* * *
Ey, nestatornicie! Chinul întreg ți-l dau ție
Atât de mult îți place, iubito, vinul ție.
Când ești năzuroasă și gemi noaptea sub lună
Firesc ar fi ca nimeni să nu ți se închine ție.
Decât duh trist mai bine aș fi avut o mie
Cu oricare răsuflare să-ți fiu jertfă ție.
Ey, suflete! Nu te-ai săturat de pribegie
Mulțumește-te cu toate ce ți-au fost date ție.
Ey, suflete, tristețea chipul palid ți-a-nvelit
Vântul ți-a șoptit cazna și nenorocul ție.
Fuzulî, nevoiașii nu pot ajunge la Șah
Șahul cum va putea să-ți spună vorbe dulci ție.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare
* * *
Și vinul ca un frate ți se închină ție
Ey, cârciumarule bătrân, îți place vinul ție?
De când te-a văzut Îngerul, iubirea nu-i păcat
Mult bine ar trebui să ți se facă ție.
Dorurile nescrise nu-mi răspund întrebării
Dacă răspunsul îl ai de ce-ți mai trebuie ție?
Greșelile nu atârnă în ziua judecății
Strigătele mele multe chinuri ți-au dat ție?
Ey, lume împietrită, nu-mi mai asculți durerea
Aș putea să te mișc cu un "Ah!" strigat ție.
Ey, gönül! Lângă giuvaerul sabiei lui cad
Să nu crezi că iubita îți va da apă ție.
Fuzulî! Frumusețea tristă ți-a umbrit chipul
Nici soarele nu-ți mai poate fi prieten ție.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
Prietene, pământu-ntreg mi-ar deveni dușman
Dar nu-i niciun păcat pentru că tu nu-mi ești dușman.
Fără să fiu sfătuit de cineva te-am îndrăgit
Darul acesta nu mi-l poate face niciun dușman.
Cât sunt duh și carne nu duc lipsă de tristeți
Nu-mi pasă de voi coborî în pământul dușman.
Ey, tu, suflete! Tu, iubito, sabia-i trasă
Ia seama, moartea de mult ne-a privit ca un dușman.
Ey, Fuzulî! Chiar de mor nu renunț la iubire
Mormântul să mi-l săpați în pământul dușman.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ce trist!
Ce trist să-l vezi în lumea ta,
Să-ți zâmbească,
Să te primească așa cum ești,
Să-ți fie alături la bine și la rău,
Să te înțeleagă,
Să te ajute,
Să-ți arate lumea lui,
Să te primească în ea ca pe o regină,
Apoi să plece.
Ce trist când viața ta are lumină,
Când lumea ta și a lui se contopesc,
Totul este zâmbet și căldură,
Toate frumos se împletesc
Și dintr-o dată totul se destramă,
Lumea din basm devine coșmar
Și sufletul plin de iubire
Se îneacă în amar
Căci într-o zi el pleacă.
Ce trist că tu rămâi tăcută,
Plângi cu amar în urma lui
Și nimeni nu te mai ajută,
Nu are cine să ți-l dea înapoi.
Ce trist când lumea visului se pierde
Și realitatea este amară!
Ce trist când pleacă fără urmă
Și îl privești ultima oară!
poezie de Andreea Ion (2008)
Adăugat de Andreea Ion

