interior. Dacă nu e nimic în interior, nu e nimic în exterior.
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Eu, la fel ca și fiecare alt om de pe Pământ, trebuie să mă ocup de regatul meu interior. Să îl vindec, să îl curăț, să îl dau strălucire. Când regatul meu interior prosperă și trăiește în pace, când starea mea psihologică, mentală, emoțională și spirituală este bună, sub ochii mei se schimbă realitatea materială din exterior. Oamenii din realitatea exterioară devin frumoși și harnici, oameni cu vocație. Oamenii răi sunt oameni răniți care au nevoie să fie ajutați. Există bine în orice rău și, cu adevărat, tot ce se întâmplă este spre binele tău.
Pera Novacovici în Alfa - Bătălia cu demonii interiori, Vindecarea Regatului Interior
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nefericirea, furia și agresivitatea, răul făcut celor din jur care oricum se întoarce împotriva răufăcătorului, lipsa de iubire și compasiune, degradarea umană în toate formele ei, și multe altele care pot fi pe bună dreptate numite "iadul pe pământ", sunt prețul plătit pentru lipsa de curaj, voință și curiozitate de a pătrunde în propria noastră lume interioară. Poate m-ai auzit spunând că ceea ce ai în viața exterioară este o reflecție fidelă a ceea ce ai în interior. Dacă nu e nimic în interior, nu e nimic în exterior.
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Tot ceea ce avem în exterior este o reflexie a ceea ce avem în interior. Dacă vrei să crești calitatea a ceea ce se află în viața ta exterioară, crește prima oară calitatea a ceea ce se află în interiorul tău.
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Și nu uita că atragi oameni asemeni ție, că rezultatele tale în lumea exterioară sunt expresia a ceea ce ești tu în interior.
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Prin voința de a dărui (consacra) ceea ce urmărim să dobândim, noi permitem libera circulație a energiei universale, a abundenței energetice, în viața noastră.
Rabindranath Tagore în Gitanjali
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Viața ta interioară se reflectă în lumea exterioară. Dacă nu ești mulțumit de ceva din exterior privește cu atenție în interior. Schimbările vin din interior și abia apoi se văd și în exteriorul nostru.
citat din Nina Elena Paraschivescu
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Smerenia se dobândește când cerem iertare, când luăm greșelile asupra noastră. Dobândim smerenia când ne spovedim și primim povețele duhovnicului. Atunci dobândim și discernământul, care se naște din smerenie, iar smerenia este rodul spovedaniei.
Părintele Efrem Athonitul în Despre credință și mântuire (2003)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Universul-multi versul este unul, dar percepția paradigmelor se împart în două categorii, realitatea interioară și realitatea exterioară, care creează o iluzie, ele fiind unul si același lucru.
aforism de Cînepă Ștefan din Dumnezeu este lumina conștiinței noastre, Reflecții Maxime Axiome XI
Adăugat de cinepa

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!

Câștigăm în planul conștiinței ceea ce pierdem în planul existenței.
Emil Cioran în Caiete
Adăugat de holy graal

Comentează! | Votează! | Copiază!

Sunt imbecili cei care spun despre lucrările mele că ar fi abstracte; ceea ce ei numesc abstract este cel mai pur realism, deoarece realitatea nu este reprezentată de forma exterioară, ci de ideea din spatele ei, de esența lucrurilor.
citat celebru din Constantin Brâncuși
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Tot ceea ce găsim în planul material corespunde unui adevăr din planul spiritual.
citat din Omraam Mikhael Aivanhov
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Tot ceea ce există este pace. Nu trebuie să faci nimic pentru realizare. Dumnezeu sălășluiește în tine, ca fiind tu. Realitatea este întotdeauna aceasta. Noi NU CREEM NIMIC NOU și nici nu dobândim ceva ce nu am avut înainte. "EU EXIST-EU-SUNT" este unica și permanenta dovadă a Sinelui experimentată de fiecare dintre noi. Nimic altceva nu este atât de evident ca "Eu-Sunt". "Eu-Sunt" este realitatea. Eu sunt aceea sau cealaltă, este ireal. "Eu-Sunt" este Adevărul, acesta e un alt Nume dat unicului Sine. Realizarea Sinelui este cel mai mare realizare pe care îl poți face umanității. ADEVĂRUL ESTE ATÂT DE SIMPLU. CEEA CE AM REALIZAT E POSIBIL PENTRU FIECARE DINTRE VOI. Tu ești Sinele Acum.
citat din Ramana Maharshi
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
În osârdia lor de a domina și transforma lumea exterioară, oamenii riscă să uite de ei înșiși.
citat din Papa Ioan al XXIII-lea
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Adevărul nu se ascunde întotdeauna în realitatea exterioară aparentă.
Bob Proctor în Te-ai născut bogat, Așteaptă-te la abundență
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Un actor trebuie să ardă în interior cu o ușurință exterioară.
citat din Michael Chekhov
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Singurul mod de a duce o existență superioară calitativ este de a-i da un sens interior; iar singurul mod de a-i da un sens interior este de a ne cunoaște și de a ne transforma spiritual.
Jean-Francois Revel în Călugărul și filozoful (1997)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Cei mai mulți dintre noi trăim în lumea exterioară și ne identificăm (o facem de la trei ani) cu imaginea noastră din oglindă. Suntem cei care suntem. Când spunem "eu" ducem arătătorul spre piept: sunt corpul meu, un lucru din lumea largă. De obicei n-avem timp de introspecție și, dacă ne căutăm conștient propria noastră ființă, o facem nu către interior, ci spre suprafața mereu schimbătoare și colorată a vieții, ca un alergător care ar porni o cursă țâșnind invers din startere.
Mircea Cărtărescu în De ce iubim femeile
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!