
Noi toți vrem ca oamenii să nu ne mintă și totuși ne doare cumplit adevărul.
citat din Tora Vasilescu
Adăugat de Veronica Șerbănoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Citate similare

Prima datorie a unui actor este să nu plictisească.
citat din Tora Vasilescu (30 ianuarie 2019)
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cine nu știe să mintă crede că toți spun adevărul.
autor necunoscut/anonim
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!
Tora este Lumina Creatorului și doar persoana care primește această lumină se consideră că învață Tora (mai curând decât simpla dobândire a înțelepciunii).
în Zohar, Metzorah
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Ciudați sunt oamenii aceștia care vor adevărul de la filozofie. Adevăruri da, dar adevărul? Adevărul e rezultatul gândirii logice, așa cum fapta bună e rezultatul trăirii morale. Dar le fel cum nu pui accentul pe fapta bună și nu preferi actului fapta, tot așa nu poți prefera vieții spiritului adevărul. Toți ereticii făptuiesc mai bine decât ortodocșii, totuși sunt eretici. Toți dogmaticii au adevăruri mai multe decât filozofii, dar n-au filozofie, pentru că n-au viață.
citat celebru din Constantin Noica
Adăugat de Simona Enache

Comentează! | Votează! | Copiază!

La vârsta senectuții
Dureri multiple omul are
La-ncheieturi, la disc, la spată;
Și totuși, ce cumplit îl doare
Când nu mai poate să mai... poată!
epigramă de Ica Ungureanu
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Reggie Lampert: De ce trebuie oamenii să mintă?
Peter Joshua: De obicei, pentru că vor ceva și se tem că nu vor putea obține acel ceva spunând adevărul.
replici din filmul artistic Șarada
Adăugat de Reliana Andra Crăciun

Comentează! | Votează! | Copiază!
Adevărul doare, dar ceea ce ne lasă răni adânci este totuși minciuna.
autor necunoscut/anonim
Adăugat de Adriana Pleșca

Comentează! | Votează! | Copiază!
Cu toții vrem o țară mai bună, mai frumoasă și mai curată. Cu toate astea, tot ceea ce facem noi este... aproape egal cu 0 (și care facem ceva suntem puțini în comparație cu majoritatea pasivă). Vrem ca ceilalți să fie mai buni cu noi, dar noi nu oferim nici măcar un zâmbet. Vrem să fie curat, dar dacă vedem pe cineva aruncând ceva pe jos nu zicem nimic că nah... de ce să ne complicăm? Vrem ca noile generații să fie mai bune, dar noi ce exemplu le dăm? Vrem altă mentalitate, dar totuși parcă o acceptăm și pe cea care ne trage în jos. Nu vi se pare că toate se leagă? Și totuși, după cine așteptăm să facă și de ce? De ce nu noi? De ce tot timpul alții în locul nostru? De la cine să înceapă schimbarea?!
citat din Pera Novacovici
Adăugat de George Aurelian Stochițoiu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Toți oamenii iubesc adevărul. Adevărul... dintr-o parte, din partea convenabilă care le servește propriile cauze.
aforism de Ionelas Popa (2019)
Adăugat de anonim

Comentează! | Votează! | Copiază!

40 de aforiști reuniți într-o colecție memorabilă
Vezi detalii despre o antologie de referință!

Adevărul trebuie să fie o dovadă de încredere, să fie cel mai frumos dar pe care oamenii și-l pot face. Un dar din iubire, pentru iubire. Nu o sabie cu două tăișuri. Dacă nu vrem sau nu putem spune adevărul așa cum îl simțim, asumându-ne riscul de a fi neînțeleși sau greșit înțeleși, atunci mai bine să nu spunem nimic.
Silvia Velea în Memoriile păsării Phoenix (2020)
Adăugat de Silvia Velea

Comentează! | Votează! | Copiază!
Când adevărul doare!
Ești îndoctrinat și nu poți distinge,
O adevărată realitate ce te va învinge.
Începi să simți că tot ce ști e o minciună,
Când adevărul doare, nu-i deloc o glumă!
Tot ceea ce ți s-a spus când erai mic,
Acum descoperi că de fapt nu ști nimic.
Și afli din ce în ce mai multe informații,
Descoperi adevărul care-i doare și pe alții!
Și te mai întrebi de ce atât de multă ură,
De unde până unde atât de multă incultură.
Și mai realizezi că realitatea este foarte dură,
Că adevărul doare foarte tare în lipsă de cultură!
Acum că ai crescut descoperi mult mai multe,
Și înțelegi prea bine că viața-i un mare munte.
Ce inevitabil va trebui să-l escaladezi dacă vrei,
Ca adevărul să nu doară, recunoscând realitatea ei!
poezie de Ovidiu Kerekes (10 iunie 2014)
Adăugat de Ovidiu Kerekes

