Străzile, paharele goale...
Străzile, paharele goale.
Marea prospețime-n mâini.
Nimic nu-i spart. Nimic murdar. Sau inuman.
Cordial bună ziua, bună seara.
Vezi, sunt atât de lenevos
Și sănătos.
În sănătatea peisajului!
Amator de străzi aerate,
Dacă ții mult să te iubesc
Deschide mâini imaculate.
Dar setea nu mi-o potolesc.
poezie clasică de Odilon-Jean Perier din Antologie de poezie belgiană (1968), traducere de Radu Boureanu
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
Tu niciodată nu ai avut priviri suficient de puternice încât să pătrundă dincolo de pielea mea. Îmi e de-ajuns să te privesc acum în ochi, ca să știu că am dreptate. Ce poți tu vedea cu ochii aceia ai tăi? Un trup fierbinte, pe care vrei să-l atingi? Și ce simți când mă atingi? Căldura pielii mele? Crezi că într-o bună zi vei fi în stare să simți freamătul sângelui care îmi curge prin vene? Nu! Nu! Nu! Tu ai ochi, și urechi, și mâini egoiste! Vezi doar pentru tine, auzi doar pentru tine, simți doar pentru tine. Privești. Și ce vezi? Nu vezi nimic! Tu vezi numai ceea ce îți poate oferi ție plăcere. Atât! Și nimic mai mult!
citat din Jean Giono
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Noapte bună, femeie !
Bună seara, femeie!
Sunt bărbatul care nu a știut
să-ți spună "bună dimineața"
sau "bună ziua"!
Acum, e...
Seară!
Bună seara, femeie!
Sunt bărbatul aflat în toamnă,
care și-a pierdut primăvara și vara.
Acum, rămas cu un singur anotimp...
Iarna!
Bună seara, femeie!
Sunt bărbatul care și-a pierdut
orele și minutele!
Acum, am rămas doar cu fărâme de timp...
Secunde!
Bună seara, femeie!
Sunt bărbatul care a văzut bine,
dar nu te-a zărit!
Acum, aș vrea să pot zări,
dar nu pot, sunt...
Orb!
Bună seara, femeie!
Sunt bărbatul care a pierdut căldura
pieptului tău!
Acum, aș vrea să mă încălzesc,
dar e frig și eu sunt...
Rece!
Bună seara, femeie!
Aș vrea să-ți spun "bună dimineața"
sau "bună ziua"!
Dar nu mai pot...
În curând,
Noapte bună, femeie!
poezie de Ion Apostu (28 ianuarie 2015)
Adăugat de Ioana acsuraM

Comentează! | Votează! | Copiază!

Nu e nimic în lume mai scump decât sănătatea și nimic mai frumos ca omul sănătos și la trup și la suflet. Că degeaba ești sănătos ca un taur, dacă umbli toată ziua bosumflat și nu te bucuri de viață, de parcă ai avea bătături pe suflet.
citat clasic din Amza Pellea
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

baby_00: Nimic plus Nimic... egal Nimic. Dar... Nimic minus Nimic? Ca să nu mai vorbim de... Nimic ori Nimic. Sau... Nimic împărțit la Nimic! Niciodată n-am fost bună la Aritmetică... cu atât mai puțin la aritmetica Nimicului! Kirillov avea dreptate: nu sunt decât o babă proastă...
replici din romanul Îngere, vii? de Gheorghe Truță (2010)
Adăugat de Gheorghe Truță

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nici bună ziua, nici bună seara
Nu-i dimineață, seară nu-i, nu-i ora!
În ochi sclipirea, totuși, ne păli.
Dar seara roșie-i ca aurora
Și-uitarea noaptea-aduce peste zi!
poezie clasică de Gerard de Nerval
Adăugat de S.Eul

Comentează! | Votează! | Copiază!
Știa că "bună ziua ai dat belea ți-ai căpătat"! Și, cum era sătul de belele, în loc de bună ziua, dădea bună seara, ziua în amiaza mare!
aforism de Iulia Mirancea (29 martie 2013)
Adăugat de Iulia Mirancea

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!