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
Pentru durere, mi-am zis, gura iubitei e leac
Ea a aflat de suferință, dar nu mi-a dat leac.
Dacă pricina iubirii ar fi numai iadul
Atunci frumoasele raiului ne-ar rămâne de leac.
Nu pun nimic pe rana făcută de săgeată
Aștept să iasă vârful ei singur și fără leac.
Lumea s-a îmbătat la cârciumă cu vinul iubirii
Tu ai distrus casa diavolului și nu ai leac.
Ey, Fuzulî! Mă cufund în norii nebuniei
Cât de mult îndur durerile tale fără leac.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Sărmane suflete naiv
Sărmane suflete naiv,
mereu ești trist fără motiv,
zburând, nemaiștiind că zbori,
murind, nemaiștiind că mori.
Sărmane suflete naiv,
la bunătate corosiv,
fiind, nemaiștiind că ești,
iubind c-atât de mult iubești.
Aceste suflete ciudate,
atât de neajutorate,
cum știu mereu să se tot piardă -
ca focul basmelor să ardă!
poezie celebră de Nicolae Dabija
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
Privește culoarea feței iubite ca soarele
Luna mâncată de nori se ceartă cu soarele.
Lumânării i-a fost dor de pletele iubitei
Într-o singură viață dragostea e ca soarele.
Despică-mi pieptul și vezi cum inima bate, deschide
Fereastra spre marea care spumegă ca soarele.
Ey, Fuzulî, când profetul se-mpotrivește, nu lua
În seamă, uită-te la o fată ca soarele.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
Vraciul se zbate să mă vindece de iubire
Pentru el numai chinuri, pentru mine iubire.
Dar el nu știe că iubesc mai mult despărțirea
Astfel rivalul nu e potrivnic la iubire.
Ah! spune cum se scapă de mrejele iubirii
Eu sunt statornic, dar ea nu crede în iubire.
Ey, fluture! Apropiindu-te de lumânare
Privești scrumul și te lași fulgerat de iubire.
Fuzulî în grădinile satului tău plânge
Omul când își vede vatra plânge de iubire.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!
Să-ți amintești
Când voi fi plecată să-ți amintești de mine,
Plecată-n lutul mut unde tăcerea e stăpână,
Când n-o să mă mai poți ține de mână,
Să știi că ceva din tot ce-am fost încă-ți aparține.
Să-ți amintești când vocea ta definitiv se va reține
De-a mai vorbi de viitorul nostru cândva la îndemână:
Să-ți amintești de mine,-atât. Atunci când voi fi țărână,
Va fi târziu pentru rugi sau sfaturi iar tu știi asta bine.
Totuși, dacă va fi nevoie să mă uiți o vreme,
Pentru-a-ți aminti apoi de mine iar, să nu regreți:
Atunci vor fi pierdute-n ruinele trecutei mele vieți
Toate gândurilor rele pe care le-am avut cândva. Insist:
E mult mai bine să uiți, ferit de regrete și blesteme,
Și să zâmbești, decât să-ți amintești și să fii trist.
poezie de Cristina Rossetti, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Dor de noi...
Ca niciodată azi mi-e dor de tine,
Și-atât de mult aș vrea să îți vorbesc,
Iar zâmbetu-ți candid să-l țin pentru mine,
Ca-n zilele ce vor veni... să pot să trăiesc.
Ca niciodată azi am vrut să-ți scriu,
Dar cuvintele în neant au dispărut,
Chinul inimii am crezut că pot să-l descriu,
Dar e prea dureros, iar tocul mi-e mut.
Ca niciodată azi am vrut să-ți șoptesc
Vorbe dulci, să râd cu lacrimi de fericire,
Chiar și ochii frumoși voiam să ți privesc,
Să simți că am nevoie de tine, de-a ta iubire.
Ca niciodată azi mi-am dorit să te-mbrățișez,
Să te ating, să-mi poți simți inima cum bate,
Dar nu ești lângă mine, iar eu mă dezintegrez,
Nici gândul nu te ajunge, ești mult prea departe.
Ca niciodată azi inima-mi tristă mi-a plâns,
Lacrimi de argint pe obraz curgând puhoi,
Chiar și sufletul de tristețe mi-a fost învins
Și mi-e atât de dor de tine, mi-e dor de noi...
poezie de Daciana Lazăr (22 ianuarie 2015)
Adăugat de dory58