Comentează! | Votează! | Copiază!
Nu vrem pace prin război
Noi, românii cu minte înțeleaptă,
dacă vrem să facem istorie,
Nu vrem istorie fără plată,
nici glorie fără victorie.
Nu vrem moarte fără eroi,
nici morminte fără flori.
Nu vrem pace prin război,
vrem cer senin și fără nori.
Între oameni vrem unire
și înțelegere, nu ură.
Dragoste vrem. Vrem iubire
și trăire împreună.
Pământul pe toți ne ține.
Ne oferă perspectivă.
Hai să construim o lume
care nu intră-n derivă!
O lume în care dreptatea
tuturor să aparțină.
Să triumfe libertatea,
pacea să fie stăpână!
poezie de Dumitru Delcă (14 februarie 2023)
Adăugat de Dumitru Delcă

Comentează! | Votează! | Copiază!
Mă doare viața
Mă doare viața, destinul,
Mă doare zborul de fluturi,
Mă doare amarul, pelinul
Mă doare visul din gânduri,
Mă doare sufletul prădat
Mă doare timpul ce trece,
Mă doare cuvântul uitat
Mă doare privirea ta rece,
Mă doare tăcerea
Mă doare și visul...
Mă doare uitarea
Mă doare abisul...
poezie de Maria Badea
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!
Noi toți vrem să știm adevărul. Dar oare când acesta ni se înfățișează, suntem pregătiți să-l înfruntăm?
citat din romanul Ambroise de Doina Postolachi (iulie 2017)
Adăugat de Doina Postolachi

Comentează! | Votează! | Copiază!

MAI rămâi pentru o secundă,
MAI cade un strop pe-o frunză.
MAI așteptăm zile senine,
MAI sperăm să fie bine,
MAI vrem să iubim frumos,
MAI vrem să gândim duios,
MAI vrem, multe noi mai vrem
MAI vrem să fim ce nu suntem,
MAI vrem s-ajungem în Rai..
MAI... MAI... și iarăși... MAI!
Elena Bulancea în Personală (1 mai 2017)
Adăugat de Elena Bulancea

Comentează! | Votează! | Copiază!
Trandafirii înfloriți în toamnă
În toamnă mi-au înflorit iar trandafirii
Și purpura lor mă doare cumplit.
E-o vreme solemnă, e toamna iubirii
Dar le zâmbește-un soare-obosit...
Și vor veni brume să mi-i pălească,
Vor arde geruri în inima lor
Iar fulgii albi vor veni să-i gătească
La nunta de-argint a dorului-dor.
În toamnă mi-au înflorit iar trandafirii
Și purpura lor mă doare cumplit
În iarna ce vine, o doină a firii
Doini-va trist, sufletu-mi înflorit...
poezie de Ioana Voicilă Dobre din Floare de cais
Adăugat de Ioana Voicilă Dobre

Comentează! | Votează! | Copiază!
Trandafirii înfloriți în toamnă
În toamnă mi-au înflorit iar trandafirii
Și purpura lor mă doare cumplit.
E-o vreme solemnă, e toamna iubirii
Dar le zâmbește-un soare-obosit...
Vor veni brume să mi-i pălească,
Vor arde geruri în inima lor
Iar fulgii albi vor veni să-i gătească
La nunta de-argint a dorului-dor.
În toamnă mi-au înflorit iar trandafirii
Și purpura lor mă doare cumplit
Că-n iarna ce vine, o doină a firii
O va cânta trist, sufletul înflorit...
poezie de Ioana Voicilă Dobre din Floare de cais
Adăugat de Ioana Voicilă Dobre

Comentează! | Votează! | Copiază!
De ce să mintă cineva? Adevărul este întotdeauna mai colorat.
citat din James Hall
Adăugat de Micheleflowerbomb

Comentează! | Votează! | Copiază!

Cel ce știe să mintă cu măsură, va ajunge totuși la un adevăr.
aforism de Octav Bibere
Adăugat de Octav Bibere

Comentează! | Votează! | Copiază!

Știi?
Acum nu mai mă dori Tu!
Acum mă doare lumea!
Lumea toată la olaltă!
Ma doare timpul,
Cel trecut, cel prezent!
Cel încă nevenit!
Mă dor durerile în piept,
Mă dor ochii secătuiți,
Mă arde un dor de prea mult timp,
Mă fierbe, îmi fierbe sângele în vene!
Stii....?
Mă dor chiar anotimpurile toate!
Nopțile și visele, diminețile!
Mă dor că nu au fost ale noastre!
Mă dor zilele și lacrimile!
Mă doare tot, tot răul din mine!
Mă doare chiar și binele!
Și... și nu știu ce să mai cred,
Ce să mai.... aleg?
Când nu mai e ce-alege!
Mă doare ce-i dincolo de Noi,
Ce-i dincolo de viață,
Dincolo de moarte!
Mă doare teama de eternitate!
Mi-e teamă să nu mă pierd!
Dar cum să mă mai pierd,
Când sunt pierdut demult!
Și totuși mă bântuie un gând!
Mă bântuie o teamă!
De-acum, demult!
Sau dintr-o altă viață?
Dintr-o altă lume?
Îmi pare totul lipsă,
Totul un pustiu
Și sună a gol dintr-un....
Prea plin!
Și totuși nu-i un vis,
Și totuși suntem Noi!
Și totuși mă doare vina...!
Vina de a te iubi!
poezie de Mihai Marica
Adăugat de Cornelia Georgescu

Comentează! | Votează! | Copiază!