Dorința este o pasiune ambivalentă, putând să se manifeste atât în sensul năzuinței către dobândirea în viitor a binelui, cât și al celei pentru înlăturarea unui rău. Din acest punct de vedere nu poate exista o pasiune opusă dorinței, ci doar cel mult "dorințe pozitive"sau "dorințe negative". Așa se face că unele dorințe, cele elaborate în condiții în care sufletul aspiră către suprimarea unui rău, sunt însoțite de ură, de teamă și de tristețe, sentimente altminteri incompatibile cu optimismul subiacent acestei pasiuni.
citat din Robert Boyle
Adăugat de anonim

Votează! | Copiază!
Nu sunt comentarii până acum. Ne-am bucura să vedem o primă impresie despre textul de mai sus.