Comentează! | Votează! | Copiază!
* * *
Nici plăcerea unirii duhului cu trupul n-a rămas
Și nici măcar norocul reînvierii n-a rămas.
Frumoasei cu chip de lună am vrut să-mi deschid sufletul
Dar din tot ce-am dorit să-i spun, nimic nu a rămas.
Întinde mâna ta mică oricărui suflet întristat
Eyvah, sub junghiul tristeții amare nimic n-a rămas.
În duh e bucuria, in dorinți gândul lumii de-apoi
Beție în care te-ai pierdut și nimic n-a rămas.
Ey, paharule, aferim, șterge oglinda inimii
În duhul meu târziu nici măcar plictiseala n-a rămas.
Fuzulî! Ascultă cântecul iubirii și privește
În urma ta nici mângâierea aurului n-a mai rămas.
poezie clasică de Fuzulî din Gazeluri (2005)
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

Când ești trist îți vine să dormi și să uiți. Îți vine să-ți culci capul pe genunchii altcuiva care te iubește, sau dacă ești singur și n-ai pe nimeni, să ți-l culci pe palmele tale. Da. Îți vine să dormi când ești trist. Și să uiți... Dar când te trezești? Iar ești trist și nu mai poți s-adormi din nou...
Ionel Teodoreanu în La Medeleni
Adăugat de andrada gal

Comentează! | Votează! | Copiază!

* * *
mai întâi o singură zi
o singură noapte
fără niciun cuvânt
fără nicio literă
nimeni să nu spună ceva
pe întreaga planetă
liniștea să țipe doar
înlăuntrul fiecăruia
de mâini să ne strângem
de suflete să ne ținem
ochi în ochi să învățam să ne tolerăm
crezurile dorințele iubirile
mai apoi să facem asta o săptămână
o lună
un an
până vom fi iarăși ce-am fost
OAMENI
chiar și mai mult decât atât...
poezie de Adrian Păpăruz
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!

* * *
mai întâi o singură zi
o singură noapte
fără niciun cuvânt
fără nicio literă
nimeni să nu spună ceva
pe întreaga planetă
liniștea să țipe doar
înlăuntrul fiecăruia
de mâini să ne strângem
de suflete să ne ținem
ochi în ochi să învățam să ne tolerăm
crezurile dorințele iubirile
mai apoi să facem asta o săptămână
o lună
un an
până vom fi iarăși ce-am fost
OAMENI
chiar și mai mult decât atât
poezie de Adrian Păpăruz
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Să-ți
Să-ți șoptesc vorbe dulci
când pe cer se mișcă luna
din florile visării să-ți fac cunună
iubire a nopții floare rară
să-ți gust nectarul
buzelor fierbinți.
poezie de Lenuș Lungu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cuvinte nespuse
N-am apucat să-ți spun "la revedere",
Nici alte cuvinte pe care-aș fi dorit să le auzi;
Ar fi trebuit să le rostesc când am avut șansa,
Dar am crezut că-o să-mi fii alături cât vântul bate-n duzi.
Mi-a trecut timpul fără să îți fi spus
Cât de mult ai însemnat tu pentru mine;
Ar fi trebuit s-o fac, dar am crezut că-ți este clar
Și acum chiar nu știu cât ai înțeles de bine.
Când îți vorbesc în rugăciuni, din noaptea asta grea,
Aș fi-încântată dacă vorbele-mi urechea ta le-ar auzi;
O, cum ți le-aș mai spune astăzi dacă aș putea,
Dacă-aș mai avea norocul să fiu cu tine-o zi.
Poate-au fost cuvinte pe care și tu voiai să le rostești
Și care-au rămas nespuse, deși tu le-ai gândit;
Dar știu că m-ai iubit întotdeauna,
Așa cum și tu știi că te-am iubit.
Să spunem, prin urmare, tot ce-n suflete simțim
Căci ziua cea de mâine se poate să nu vină;
Rostește-acele vorbe astăzi cum le simți,
Nu pierde șansa de-a-împărtăși lumina din lumină.
poezie de Pamela Hall, traducere de Petru Dimofte
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
Atât de aproape
Poate că ești
atât de aproape
încât
aș putea să întind mâna
și să te ating.
Poate că ești
atât de aproape
încât
aș putea
să deschid ochii
și să te văd.
Poate că ești
atât de aproape
încat
aș putea
să-ți vorbesc
și să te ascult.
Poate că ești
atât de aproape
încât
aș putea
să-ți citesc gândurile
și să te'nțeleg.
Poate că ești
atât de aproape
încât
aș putea
să-ți simt adierea
și să o opresc.
Poate că ești
atât de aproape...
poezie de Lia Albu
Adăugat de Lia Albu