Poem secat
Seceta ucide zice poetul
seceta nu-i bună la rană
murim încetul cu încetul
în poezia contemporană
Seceta nu-i bună la rană
seceta nu-i bună la nimic
un înger a rămas în pană
în poem la cer îl ridic
Seceta nu-i bună de nimic
murim încetul cu încetul
cu destinul negru în plic
seceta ucide scrie poetul
Seceta nu-i bună la rană
seceta-i condiția umană
poezie de Costel Zăgan din Cezeisme II (21 martie 2022)
Adăugat de Costel Zăgan

Comentează! | Votează! | Copiază!

Bună seara!
Iubita mea-i plecată printre stele,
Nu am nici "bună seara" cui să-i spun,
Căci nu sunt încă una dintre ele,
Nici soare nu-s, măcar să pot s-apun.
Iubita mea, ce tristă-i fără tine
Singurătatea mea numită viață,
Privesc pe cer în zilele senine
Și-n mine însumi când e nor și ceață.
Nu văd nimic. Doar noaptea mi te-arăți.
N-ai, ziua mea, se pare, cum să fii,
Spunându-mi de nenumărate dăți
Că numai prea târziu poți să devii.
Te cred. M-am resemnat. Aștept să mor,
Să ne iubim definitiv, nebun;
Cât încă-s viu, mai am un ultim dor,
Iubito, "bună seara" cui să-i spun?
poezie de Marius Robu din Suflet la troc (30 mai 2014)
Adăugat de Marius Robu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cum s-a născut celebra expresie: "Bună seara, prieteni"?
Înainte, când se suia pe scenă, Cristi Minculescu urla cât îl țineau plămânii, după model occidental: "Bună seara, București!", "Bună seara, Timișoara!", "Bună seara, Sibiu!"... până ce Iris a avut concert în Băicoi!
întrebări și răspunsuri
Adăugat de Veronica Șerbănoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Bună seara, iubito!
Bună seara, iubito!
Am trecut să-ți spun
Eternul noapte bună,
Sau că te doresc oricum.
Să-ți spun că-mi ești noapte,
Sau că somnul nu vine,
Să te chem mai aproape
Sau să te știu în mine.
Bună seara, iubito!
Mă primești în iatac?
Îți promit nopți de vis,
Tu mă rogi ca să tac.
Răscolind prin cuvinte
Hoinărim prin eter,
Tu ești fată cuminte,
Eu de soață te cer.
Bună seara, iubito!
Chiar și mâine mai sunt,
Același rămas bun,
Scris pe-o pală de vânt.
Hamalul de vise,
Ce îți cară din stele,
Constelații nestinse,
Să-ți speli pașii cu ele.
Bună seara, iubito!
Mă lasă să plec,
Înainte să vin,
Prin tine să trec.
Poteci de cuvinte
Străbătute-n doi
Aducându-ne aminte,
Să ne naștem goi.
Bună seara, iubito!
Ce-ar mai fi de spus,
Te iubesc, dar știi,
Nu ne este deajuns.
Nevoie avem,
De-un pic de noroc,
Eu pot, noi putem
Și nu stăm pe loc.
Bună seara, iubito!
poezie de Mihail Coandă (28 noiembrie 2016, Rîpa, Motru)
Adăugat de dory58

Comentează! | Votează! | Copiază!
Sănătatea
Sănătatea-i cea mai bună,
Spune-o vorbă din popor,
Just, dar este mult mai bună
Când din ea faci bani cu spor.
epigramă de Alexandru Nacu
Adăugat de Alexandru Nacu

Comentează! | Votează! | Copiază!