Comentează! | Votează! | Copiază!

Să-ți amintești de mine
Să-ți amintești de mine atunci când voi pleca,
Când voi pleca departe, într-un ținut tăcut,
Când să mă iei de mână tu nu vei mai putea,
Nici eu ca să mai stau, cu toate c-aș fi vrut.
Să-ți amintești de mine când zi de zi de-acum
În van vei încerca de viitor să-mi zici
Vreau doar să-ți amintești că e sfârșit de drum
Și nu mai este timp de rugăciuni și frici.
Dar dacă tu mă vei uita o vreme
Și-apoi îți vei aduce-aminte iar
Nu dispera, că totu-i necesar,
Căci prin aceste gânduri eu persist
Dar e mai bine să le-alungi devreme
Decât să-ți amintești și să fii trist.
poezie de Christina Georgina Rossetti, traducere de Octavian Cocoș
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!
La ce folos, suflete, să-ți pui nădejdea în lucrurile trecătoare? Nimeni nu îți poate da mai mult decât Dumnezeu îți poate lua.
Dacian Nemeș
Adăugat de Dacian Nemeș

Comentează! | Votează! | Copiază!
Ascultă-mă, femeie...
Eu n-am să-ți spun că te iubesc,
E prea banal și prea firesc,
Dar am să-ți pun un câmp cu flori,
Iar la sărut îi pun fiori.
În fiecare zi o floare
Ți-o voi aduce la picioare.
Voi sta de veghe nopți întregi
Și-ai să-ntelegi...
Eu n-am să spun că te ador,
Dar visu'-am să ți-l fac ușor,
Pe brațe-am să te port la cină,
Te-oi duce seara în gradină,
Pe mân-am să te culc în noapte
Și vorbe dulci ți-oi spune-n șoapte,
Ți-oi umple casa de copii
Și tu vei știi...
Eu n-am să-ți spun nici vorbe mari
Precum vestiții cărturari.
Dar când vom fi pe-același drum,
Întotdeauna... ca și-acum,
Vor trece zile rând pe rând
Și-om împărții același gând
Și-o curte plină de nepoți,
Ai să socoți...
poezie de Marin Bunget
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

Învață-mă să fiu tu
să-ți gust nefericirile
până la ultima brazdă a sufletului
să-ți mângâi intențiile nesăvârșite
și să-ți ascult întrebările apocaliptice
să-ți adun dezastrele
ca pe frunzele ce cad toamna
hai
învață-mă să fiu tu în fiecare secundă
să te trăiesc ca pe ceva ce îmi aparține
și în momentele de luciditate
când absolutul mă traversează
să te pot rosti ca pe un Dumnezeu
hai
învață-mă cum să-ți deschid pieptul
în nopțile când luna doarme leneșă pe podea
și lupii își strigă foamea prin păduri
când filosofiile se bat cap în cap
și totul devine oblic
chiar și gândul că te-aș putea poseda
învață-mă să scriu alt poem
în care moartea să fie o femeie subțire
iar mutilările noastre succesive
să pară jocuri perverse
hai
suflete
învață-mă să fiu tu
ca să pot înțelege
și să pot asculta
tropotul cailor
când albastrul le mângâie copitele
hai
suflete
hai
sub șenilele reci ale timpului
unde ne trăim păcatul
poezie de Any Drăgoianu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!