De Moș Nicolae
Bună seara copile
Am venit să-ți aduc sărutări
Și ninsori de iubire sclipind
Dintr-un suflet desculț
Pus în ceainic de dor aburind
Ca un gând ce-a uitat
Visele a deschide
Bună seara copile
Sunt aici lângă inima ta
Mângâiere și-alint nesfârșit
Cuprinde-mă cu bucurie
Și fă din palme har
Neprihănit
Bună seara copile
Bate vântul șoptit în fereastră
Vinul cântă-ntr-o cană de lut
Și magia clipei e-n ghete
Ca un tainic mesaj
De la Moș Nicolae
Ai fost cuminte?
poezie de Constanța Triță
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Paharele
Când ți-am revăzut
Ochii,
Am risipit paharele,
Care le țineam în mâini.
S-au făcut țăndări,
Ajungând pe podeaua
De faianță,
Acompaniate
De un zăngănit de cristal,
Amestecat cu explozii
Asurzitoare.
Aceeași privire,
Plină de mister,
Cu care mă urmărești,
Fără să-mi spui
Vreun cuvânt.
Nici astăzi
Nu ai spus nimic.
Așa ai și plecat,
Împreună cu Ea
Cu privirea ta amuțită...
poezie de Tatiana Afanasie-Crăciun din Podium de sticlă
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nu mai pot
nu mai rezist, vino balsam pentru inimă
te iubesc, te iubesc, te iubesc
seara s-a transformat într-un plânset
fără de culoare e luna și stelele
șoptesc într-un pahar din care ai băut
te iubesc, te iubesc, te iubesc
plâng, nu vreau nimic, nimic nu cer
ochii au făcut miting cu gaze lacrimogene
te iubesc, te iubesc, te iubesc
o spun de dimineață fără să trag aer
într-un accelerat de puls stingher
suspin pe stradă și-n tramvai
te iubesc, te iubesc, te iubesc
sunt mâhnit și simt că totul e aprins
inima-mi arde, gura strigă
te iubesc, te iubesc, te iubesc
poezie de Vasile Culidiuc
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

De ziua frumuseții
Nu-i frumos, da-i sănătos
Zice-o vorbă (și atât);
Nu vreau să fiu mai prejos
Vezi? de aia sunt urât!
epigramă de Gheorghe Gurău
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Sunt nervoasă și par rea. În fond sunt foarte bună. Dacă nu eram atât de bună, n-aș suferi pentru atâtea lucruri care nu mă privesc în niciun fel. "Bună" nu e cuvântul propriu. Eu nu sunt bună, sunt sensibilă. Sensibilă și fină: ar trebui un cuvânt nou care să le includă pe amândouă.
Jeni Acterian în Jurnalul unei fete greu de mulțumit
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Ucenicul tăcerii
Meseria mea-i tăcerea
nu mi-o îndesați pe gât
mai amară-i decât fierea
și nu-i bună de nimic
Nu mi-o îndesați pe gât
deloc n-o să-mi folosească
domnilor numaidecât
îi pun gurii altă mască
Poate o să-mi folosească
mai amară decât fierea
uite firea-mi omenească
vomită pe loc tăcerea
Și-mi iese buluc pe gât
luați-o dac-o vreți atât
poezie de Costel Zăgan din Cezeisme II (5 septembrie 2009)
Adăugat de Costel Zăgan

Comentează! | Votează! | Copiază!
N-am nimic...
N-am nimic cu-americanii,
Însă simt, clar, românește
Și de-aceea mă-ngrozește
Că-i tot copiem, cu anii.
N-am nimic cu Valentin,
Însă sunt atâtea fete
Ce-l iubesc pe Dragobete,
Iar în fața lor mă-nclin.
N-am nimic cu... împrumutul,
Însă vă declar, deschis,
Că decât faimosul "kiss"
Parcă-i mai frumos sărutul.
N-am nimic cu toți străinii,
Însă să ne lase-n pace
Pentru că noi știm a face
Să-nflorească gustul pâinii.
Nu-s bolnav, nu am pelagră,
Dar îmi sunt aproape frații
Și iubesc prea mult Carpații,
Dunărea și Marea Neagră.
Și pentru că... n-am nimic
Vă invit, păstrând mândria
De stăpâni în România,
Ca să medităm un pic!
poezie de Constantin Moldovan
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Vreau să vă spun
că nu am nevoie de bună
dimineața bună ziua și noapte
bună nu am
prefer să iubesc încordat (?!) neștiind
dacă femeile tinere ar clipi
dulce spre un ferrari, ah, în
matriculat în slovenia! po
ezie scrisă chiar azi
la izola d'istria și
mai ales finalul
la timișoara vreau să vă spun
poezie de Traian Abruda
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Înainte de a începe un portret, uită-te bine... Sunt mâini care nu seamănă cu figura. Sunt mâini care gândesc; mâini bune, iubitoare, care parcă mângâie lucrurile pe care le ating și mâini răutăcioase care privesc lumea cu necaz. Am văzut mâini foarte triste la un actor care nu juca decât roluri comice... Mâinile nu puteau minți. Pentru mine gura... privește mai expresiv decât ochii. Ochi sunt ușor de făcut. Privirea-i mai greu.
citat celebru din Nicolae Grigorescu
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!